• 48428 марта ўқилди
Марказий туман (шаҳар) кўп тармоқли поликлиникаси тор йўналишдаги амбулатория ёрдамини ёки қўшимча хизматлар олиш мумкин бўлган ҳудудий оилавий поликлиникалар ва қишлоқ врачлик пунктлари фаолиятини мувофиқлаштиради.
Кўп тармоқли поликлиниканинг тиббиёт ходимлари даволашни қуйидаги тартибда олиб борадилар:
• мижозга стационар шароитида тегишли тиббий ёрдам кўрсатилишига эҳтиёж бўлмаган ҳолларда — мижоз яшаш жойи бўйича кейинчалик амбулатория шароитида даволаниши учун тегишли тавсиялар билан умумий амалиёт врачига қайта йўналтирилади;
• мижозга стационар шароитида тегишли тиббий ёрдам кўрсатилишига эҳтиёж бўлган ҳолларда — мижознинг тиббий ҳужжатлари кўриб чиқиш ва хулоса бериш учун тиббиёт бирлашмасининг марказий кўп тармоқли поликлиникаси қошидаги тиббий-танлов комиссиясига топширилади.
Кўп тармоқли поликлиникаларнинг асосий вазифалари:
• аҳолига энг кўп учрайдиган касалликларни профилактика қилиш ва даволаш бўйича алоҳида беморлар ҳамда бутун оила даражасида тиббий хизматлар кўрсатиш;
• миллий календарга биноан профилактика эмлашларини ўтказиш йўли билан бошқариладиган инфекциялар ва уларнинг асоратларини профилактика  қилиш;
• юқумли бўлмаган касалликларга чалиниш хавфи омилларини барвақт аниқлаш механизмларини жорий этиш йўли билан аҳоли ўртасида касалликка чалиниш, ногиронликни ва барвақт ўлимни профилактика қилиш ва бошқалар.

• 47032 количество просмотров
Центральная районная (городская) многопрофильная поликлиника (ЦРМП) координирует деятельность семейных поликлиник и сельских врачебных пунктов территории, где также можно получить амбулаторную помощь более узкого направления или услуги, дополнительные к семейным поликлиникам.
Медицинские работники ЦРМП определяют дальнейшее лечение в порядке:
• при отсутствии необходимости получения пациентом медицинской помощи в стационарных условиях - пациент перенаправляется к врачу общей практики по месту жительства с выдачей рекомендаций для дальнейшего его лечения в амбулаторных условиях;
• при необходимости получения пациентом медицинской помощи в стационарных условиях - медицинские документы поциента передаются во врачебно-отборочную комиссию при центральной многопрофильной поликлинике медицинского объединения для рассмотрения и выдачи заключения.
Основными задачами ЦПМП являются:
• оказание населению медицинских услуг по профилактике и лечению наиболее часто встречающихся заболеваний как на уровне отдельных пациентов, так и всей семьи;
• профилактика управляемых инфекций и их осложнений путем проведения профилактических прививок согласно календарю;
• профилактика заболеваемости, инвалидности, ранней смертности среди населения путем внедрения механизмов раннего выявления факторов риска неинфицирванных заболеваний и другое.