• 14204 марта ўқилди
Ўзбекистон ҳудудида чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахс томонидан Ўзбекистон фуқароси бўлган болани фарзандликка олишда Оила кодексида белгиланган умумий талабларга тўлиқ риоя қилиниши шарт.
Хорижда яшовчи номзодларни ҳисобга олиш ва тегишли жараёнлар Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан «Ягона миллий ижтимоий ҳимоя» ахборот тизими орқали амалга оширилади. Номзоднинг шахсан иштироки ва тегишли дипломатик ваколатхонанинг илтимосномаси талаб этилади.
Ўзбекистонда чет эл фуқароси бўлган болани фарзандликка олиш
Бунда қуйидагиларнинг розилиги олиниши лозим:
• боланинг қонуний вакили;
• бола фуқароси бўлган давлатнинг ваколатли органи;
• ўша давлат қонунчилиги талаб қилса, боланинг ўзи.
Муҳим! Агар фарзандликка олиш натижасида боланинг Ўзбекистон қонунчилиги ёки халқаро шартномаларда белгиланган ҳуқуқлари бузилса, фарзандликка олишга йўл қўйилмайди. Расмийлаштирилган бўлса, у суд тартибида бекор қилиниши лозим.
Хорижда яшаётган Ўзбекистон фуқароси бўлган болани фарзандликка олиш
Бундай фарзандликка олиш номзод фуқароси бўлган давлатнинг ваколатли органи томонидан амалга оширилади. У Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг олдиндан берилган рухсати мавжуд бўлса, Ўзбекистонда ҳақиқий деб эътироф этилади.
Барча ҳолларда фарзандликка олиш фақат вояга етмаган боланинг манфаатларини таъминлаш мақсадида ва суд қарори асосида амалга оширилади.
Тартиб Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 151–167 ва 237-моддалари ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 27 декабрдаги 893-сон қарори билан белгиланган.

• 14202 количество просмотров
При усыновлении в Узбекистане ребенка — гражданина Узбекистана иностранным гражданином или лицом без гражданства должны соблюдаться все общие требования Семейного кодекса.
Учет кандидатов, проживающих за границей, и соответствующие процедуры осуществляются Национальным агентством социальной защиты через информационную систему «Единая национальная социальная защита». Требуются личное участие кандидата и ходатайство соответствующего дипломатического представительства.
Усыновление в Узбекистане ребенка-иностранца
Необходимо получить согласие:
• законного представителя ребенка;
• компетентного органа государства гражданства ребенка;
• самого ребенка, если это требуется законодательством соответствующего государства.
Важно! Если усыновление нарушает права ребенка, установленные законодательством или международными договорами Узбекистана, оно не допускается. Уже произведенное усыновление подлежит отмене в судебном порядке.
Усыновление проживающего за границей ребенка — гражданина Узбекистана
Такое усыновление производится компетентным органом государства гражданства кандидата. Оно признается в Узбекистане при наличии предварительного разрешения Национального агентства социальной защиты.
Во всех случаях усыновление допускается исключительно в интересах несовершеннолетнего ребенка и производится на основании решения суда.
Порядок установлен статьями 151–167 и 237 Семейного кодекса Республики Узбекистан, а также постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27 декабря 2024 года № 893.