• 132712 марта ўқилди
• туман, шаҳар халқ таълими муассасалари фаолиятини методик таъминлаш ва ташкил этиш бўлимлари томонидан — вояга етмаганларга нисбатан;
• туман, шаҳар тиббиёт бирлашмалари томонидан — суд томонидан муомалага лаёқатсиз ёки муомала лаёқати чекланган деб топилган фуқароларга, шунингдек соғлиғининг ҳолатига кўра ҳомийликка муҳтож бўлган вояга етган муомалага лаёқатли фуқароларга нисбатан амалга оширилади.
Васийлик 14 ёшга тўлмаган етим болаларни ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни, шунингдек суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқароларни уларга таъминот, тарбия ва таълим бериш, уларнинг мулкий ва шахсий номулкий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида жойлаштиришнинг ҳуқуқий шакли.
Ҳомийлик14 ёшдан 18 ёшгача бўлган етим болаларни ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни, шунингдек суд томонидан муомала лаёқати чекланган фуқароларни уларга таъминот, тарбия ва таълим бериш, уларнинг мулкий ва шахсий номулкий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида жойлаштиришнинг ҳуқуқий шакли. Соғлиғининг ҳолатига кўра мустақил равишда ўз ҳуқуқларини амалга ошира олмайдиган ва ўз мажбуриятларини бажара олмайдиган вояга етган муомалага лаёқатли фуқароларга бу шахсларнинг илтимосига кўра ҳомийлик белгиланиши мумкин.
• Васийликдаги ёки ҳомийликдаги шахс — ўзига нисбатан васийлик ёки ҳомийлик белгиланган шахс.
Васийлик ёки ҳомийлик белгиланишига муҳтож бўлган шахслар — алоҳида ғамхўрликка, шунингдек ўз ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишига муҳтож бўлган етим болалар ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болалар, ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум этилмаган ота-онаси бўлган ҳамда болаларнинг ҳаёти ёки соғлиғига бевосита таҳдид туғдираётган ёки уларнинг таъминоти, тарбия ва таълим олишига доир талабларга жавоб бермайдиган шароитда яшаётган болалар, соғлиғининг ҳолатига кўра ҳомийликка муҳтож бўлган вояга етган муомалага лаёқатли фуқаролар, муомалага лаёқатсиз ёки муомала лаёқати чекланган фуқаролар.
Васийликни белгилаш
• Васийлик ўн тўрт ёшга тўлмаган етим болаларни ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни, шунингдек суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқароларни уларга таъминот, тарбия ва таълим бериш, уларнинг мулкий ва шахсий номулкий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида белгиланади.
• Васийлик туман, шаҳар ҳокимининг қарори билан белгиланади.
• Васийлик васийлик белгиланишига муҳтож бўлган шахснинг яшаш жойи бўйича, агар шахс муайян яшаш жойига эга бўлмаса, васийнинг ёки ҳомийнинг яшаш жойи бўйича белгиланади.
Ҳомийликни белгилаш
• Ҳомийлик 14 ёшдан 18 ёшгача бўлган етим болаларни ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни, шунингдек суд томонидан муомала лаёқати чекланган фуқароларни уларга таъминот, тарбия ва таълим бериш, уларнинг мулкий ва шахсий номулкий ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида белгиланади.
• Соғлиғининг ҳолатига кўра мустақил равишда ўз ҳуқуқларини амалга ошира олмайдиган ва ўз мажбуриятларини бажара олмайдиган вояга етган муомалага лаёқатли фуқароларга бу шахсларнинг илтимосига кўра ҳомийлик белгиланиши мумкин.
• Ҳомийлик туман, шаҳар ҳокимининг қарори билан белгиланади.
• Ҳомийлик ҳомийлик белгиланишига муҳтож бўлган шахснинг яшаш жойи бўйича, агар шахс муайян яшаш жойига эга бўлмаса, ҳомийнинг яшаш жойи бўйича белгиланади.
Васийлик ёки ҳомийлик белгиланишига муҳтож бўлган шахслар
• етим болалар ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болалар;
• ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум этилмаган ота-онаси бўлган ҳамда болаларнинг ҳаёти ёки соғлиғига бевосита таҳдид туғдираётган ёки уларнинг таъминоти, тарбия ва таълим олишига доир талабларга жавоб бермайдиган шароитда яшаётган болалар;
• соғлиғининг ҳолатига кўра ҳомийликка муҳтож бўлган вояга етган муомалага лаёқатли фуқаролар, муомалага лаёқатсиз ёки муомала лаёқати чекланган фуқаролар.
Васий ёки ҳомий этиб тайинланиши мумкин бўлмаган шахслар
• ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум этилган ёки ота-оналик ҳуқуқлари чекланган шахслар;
• суд томонидан муомалага лаёқатсиз ёки муомала лаёқати чекланган деб топилган шахслар;
• собиқ фарзандликка олувчилар, агар фарзандликка олиш уларнинг ўз зиммасига юклатилган мажбуриятларини бажаришдан бўйин товлаганлиги ёки лозим даражада бажармаганлиги, ота-оналик ҳуқуқларини суиистеъмол қилганлиги, фарзандликка олинганлар билан шафқатсиз муносабатда бўлганлиги, сурункали алкоголизм ёки гиёҳвандликка мубтало бўлганлиги оқибатида бекор қилинган бўлса;
• ўз зиммасига юклатилган мажбуриятларни бажармаганлиги ёки лозим даражада бажармаганлиги ёхуд ўз ҳуқуқларини суиистеъмол қилганлиги учун васий ёки ҳомий мажбуриятларини бажаришдан четлаштирилган шахслар;
• қасддан содир этган жинояти учун илгари ҳукм қилинган шахслар;
• васий ёки ҳомий этиб тайинланишига тўсқинлик қиладиган касалликларга чалинган шахслар.
Васий ёки ҳомий тайинлаш
• Туман, шаҳар ҳокими васий ёки ҳомий бўлиш истагини билдирган шахснинг ёзма аризасига мувофиқ васий ёки ҳомий тайинлайди.
• Васий ёки ҳомий тайинлашда унинг ахлоқий ва бошқа шахсий фазилатлари, мажбуриятларни бажариш қобилияти, васий, ҳомий ва васийликдаги ёки ҳомийликдаги шахс ўртасидаги муносабатлар, васий ёки ҳомий оиласининг васийликдаги ёки ҳомийликдаги шахсга муносабати, шунингдек васийликдаги ёки ҳомийликдаги шахснинг истаги инобатга олиниши лозим.
• Яшаш жойидан қатъи назар, васийлик ёки ҳомийлик белгиланишига муҳтож бўлган шахснинг қариндошлари, у яшаётган оиланинг шахслари, ака-укаларни ва опа-сингилларни улар ўртасидаги қариндошлик алоқаларини узмасдан васийликка ёки ҳомийликка олаётган шахслар, шунингдек Ўзбекистон Республикаси фуқаролари васий ёки ҳомий этиб тайинланишда имтиёзли ҳуқуққа эга.
Ота-она яшаш жойида вақтинча бўлмаганда васийлик ёки ҳомийлик белгилаш
• Ота-она яшаш жойида вақтинча бўлмаганда, агар бола улар томонидан 6 ойдан ортиқ муддатга қариндошларининг ёки бошқа яқин кишиларининг васийлигида ёки ҳомийлигида ва назорати остида қолдирилган бўлса, мазкур шахсларнинг болага нисбатан васийлиги ёки ҳомийлиги белгиланади.
• Бунда васийлик ёки ҳомийлик, агар бу боланинг манфаатлари учун зарур бўлса, белгиланади.
• Васийлик ва ҳомийлик органларининг ваколатлари, уларнинг вазифалари.
• Судлар томонидан болалар тарбияси тўғрисидаги низоларни кўриб чиқишда васийлик ва ҳомийлик органларининг иштироки.
• Васийлик ва ҳомийлик органларининг туғилишни қайд қилишдаги ваколатлари.
• Васийлик ва ҳомийлик органларининг болаларни фарзандликка олиш ва оилага тарбияга бериш(патронат) билан боғлиқ масалалардаги ваколатлари.
• Васийлик ва ҳомийлик органининг вояга етмаганларни тўла муомалага лаёқатли деб эълон қилиш (эмансипация) бўйича ваколатлари.
• Туман (шаҳар) халқ таълими бўлимлари, тиббиёт бирлашмалари, бандликка кўмаклашиш ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш марказларининг васийлик ва ҳомийлик соҳасидаги фаолияти.

• 132698 количество просмотров
• районными, городскими отделами методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования - в отношении несовершеннолетних;
• районными, городскими медицинскими объединениями - в отношении граждан, признанных судом недееспособными или ограниченными в дееспособности, а также в отношении совершеннолетних дееспособных граждан, нуждающихся в попечительстве по состоянию здоровья.
Опека — правовая форма устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших возраста 14 лет, а также граждан, признанных судом недееспособными, в целях их содержания, воспитания и образования, защиты их имущественных и личных неимущественных прав и законных интересов.
Попечительство — правовая форма устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от 14 до 18 лет, а также граждан, ограниченных судом в дееспособности, в целях их содержания, воспитания и образования, защиты их имущественных и личных неимущественных прав и законных интересов. Над совершеннолетними дееспособными гражданами, которые по состоянию здоровья не могут самостоятельно осуществлять свои права и выполнять свои обязанности, попечительство может быть установлено по просьбе этих лиц.
• Подопечный — лицо, в отношении которого установлена опека или попечительство.
Лица, нуждающиеся в установлении над ними опеки или попечительства, — дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, дети, имеющие родителей, не лишенных родительских прав, и находящиеся в обстановке, представляющей непосредственную угрозу их жизни или здоровью или не отвечающей требованиям к их содержанию, воспитанию и образованию, совершеннолетние дееспособные граждане, нуждающиеся в попечительстве по состоянию здоровья, недееспособные или ограниченные в дееспособности граждане, которые нуждаются в особой заботе, а также защите их прав, свобод и законных интересов.
Установление опеки
• Опека устанавливается над детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, не достигшими возраста 14 лет, а также гражданами, признанными судом недееспособными.
• Опека устанавливается решением хокима района, города в целях их содержания, воспитания и образования, защиты их имущественных и личных неимущественных прав и законных интересов.
• Опека устанавливается по месту жительства нуждающегося в опеке лица, если оно не имеет определенного места жительства, - по месту жительства опекуна.
Установление попечительства
• Попечительство устанавливается над детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, в возрасте от 14 до 18 лет, а также гражданами, ограниченными судом в дееспособности.
• Попечительство устанавливается в целях их содержания, воспитания и образования, защиты их имущественных и личных неимущественных прав и законных интересов.
• Над совершеннолетними дееспособными гражданами, которые по состоянию здоровья не могут самостоятельно осуществлять свои права и выполнять свои обязанности, попечительство может быть установлено по просьбе этих лиц.
• Попечительство оформляется решением хокима района, города.
• Попечительство устанавливается по месту жительства лица, нуждающегося в установлении над ним попечительства, а если лицо не имеет определенного места жительства, - по месту жительства попечителя.
Лица, нуждающиеся в установлении над ними опеки или попечительства
• дети, имеющие родителей, не лишенных родительских прав, и находящиеся в обстановке, представляющей непосредственную угрозу их жизни или здоровью или не отвечающей требованиям к их содержанию, воспитанию и образованию;
• совершеннолетние дееспособные граждане, нуждающиеся в попечительстве по состоянию здоровья, недееспособные или ограниченные в дееспособности граждане, которые нуждаются в особой заботе, а также защите их прав, свобод и законных интересов.
Не могут быть назначены опекунами или попечителями лица
• лишенные родительских прав или ограниченные в родительских правах;
• признанные судом недееспособными или ограниченными в дееспособности;
• бывшие усыновители, если усыновление было отменено за уклонение от исполнения возложенных на них обязанностей или неисполнение их надлежащим образом, злоупотребление родительскими правами, жестокое обращение с усыновленными, вследствие хронического алкоголизма или наркомании;
• отстраненные от обязанностей опекуна или попечителя за неисполнение или ненадлежащее исполнение возложенных на них обязанностей либо за злоупотребление своими правами;
• ранее осужденные за умышленное преступление;
• страдающие заболеваниями, препятствующими назначению их опекунами или попечителями.
• Хоким района, города назначает опекуна или попечителя в соответствии с письменным заявлением лица, выразившего желание стать опекуном или попечителем.
• При назначении опекуна или попечителя должны учитываться его нравственные и иные личные качества, способность исполнять обязанности, отношения между опекуном, попечителем и подопечным, отношение семьи опекуна или попечителя к подопечному, а также желание самого подопечного.
• Преимущественное право на назначение опекуном или попечителем имеют родственники лица, нуждающегося в установлении над ним опеки или попечительства, независимо от места жительства, лица, в семье которых он проживает, лица, берущие под опеку или попечительство братьев и сестер, не разрывая родственных связей между ними, а также граждане Республики Узбекистан.
• При временном отсутствии родителей по месту жительства, если ребенок оставлен ими на попечение и под надзор родственников или других близких лиц более чем на шесть месяцев, над ребенком устанавливается опека или попечительство.
• При этом опека или попечительство устанавливается, если это необходимо в интересах ребенка.
• Полномочия органов опеки и попечительства, их задачи.
• Участие органов опеки и попечительства при рассмотрении судами споров о воспитании детей.
• Полномочия органа опеки и попечительства при регистрации рождения.
• Полномочия органа опеки и попечительства в вопросах, связанных с усыновлением и передачей детей на воспитание в семью (патронат).
• Полномочия органа опеки и попечительства по объявлению несовершеннолетнего полностью дееспособным (эмансипация).
• Деятельность в области опеки и попечительства районных (городских) отделов народного образования, медицинских объединений, центров содействия занятости и социальной защиты населения.
Вопрос: Какие лица не могут быть опекунами и попечителями?
Ответ: Согласно ст. 22 Закона РУз "Об опеке и попечительстве", не могут быть назначены опекунами или попечителями лица: