• 50698 марта ўқилди
Эр-хотин ўзаро никоҳдан ажратишга рози бўлса ва уларнинг вояга етмаган умумий фарзандлари бўлмаса, никоҳ ФҲДЁ органида бекор қилиниши мумкин.
Бунда эр-хотин ўртасида умумий мол-мулкни бўлиш ёки муҳтож меҳнатга лаёқатсиз турмуш ўртоғига таъминот бериш юзасидан ҳал қилиниши лозим бўлган низо мавжуд бўлмаслиги керак. Бундай низолар бўлса, масала суд тартибида кўрилади.
Агар хотин ҳомиладор бўлса, ўзаро розилик асосида ФҲДЁ орқали никоҳдан ажратиш ҳақидаги ариза қабул қилинмайди.
Ариза қаерга ва қандай берилади?
Эр-хотин никоҳдан ажратиш ҳақида биргаликда ариза беради. Никоҳни давлат рўйхатидан ўтказиш эр-хотиннинг доимий ёки вақтинча яшаш жойида рўйхатдан ўтган-ўтмаганидан қатъи назар амалга оширилади.
Агар эр ёки хотиндан бири ариза бериш учун ФҲДЁ органига кела олмаса, белгиланган ҳолатда иккинчи томон уларнинг биргаликдаги аризасини тақдим этиши мумкин. Кела олмаган шахснинг имзоси нотариал тартибда ёки қоидаларда белгиланган бошқа тартибда тасдиқланиши керак.
Ўзбекистон ФҲДЁ органларида қайд этилган никоҳ бўйича аризани Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали ҳам бериш мумкин. Бунда ҳар икки томоннинг розилиги Face-ID ёки MyID орқали тасдиқланади.
Никоҳ қачон ажратилади?
Никоҳдан ажратиш ариза берилган кундан бошлаб 3 ой ўтгач ФҲДЁ органида қайд этилади.
ФҲДЁ органи ариза қабул қилинганидан кейин 3 кун ичида эр-хотин яшайдиган жойдаги фуқаролар йиғинининг оилавий қадриятларни мустаҳкамлаш комиссиясини хабардор қилади.
Давлат божи қанча?
Вояга етмаган фарзандлари бўлмаган эр-хотиннинг ўзаро розилиги асосида никоҳдан ажратишни қайд этиш учун 1,5 БҲМ миқдорида давлат божи ундирилади. Бож эр-хотиндан бири ёки уларнинг келишувига кўра ҳар иккисидан ундирилиши мумкин.
ЯИДХП орқали мустақил мурожаат қилинганда белгиланган давлат божи ва йиғимлар суммасининг 90 фоизи ундирилади.
Никоҳдан ажратиш қайд этилгандан кейин ҳар бир собиқ турмуш ўртоғига никоҳдан ажралганлик ҳақида гувоҳнома берилади.

• 50695 количество просмотров
Если супруги взаимно согласны на расторжение брака и у них нет общих несовершеннолетних детей, брак может быть расторгнут органом ЗАГС.
При этом между супругами не должно быть требующего разрешения спора о разделе общего имущества либо о содержании нуждающегося нетрудоспособного супруга. При наличии такого спора вопрос рассматривается судом.
Если жена беременна, заявление о расторжении брака по взаимному согласию через ЗАГС не принимается.
Куда и как подается заявление?
Супруги подают совместное заявление. Государственная регистрация расторжения брака производится независимо от места их зарегистрированного постоянного или временного проживания.
Если один из супругов не может лично явиться для подачи заявления, другой супруг в предусмотренном порядке вправе представить их совместное заявление. Подпись отсутствующего супруга должна быть нотариально удостоверена либо засвидетельствована иным предусмотренным правилами способом.
По бракам, зарегистрированным органами ЗАГС Узбекистана, заявление также может быть направлено через Единый портал интерактивных государственных услуг. Согласие обоих супругов подтверждается посредством Face-ID или MyID.
Когда производится расторжение брака?
Государственная регистрация расторжения брака производится по истечении 3 месяцев со дня подачи заявления.
После принятия заявления орган ЗАГС в течение 3 дней уведомляет комиссию по укреплению семейных ценностей соответствующего схода граждан по месту проживания супругов.
Каков размер государственной пошлины?
За регистрацию расторжения брака по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, взимается государственная пошлина в размере 1,5 БРВ. По соглашению супругов она может быть уплачена одним из них либо обоими.
При самостоятельном обращении через ЕПИГУ уплачивается 90 процентов установленной суммы государственной пошлины и сборов.
После государственной регистрации каждому из бывших супругов выдается свидетельство о расторжении брака.