• 48647 марта ўқилди
Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан режали тиббий ёрдам олиш учун бемор аввал ўзи бириктирилган бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасасига мурожаат қилади.
Оилавий шифокор беморни кўрикдан ўтказади ва тиббий кўрсатма бўлса, уни бир иш кунида туман ёки шаҳар даражасидаги тор соҳа мутахассиси кўригига йўналтиради.
Тор соҳа мутахассиси нима қилади?
Тор соҳа мутахассиси беморни бир иш кунида клиник протоколлар ва ташхислаш-даволаш стандартлари асосида кўрикдан ўтказади.
Агар стационар даволанишга кўрсатма бўлмаса, беморга амбулатор даволаниш учун тавсия берилади ва у оилавий шифокорга қайта йўналтирилади.
Стационар даволаниш керак бўлса-чи?
Стационар шароитида режали тиббий ёрдам зарур бўлса, оилавий шифокор ёки тор соҳа мутахассиси электрон ахборот тизими орқали электрон йўлланма расмийлаштиради.
Йўлланма — беморга муайян касаллик бўйича давлат ёки белгиланган ҳолларда нодавлат тиббиёт ташкилотида режали стационар даволаниш имконини берувчи QR-кодли ҳужжат.
Давлат тиббий суғуртаси механизмлари жорий этилган ҳудудларда бемор тегишли тартибда ўзига мос тиббиёт ташкилотини танлаш имкониятига эга.
Ҳудуд ёки республика даражасида даволаниш қандай ҳал қилинади?
Беморнинг ҳолати ва ташхиси ҳудуд ёки республика даражасида даволанишни талаб қилса, маълумотлар электрон ахборот тизими орқали тегишли тиббий-танлов комиссиясига юборилади.
Тасдиқланган касалликлар ва имтиёзли тоифалар бўйича комиссия хулосаси асосида давлат бюджети ҳисобидан даволанишга йўлланма тасдиқланади.

• 48752 количество просмотров
Для получения плановой медицинской помощи за счет средств Государственного бюджета пациент сначала обращается в закрепленное учреждение первичной медико-санитарной помощи.
Семейный врач осматривает пациента и при наличии медицинских показаний в течение одного рабочего дня направляет его к узкому специалисту районного или городского уровня.
Что делает узкий специалист?
Узкий специалист в течение одного рабочего дня осматривает пациента в соответствии с клиническими протоколами и стандартами диагностики и лечения.
Если показаний для стационарного лечения нет, пациенту дают рекомендации для амбулаторного лечения и вновь направляют к семейному врачу.
Что происходит, если требуется стационар?
При необходимости планового стационарного лечения семейный врач либо узкий специалист оформляет через электронную информационную систему электронное направление.
Направление представляет собой документ с QR-кодом, позволяющий получить плановую стационарную помощь по конкретному заболеванию в государственной или, в предусмотренных случаях, негосударственной медицинской организации.
На территориях, где действуют механизмы государственного медицинского страхования, пациент в установленном порядке получает возможность выбрать подходящую медицинскую организацию.
Как решается вопрос лечения на областном или республиканском уровне?
Если состояние и диагноз требуют лечения на областном или республиканском уровне, сведения направляются через электронную систему в соответствующую медицинскую отборочную комиссию.
В случаях, предусмотренных для утвержденных заболеваний и льготных категорий, направление на лечение за счет бюджета подтверждается на основании решения комиссии.