• 103830 марта ўқилди
• алимент тўловчининг бошқа вояга етмаган болалари бўлиб, белгиланган алимент тўланиши натижасида улар алимент олаётган болага нисбатан моддий жиҳатдан камроқ таъминланиб қолса;
• алимент тўловчи ота ёки она ногиронлиги бўлган шахс бўлиб, моддий жиҳатдан қийналаётган бўлса;
Ушбу ҳолатлар юзага келиши алимент миқдорини автоматик равишда камайтирмайди. Белгиланган миқдорни ўзгартириш учун суд қарори талаб этилади.
Қачон алимент тўлашдан озод қилиш мумкин?
Агар вояга етмаган бола давлат ёки нодавлат муассасасининг тўлиқ таъминотида бўлса, суд алимент тўловчининг моддий аҳволини ҳисобга олиб, алимент миқдорини камайтириши ёки уни алимент тўлашдан озод қилиши мумкин.
Агар суд ҳужжати ижро этилаётган вақтда бола алимент тўлаётган ота ёки онанинг тарбияси ва қарамоғига ўтса, кейинги алимент тўловларидан озод қилиш масаласи ҳам судга тегишли даъво киритиш орқали ҳал қилинади.
Алимент миқдорини камайтириш ёки алимент тўлашдан озод қилиш тўғрисидаги даъво жавобгар доимий яшаб турган ёки доимий машғул бўлган жойдаги судга берилади.
Агар алимент бир нечта шахс фойдасига ундирилаётган бўлса, ишни кўришда барча ундирувчилар жалб қилиниши лозим.
Суд алимент миқдорини ўзгартирса, янги миқдордаги алимент суднинг ҳал қилув қарори қонуний кучга кирган кундан бошлаб ундирилади.
Камайтиришга асос бўлган ҳолат тугаса нима бўлади?
Алимент миқдорини камайтириш ёки тўлашдан озод қилишга асос бўлган ҳолатлар кейинчалик тугаса, манфаатдор шахс алиментни қонунда назарда тутилган миқдорда қайта ундиришни сўраб судга мурожаат қилиши мумкин.
Олдинги суд қарори бўйича алиментни ўзбошимчалик билан камайтириш ёки тўлашни тўхтатиш мумкин эмас. Бу масала суд тартибида ҳал қилинади.

• 103825 количество просмотров
• у плательщика имеются другие несовершеннолетние дети и после выплаты установленного размера алиментов они оказываются материально менее обеспеченными, чем ребенок, получающий алименты;
• родитель, уплачивающий алименты, является лицом с инвалидностью и испытывает материальные затруднения;
• получатель алиментов имеет самостоятельный доход.
Наличие этих обстоятельств не уменьшает алименты автоматически. Для изменения установленного размера требуется решение суда.
Когда возможно освобождение от алиментов?
Если несовершеннолетний ребенок находится на полном обеспечении государственного или негосударственного учреждения, суд с учетом материального положения плательщика вправе уменьшить размер алиментов или освободить его от их уплаты.
Если во время исполнения судебного акта ребенок перешел на воспитание и содержание к родителю, который выплачивает алименты, вопрос об освобождении от последующих платежей также решается судом по соответствующему иску.
Иск об уменьшении размера алиментов или освобождении от их уплаты предъявляется в суд по месту постоянного жительства или постоянного занятия ответчика.
Если алименты взыскиваются в пользу нескольких лиц, при рассмотрении дела должны быть привлечены все взыскатели.
Если суд изменил размер алиментов, взыскание в новом размере производится со дня вступления соответствующего решения суда в законную силу.
Если обстоятельства, послужившие основанием для уменьшения алиментов или освобождения от их уплаты, прекратились, заинтересованное лицо вправе обратиться в суд с требованием о взыскании алиментов в предусмотренном законом размере.
Самостоятельно уменьшать установленный судом размер алиментов или прекращать их выплату нельзя. Этот вопрос разрешается в судебном порядке.