• 16147 марта ўқилди
Ихтисослаштирилган тиббий ёрдам — профилактика, ташхис қўйиш ва даволашнинг махсус усуллари ёки мураккаб тиббий технологияларни талаб қиладиган касалликларда кўрсатиладиган тиббий ёрдам.
Бундай ёрдам даволаш-профилактика муассасаларида тегишли мутахассис шифокорлар томонидан кўрсатилади. Унинг турлари, ҳажми ва сифат стандартларини Соғлиқни сақлаш вазирлиги белгилайди.
Қаерга биринчи мурожаат қилиш керак?
Давлат бюджети ҳисобидан режали ихтисослаштирилган тиббий ёрдам олиш учун бемор аввал ўзи бириктирилган бирламчи тиббий-санитария муассасасига мурожаат қилади.
Оилавий шифокор беморни кўрикдан ўтказиб, тиббий кўрсатма мавжуд бўлса, бир иш кунида туман ёки шаҳар даражасидаги тор соҳа мутахассисига йўналтиради.
Тор соҳа мутахассиси қандай қарор қабул қилади?
Тор соҳа мутахассиси беморни бир иш кунида амалдаги клиник протоколлар ва ташхислаш-даволаш стандартлари асосида кўрикдан ўтказади.
Агар юқори босқичда стационар даволанишга эҳтиёж бўлмаса, беморга амбулатор даволаш бўйича тавсия берилади. Агар ҳудудий ёки республика даражасидаги ихтисослаштирилган ёрдам зарур бўлса, маълумотлар электрон тизим орқали кейинги босқичга юборилади.
Ҳудудий ёки республика марказига қандай йўналтирилади?
Беморнинг ташхиси ва ҳолати юқори босқичда даволашни талаб қилса, тор соҳа мутахассиси бир иш кунида тегишли тиббий-танлов комиссиясига электрон сўровнома юборади.
Ҳудудий комиссия маълумотларни бир иш кунида ўрганади. Республика даражасида ёрдам талаб этилганда маълумотлар тегишли республика комиссиясига электрон тарзда ўтказилади.
Давлат бюджети ҳисобидан ҳудудий ва республика даражасида ёрдам олиш ҳуқуқи беморнинг тоифаси, ташхиси ва амалдаги давлат тиббий суғуртаси механизмига қараб белгиланади. Тегишли маълумотлар электрон тизимда текширилади.
Белгиланган ҳолларда бемор ёки унинг қонуний вакили Давлат тиббий суғуртаси жамғармаси билан шартнома тузган тиббиёт ташкилотлари орасидан ташхисига мос давлат ёки нодавлат тиббиёт ташкилотини танлаши мумкин.
Танлаш учун 30 кун муддат берилади.
Йўлланмасиз ихтисослаштирилган муассасага борилса-чи?
Режали тиббий ёрдам учун тегишли йўлланмасиз тиббиёт ташкилотига бевосита мурожаат қилинса, хизмат пулли асосда кўрсатилади.

Специализированная медицинская помощь оказывается при заболеваниях, требующих специальных методов профилактики, диагностики и лечения либо применения сложных медицинских технологий.
Такую помощь оказывают врачи-специалисты в лечебно-профилактических учреждениях. Виды, объем и стандарты качества специализированной помощи устанавливаются Министерством здравоохранения.
Для получения плановой специализированной помощи за счет Государственного бюджета пациент сначала обращается в закрепленное учреждение первичной медико-санитарной помощи.
Семейный врач проводит осмотр и при наличии медицинских показаний в течение одного рабочего дня направляет пациента к узкому специалисту районного или городского уровня.
Узкий специалист в течение одного рабочего дня обследует пациента в соответствии с действующими клиническими протоколами и стандартами диагностики и лечения.
Если помощь более высокого уровня не требуется, пациент получает рекомендации для амбулаторного лечения. При необходимости областной или республиканской специализированной помощи сведения направляются через электронную систему на следующий уровень.
Если диагноз и состояние требуют лечения на более высоком уровне, узкий специалист в течение одного рабочего дня направляет электронный запрос соответствующей медицинской отборочной комиссии.
Территориальная комиссия изучает сведения в течение одного рабочего дня. При необходимости помощи республиканского уровня информация передается соответствующей республиканской комиссии в электронной форме.
Право на бюджетную помощь на областном и республиканском уровнях определяется с учетом категории пациента, диагноза и действующего механизма государственного медицинского страхования. Необходимые сведения проверяются электронной системой.
В предусмотренных случаях пациент или его законный представитель вправе выбрать соответствующую диагнозу государственную или негосударственную медицинскую организацию, заключившую договор с Государственным фондом медицинского страхования.
Для выбора предоставляется 30 дней.
При непосредственном обращении за плановой специализированной помощью без необходимого направления услуга оказывается на платной основе.