Автомобиль бошқа шахсга ўтказилганда унинг эгаси барча тоифадаги давлат рақами белгисини ўз номида сақлаб қолиш учун Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг ҳудудий бўлинмасига ариза бериши мумкин.
Олиб қолинган давлат рақами белгиси:
Сақлаш ҳолатини Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг мобил иловаси, расмий веб-сайти ёки ЯИДХП орқали текшириш мумкин.
Сақлаб қолинган рақам белгиланган шартлар асосида:
Рақамни қайта беришда қонунчиликда белгиланган тегишли тўловлар ундирилади. Айрим ҳолатларда ягона оширилган тўловнинг 50 фоизи тўланади.
Муҳим: давлат рақами белгиси фуқаронинг хусусий мулки ҳисобланмайди. Уни сотиш, гаровга қўйиш ёки қонунчиликда назарда тутилмаган тартибда бошқа шахсга бериш мумкин эмас.
Исталган ҳарф ва рақамлар комбинацияси билан берилган рақамни автомобиль сотилгандан кейин сақлаб қолиш учун белгиланган муддатда алоҳида мурожаат ва тўлов талаб қилинади. Муддат ўтказиб юборилса, комбинация очиқ электрон базага қайтарилиши мумкин.

При передаче автомобиля другому лицу прежний владелец вправе обратиться в территориальное подразделение Службы безопасности дорожного движения и сохранить за собой регистрационный номерной знак любой категории.
Оставленный номерной знак:
Состояние хранения можно проверить через мобильное приложение или официальный сайт Службы безопасности дорожного движения, а также через ЕПИГУ.
Сохраненный номер при соблюдении установленных условий может быть повторно выдан для автомобиля, принадлежащего:
При повторной выдаче взимаются предусмотренные законодательством платежи. В отдельных случаях уплачивается 50 процентов единого повышенного платежа.
Важно: государственный номерной знак не является частной собственностью гражданина. Его нельзя продавать, передавать в залог или отчуждать другому лицу вне установленного порядка.
Для сохранения номера с выбранной комбинацией букв и цифр после продажи автомобиля необходимо своевременно подать отдельное обращение и произвести установленный платеж. При пропуске срока комбинация может быть возвращена в открытую электронную базу.