• 53906 марта ўқилди
Таълим кредитлари тижорат банклари томонидан таълим ташкилотлари бакалавр ҳамда магистратуранинг кундузги, сиртқи ва кечки таълим шаклида тўлов-контракт асосида ўқишга тавсия этилган ёки қабул қилинган, шунингдек ўқишини кўчирган Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлган талабаларга берилади.
• Таълим кредитининг асосий қарзи талабанинг расмий ўқиш муддати тугагандан сўнг еттинчи ойдан бошлаб 7 йил давомида қайтарилади.
• Бунда, таълим кредитлари учун фоизларни ҳисоблаш ва тўлаш таълим ташкилотига маблағлар ўтказилган санадан бошлаб, асосий қарзни қайтариш эса кредит олувчи томонидан таълим ташкилотида таълимнинг ушбу тури бўйича ўқишнинг расмий белгиланган муддати тугаллангандан сўнг 7 ойдан бошлаб амалга оширилади.
Кредит олувчи таълим кредитини олиш учун қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
• а) таълим кредити олиш тўғрисидаги ариза;
• б) талаба ва таълим ташкилоти ўртасидаги тўлов-контракт асосида ўқиш ҳақида белгиланган тартибда расмийлаштирилган шартнома (контракт) ва унга илова қилинадиган ҳисоб варақаси/фактураси (мавжуд бўлганда). Шартнома (контракт)да ўқишни тамомлашнинг белгиланган муддати ва 1 йил учун тўлов миқдори кўрсатилган бўлиши лозим;
• в) банкнинг кредит сиёсати ва ички тартибига мувофиқ таълим кредити қайтарилишининг таъминоти бўйича ҳужжат. Бунда «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га кирган оилаларнинг фарзандларига ажратиладиган таълим кредити бўйича гаров ва кафиллик талаб этилмайди;
• г) «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилганлигини тасдиқловчи маълумотнома («Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган оилалар фарзандлари учун);
• д) банкнинг ички ҳужжатларида белгиланган бошқа ҳужжатлар, шу жумладан, биргаликда кредит олувчига тегишли маълумот ва ҳужжатлар.
Тижорат банклари кредит олувчи томонидан таълим кредити беришни сўраб банкка тақдим қилинган ариза ва унга илова қилинган барча ҳужжатларни 5 иш куни мобайнида кўриб чиқиши ва таълим кредити шартномасини имзолаши ёки кредит беришни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилинган тақдирда, аризачига кредит беришнинг рад этилиши сабаби кўрсатилган ҳолда жавоб хати бериши лозим.
Таълим кредити шартномаси кредит олувчи томонидан тақдим этилган талаба ва таълим ташкилоти ўртасидаги тўлов-контракт асосида ўқиш ҳақидаги шартнома (контракт)да кўрсатилган 1 йиллик тўлов суммасига тенг миқдордаги суммага тузилади.
Таълим кредитлари бўйича маблағлар таълим ташкилотларига тижорат банклари томонидан таълим кредити шартномасида кўрсатилган шартларда ўқув йили мобайнида ўқиш учун йиллик тўловнинг тўлиқ миқдорини белгиланган тартибда, тенг улушларда 4 қисмга бўлиш йўли билан ўтказилади.
• Тижорат банклари кредит олувчининг ёзма аризасига асосан тўлов-контракт асосида ўқиш ҳақидаги шартномасида (контрактида) назарда тутилган ҳолларда ўқишнинг ярим йил ёки тўлиқ бир йил учун тўлов суммасини бирйўла амалга ошириши мумкин.
• Кредит олувчи таълим кредитини таълим кредити шартномасида белгиланган муддатлардан олдин қайтаришга ҳақлидир.
Кредит олувчининг тижорат банкидан олган таълим кредити бўйича муддати ўтган фоиз қарздорлиги мавжуд бўлса ёки мунтазам равишда тўлов муддатини ўтказиб келган бўлса, тижорат банки таълим кредити шартномасида белгиланган тартибда кредит олувчига тўлов-контрактнинг навбатдаги қисми бўйича ёки кейинги йиллар учун таълим кредитини ажратишни рад этиши мумкин.

• 53814 количество просмотров
Образовательные кредиты выдаются коммерческими банками обучающимся, являющимся гражданами Республики Узбекистан и рекомендованным или принятым учебными заведениями на очную, заочную и вечернюю формы обучения бакалавров и магистров на платно-контрактной основе, а также тех, кто перевел учебу.
• Основная часть задолжности погашается в течение 7 лет, начиная с 7 месяца после окончания обучения студента.
• При этом начисление и уплата процентов по образовательному кредиту осуществляется с даты перечисления денежных средств образовательной организации, а возврат основного долга осуществляется с 7 месяцев после завершения официально установленного срока обучения студента.
• а) заявление на получение образовательного кредита;
• б) договор (контракт) между обучающимся и образовательной организацией на основании договора об оплате и приложенного к нему счета/счета (при наличии). В договоре должны быть указаны срок окончания обучения и размер оплаты за 1 год;
• в) документ об обеспечении погашения образовательного кредита в соответствии с кредитной политикой банка и внутренним порядком. При этом не требуется обеспечение или поручительство по кредиту на образование, выделенному детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты»;
• г) свидетельство о включении в «Единый реестр социальной защиты» (для детей из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты»);
• д) иные документы, указанные во внутренних документах банка, в том числе сведения и документы, относящиеся к солидарному заемщику.
Коммерческие банки в течение 5 рабочих дней рассматривают заявление и все прилагаемые к банку документы заемщика, ходатайствующего о предоставлении образовательного кредита, и подписывают договор образовательного кредита или, в случае принятия решения об отказе в выдаче кредита, ответ на имя заявителя с указанием причину отказа в выдаче кредита следует предоставить в письме.
Договор образовательного кредита заключается на сумму, равную сумме платежа за 1 год, указанной в договоре (контракте) об обучении между обучающимся и образовательной организацией.
Средства по образовательным кредитам перечисляются образовательным организациям коммерческими банками на условиях, указанных в договоре образовательного кредита, путем деления полной суммы годовой платы за обучение на 4 части в равных долях в течение учебного года.
• Коммерческие банки могут уплатить сумму оплаты за полугодие или полный год обучения сразу на основании письменного заявления заемщика в случаях, предусмотренных договором (контрактом) об обучении на платно-договорной основе.
• Заемщик имеет право погасить образовательный кредит раньше сроков, указанных в договоре образовательного кредита.
Если заемщик имеет просроченные проценты по образовательному кредиту, полученному в коммерческом банке, или регулярно пропускает период выплаты, коммерческий банк может отказать заемщику в выделении образовательного кредита на следующую часть платежного договора или на последующие годы в соответствии с в порядке, установленном договором образовательного кредита.