• 63331 марта ўқилди
Бемор аввал ўзи бириктирилган бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасасига мурожаат қилиб, оилавий шифокор кўригидан ўтади.
Стационар даволанишга кўрсатма бўлса, оилавий шифокор ёки тор соҳа мутахассиси электрон ахборот тизими орқали электрон йўлланма беради.
Электрон йўлланма нима?
Электрон йўлланма — беморга муайян касаллик бўйича давлат ёки белгиланган ҳолларда нодавлат тиббиёт ташкилотида режали стационар ёрдам олиш имконини берувчи QR-кодга эга ҳужжат.
Йўлланма маълумотлари электрон ахборот тизими орқали тасдиқланади.
Бемор шифохонани танлаши мумкинми?
Давлат тиббий суғуртаси механизмлари жорий этилган ҳудудларда бемор белгиланган тартибда ҳудудий жойлашувидан қатъи назар тегишли тиббиёт муассасасини танлаш имкониятига эга.
Ҳудуд ёки республика даражасидаги стационар ёрдам талаб этилганда эса касаллик ва имтиёз тоифасига қараб тегишли тиббий-танлов комиссиясининг электрон хулосаси талаб қилиниши мумкин.
Шошилинч бемор йўлланмасиз қабул қилинадими?
Ҳа. Шошилинч ва кечиктириб бўлмайдиган тиббий ёрдамга электрон йўлланма бўйича режали ётқизиш тартиби татбиқ этилмайди.
Шу сабаб беморнинг ҳаёти ёки соғлиғига жиддий хавф туғдирадиган шошилинч ҳолатда аввал режали йўлланма олиш талаб қилинмайди.
Йўлланмасиз режали равишда мурожаат қилинса-чи?
Бемор режали тиббий ёрдам учун тегишли йўлланмасиз ўз хоҳиши билан бевосита тиббиёт муассасасига мурожаат қилса, хизмат пулли асосда кўрсатилиши мумкин. Шошилинч ва кечиктириб бўлмайдиган ёрдам бундан мустасно.

• 63337 количество просмотров
Пациент сначала обращается в закрепленное учреждение первичной медико-санитарной помощи и проходит осмотр семейного врача.
При наличии показаний к стационарному лечению семейный врач либо узкий специалист оформляет через электронную информационную систему электронное направление.
Что такое электронное направление?
Электронное направление — документ с QR-кодом, дающий пациенту возможность получить плановое стационарное лечение по конкретному заболеванию в государственной или, в предусмотренных случаях, негосударственной медицинской организации.
Сведения о направлении подтверждаются через электронную информационную систему.
Может ли пациент выбрать больницу?
На территориях, где внедрены механизмы государственного медицинского страхования, пациент в установленном порядке может выбрать соответствующее медицинское учреждение независимо от его территориального расположения.
Если требуется стационарная помощь областного или республиканского уровня, в зависимости от заболевания и льготной категории может потребоваться электронное заключение соответствующей медицинской отборочной комиссии.
Принимается ли экстренный пациент без направления?
Да. Порядок электронного направления для плановой госпитализации не распространяется на экстренную и неотложную медицинскую помощь.
Поэтому при состоянии, создающем серьезную угрозу жизни или здоровью, предварительное получение планового направления не требуется.
Что происходит при плановом обращении без направления?
Если пациент самостоятельно обращается непосредственно в медицинскую организацию за плановой помощью без необходимого направления, услуга может быть оказана на платной основе. Экстренная и неотложная помощь является исключением.