• 19772 марта ўқилди
Мактабгача таълим ташкилотларида ўқув йили 2 сентябридан кейинги йилнинг 31 майигача бўлган даврни, ёзги соғломлаштириш даври 1 июнидан 31 августигача бўлган даврни ўз ичига олади.
Боғчада ҳар бир гуруҳдаги бола сони меъёри камида 10 нафар бўлиши, бироқ 30 нафардан ортиқ бўлмаслиги лозим.
Мактабгача таълим ташкилотларининг иш режими
Мактабгача таълим ташкилотларидаги гуруҳлар уларда болаларнинг бўлиши давомийлигига қараб:
• болалар қисқа вақт бўладиган гуруҳлар (кунига 3-4 соат);
• тўлиқ кунли гуруҳлар (кунига 9, 10,5 ва 12 соат);
• болалар кечаю кундуз бўладиган гуруҳлар бўлиши мумкин.
Мактабгача таълим ташкилотларининг:
• болалар 3-4 соат бўладиган гуруҳларида — кундузги уйқу ташкил этилмайди ва бир марталик овқатлантириш ташкил этилиши мумкин;
• болалар 9 — 10,5 соат бўладиган гуруҳларида — 3 марталик овқатлантириш ташкил этилиши ва кундузги уйқу учун шароитлар яратилган бўлиши керак;
• болалар 12 соат бўладиган гуруҳларида — 4 марталик овқатлантириш ташкил этилиши ва кундузги уйқу учун шароитлар яратилган бўлиши керак.
Мактабгача таълим ташкилотларининг болалар кечаю кундуз бўладиган гуруҳларида кундузги ва тунги уйқу ҳамда 5 марталик овқатлантириш ташкил этилиши учун шароитлар яратилган бўлиши керак.
• 3 ёшдан 7 ёшгача бўлган болалар узлуксиз ухламайдиган муддатнинг тавсия этиладиган максимал давомийлиги 5,5 — 6 соатни ташкил этади.
• 3 ёшдан 7 ёшгача бўлган болалар учун суткалик уйқунинг тавсия этиладиган умумий давомийлиги муддати 12 — 12,5 соатни ташкил этади, шундан 2 — 2,5 соатни кундузги уйқу учун ажратиш тавсия қилинади.
Мактабгача таълим ташкилотининг иш режими ва болаларнинг унда бўлиши давомийлиги унинг уставида белгиланади.
Боғчадаги гуруҳларни тўлдириш
Гуруҳлар ёшга доир тоифалар бўйича тўлдирилганда қуйидаги ёш тоифалари белгиланади:
1. илк ривожланиш гуруҳи (бир ёшдан уч ёшгача);
2. кичик гуруҳ (уч ёшдан тўрт ёшгача);
3. ўрта гуруҳ (тўрт ёшдан беш ёшгача);
4. катта гуруҳ (беш ёшдан олти ёшгача);
5. мактабга тайёрлов гуруҳи (олти ёшдан етти ёшгача).
Мактабгача таълим ташкилоти гуруҳларини тўлдириш ва болаларни бир гуруҳдан бошқасига ўтказиш ҳар йили ўқув йили бошлангунига қадар амалга оширилади.
Боғчада тарбияланувчиларнинг ҳаётини муҳофаза қилиш
• Гуруҳ тарбиячиси эрталаб болаларни қабул қилиб олгандан кейин, тарбияланувчиларнинг соғлиги гуруҳ тарбиячилари томонидан ҳамшира назоратида кўрикдан ўтказилади.
• Бола боғчада бўлган вақтда соғлиғининг ёмонлашуви, шунингдек бошқа нохуш ҳолатлар кузатилган ҳолларда боғча ходимлари томонидан зудлик билан тиббиёт ҳамширасига, шунингдек унинг ота-онасига хабар берилади. Бунда тарбияланувчининг ота-онаси етиб келгунга қадар тиббиёт ходими томонидан биринчи тиббий ёрдам кўрсатилиши лозим.
• Бола боғчада бўлган вақтда уларни ёлғиз ва назоратсиз қолдириш тақиқланади.
• Болаларни боғча ҳудудидан ташқарига сайр ёки экскурсияларга олиб чиқиш ички ишлар органлари билан келишилган ҳолда амалга оширилади.
• Боғчаларга ҳудудига кириш эшигига қўнғироқ ўрнатилиши ва гуруҳда мавжуд бўлган жавон, илгак, портретлар, шунингдек гул тувакларини жойлаштиришга мўлжалланган махсус мосламалар девор ёки полга маҳкамлаб қўйилиши лозим.
Боғчада овқатланишни ташкил қилиш
• Мактабгача бўлган ёшдаги болалар учун табиий озиқ-овқат маҳсулотлари тўплами, уларни ёшига доир физиологик эҳтиёжларига мувофиқ бўлган рационал ва мутаносиб озиқ-овқат билан таъминлаш тартиби Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан Мактабгача таълим вазирлиги билан биргаликда белгиланади.
• Мактабгача таълим ташкилотларида озиқ-овқат сифати устидан назорат Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Санитария-эпидемиология назорати давлат инспекцияси, унинг ҳудудий бўлинмалари ва мактабгача таълим органлари томонидан амалга оширилади.
• Мактабгача таълим ташкилотларида мактабгача бўлган ёшдаги болаларнинг овқатланишини ташкил этиш аутсорсинг услуби билан ҳам амалга оширилиши мумкин.
Болаларни овқатлантиришда фойдаланиш бутунлай тақиқланган маҳсулотлар рўйхати
• қўзиқоринлар;
• қайнатилмаган сут;
• термитик ишлов берилмаган творог ва сметана;
• сувда яшовчи қушларнинг тухуми ва гўшти;
• ветеринар кўригидан ўтказилмаган гўшт ва балиқ;
• уйда тайёрланган яшил нўхат, консерва маҳсулотлари;
• қопқоғида герметик бузилиш аломати бўлган банкалардаги консерва маҳсулотлари;
• ифлосланиш ва турли паразитлар билан зарарланиш аломати бўлган ун, крупа, қуруқ мевалар;
• бузилиш аломати бўлган сабзавотлар;
• aччиқ овқатлар, зираворлар, овқатга сунъий қўшимчалар;
• таркибида синтетик ароматизаторлар, сунъий ранг берувчи воситалар қўшилган маҳсулотлар, хусусан газланган ичимликлар, кондитерлик маҳсулотлари, сақич чипс ва бошқалар;

• 19774 количество просмотров
Учебный  год в дошкольном образовательном организациях включает период со 2 сентября и завершается 31 мая следующего года, летний оздоровительный период - с 1 июня по 31 августа.
Режим работы дошкольных образовательных организаций
В зависимости от длительности пребывания детей группы в дошкольных образовательных организациях могут быть:
• с кратковременным (3-4 часа в день) пребыванием детей;
• полного дня (9, 10,5 и 12 часов в день);
• с круглосуточным пребыванием детей.
В группах дошкольных образовательных организаций длительностью пребывания детей:
• 3-4 часа — не организуется дневной сон и может быть организовано разовое питание;
• 9 — 10,5 часа — должен быть организован трехкратный прием пищи и созданы условия для дневного сна;
• 12 часов — должен быть организован четырехкратный прием пищи и созданы условия для дневного сна.
В группах дошкольных образовательных организаций с круглосуточным пребыванием детей должны быть созданы условия для организации дневного и ночного сна и пятикратного приема пищи.
• Рекомендуемая максимальная продолжительность непрерывного бодрствования детей в возрасте от трех до семи лет составляет 5,5 — 6 часов.
• Рекомендуемая общая продолжительность суточного сна для детей в возрасте от трех до семи лет составляет 12 — 12,5 часа, из которых 2 — 2,5 часа рекомендуется отводить на дневной сон.
Режим работы дошкольной образовательной организации и длительность пребывания детей в ней определяются ее уставом.
Количество детей в каждой группе в дошкольном образовательном учреждении по норме должно быть от 10, но не превышать 30. Подробно по ссылке.
Комплектирование групп дошкольной образовательной организации:
В случае комплектования групп по возрастным категориям определяются следующие возрастные категории:
• группа раннего развития (от года до 3-х лет);
• младшая группа (от 3-х до 4-х лет);
• средняя группа (от 4-х до 5-ти лет);
• старшая группа (от 5-ти до 6-ти лет);
• группа предшкольной подготовки (от 6-ти до 7 лет).
Комплектование групп дошкольной образовательной организации и перевод детей из одной группы в другую осуществляется ежегодно до начала учебного года.
Охрана жизни детей в дошкольных образовательных учреждениях:
• Утром воспитатели групп после приема детей проводят осмотр здоровья воспитанников под надзором медсестры.
• При ухудшении здоровья ребенка в период нахождения в ДОУ, а также в случае наблюдения других нежелательных ситуаций сотрудники ДОУ должны незамедлительно обратиться к медсестре, вместе с тем, сообщить его родителям. До прихода родителей воспитанника медработник должен оказать первую медицинскую помощь.
• Детей во время их нахождения в детсаду запрещается оставлять одних и без надзора.
• Организация прогулок и экскурсий детей за пределами территории детского сада осуществляется при согласовании с органами внутренних дел.
• На входную дверь необходимо установить звонок. Шкафы, вешалки, портреты, а также специальные приспособления для размещения цветочных горшков должны быть закреплены к полу или стене. Подробно по ссылке.
Организация питания в дошкольном образовательном учреждении:
• Набор натуральных продуктов питания для детей дошкольного возраста, порядок их обеспечения рациональным и сбалансированным питанием, соответствующим возрастным физиологическим потребностям, определяются Министерством здравоохранения совместно с Министерством дошкольного образования.
•
• Контроль за качеством питания в дошкольных образовательных организациях осуществляется Государственной инспекцией санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, ее территориальными подразделениями и органами дошкольного образования.
• Организация питания детей дошкольного возраста в дошкольных образовательных организациях может осуществляться также и методом аутсорсинга.
Список продуктов, категорически запрещенных для использования в питании детей:
грибы, фляжное молоко без кипячения, фляжный творог и сметана, консервированный зелёный горошек без термической обработки, яйца и мясо водоплавающих птиц; мяса и рыба, не прошедшие ветеринарный контроль; зеленый горошек домашнего приготовления; консервированные продукты домашнего приготовления в герметичной упаковке; консервы в банке с нарушением герметичности; мука, крупы и сухофрукты, загрязненные разными примесями и зараженные вредителями; овощи и фрукты с наличием плесени и признаками гнили.
Специи, острые блюда, пищевые добавки искусственного происхождения:
• продукты, содержащие в своем составе пищевые добавки (синтетические ароматизаторы, красители) искусственного происхождения, в том числе безалкогольные газированные напитки, кондитерские изделия, жевательная резинка, чипсы и др;
• маринованные овощи и фрукты (огурцы, томаты, слива, яблоки);
• кулинарные жиры;
• сливочное масло жирностью ниже 72%, масло «спреды»;
• копчености, колбасы и колбасные изделия;
• майонез, перец, горчица, хрен, уксус, натуральный кофе.
В целях предупреждения возникновения и распространения пищевых токсикоинфекций не допускается использование и изготовление: