• 15078 марта ўқилди
Ўзбекистон фуқароси билан чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахс ўртасидаги, шунингдек чет эл фуқаролари ўртасидаги никоҳдан ажратиш Ўзбекистон қонунчилиги бўйича амалга оширилади.
Эр-хотиннинг вояга етмаган умумий болалари ва мулкий низоси бўлмаса ҳамда иккаласи ажралишга рози бўлса, никоҳ ФҲДЁ органида бекор қилиниши мумкин. Болалар, мол-мулк, алимент ёки бошқа низо мавжуд бўлса, никоҳ суд тартибида бекор қилинади.
Хорижда яшаётган Ўзбекистон фуқаросининг ажрашиши
Хорижда яшаётган Ўзбекистон фуқароси хорижда яшаётган эри ёки хотини билан, унинг қайси давлат фуқароси эканидан қатъи назар, Ўзбекистон судида никоҳдан ажрашишга ҳақли.
Ўзбекистон қонунчилиги бўйича ФҲДЁ органида ажрашиш мумкин бўлган ҳолларда никоҳдан ажратиш Ўзбекистоннинг дипломатик ваколатхонаси ёки консуллик муассасасида ҳам амалга оширилиши мумкин.
Чет давлатда амалга оширилган ажралиш
Ўзбекистон фуқароси билан чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг хорижда ўша давлат қонунчилигига мувофиқ амалга оширилган ажралиши Ўзбекистонда ҳақиқий деб эътироф этилади.
МДҲ мамлакати ёки бошқа чет давлат судининг қонуний кучга кирган қарори асосидаги ажралиш, агар халқаро шартномада бошқача қоида белгиланмаган бўлса, умумий тартибда ФҲДЁ органида қайд этилади. Қайд этишда белгиланган давлат божи ундирилади.
Муҳим! Чет давлат судининг ҳал қилув қарори мавжудлиги ФҲДЁда тегишли қайдни расмийлаштириш заруратини истисно этмайди.
Хорижий қарордан Ўзбекистонда фойдаланиш учун унинг қонуний кучга киргани тасдиқланиши, зарур ҳолларда легализация ёки апостиль ва давлат тилидаги таржима талаб этилиши мумкин.
Тартиб Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 236-моддаси ва Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 20 октябрдаги 550-сон қарори билан белгиланган.

• 15075 количество просмотров
Расторжение брака между гражданином Узбекистана и иностранным гражданином или лицом без гражданства, а также между иностранными гражданами на территории Узбекистана производится по законодательству Узбекистана.
Если у супругов нет общих несовершеннолетних детей и имущественных споров и оба согласны на развод, брак может быть расторгнут органом ЗАГС. При наличии спора о детях, имуществе, алиментах или других разногласий брак расторгается в судебном порядке.
Развод гражданина Узбекистана, проживающего за границей
Гражданин Узбекистана, проживающий за границей, вправе расторгнуть в суде Республики Узбекистан брак с проживающим за границей супругом независимо от его гражданства.
Когда законодательство Узбекистана допускает расторжение брака органом ЗАГС, развод может быть оформлен дипломатическим представительством или консульским учреждением Узбекистана.
Развод, произведенный за границей
Расторжение за границей брака гражданина Узбекистана с иностранным гражданином или лицом без гражданства признается в Узбекистане, если оно произведено с соблюдением законодательства соответствующего государства.
Развод на основании вступившего в законную силу решения суда государства СНГ или другого иностранного государства, если международным договором не установлено иное, регистрируется органом ЗАГС в общем порядке. При регистрации взимается государственная пошлина.
Важно! Наличие решения иностранного суда не всегда исключает необходимость оформления соответствующей записи в органе ЗАГС Узбекистана.
Для использования иностранного решения могут потребоваться подтверждение его вступления в законную силу, легализация или апостиль и перевод на государственный язык.
Порядок установлен статьей 236 Семейного кодекса Республики Узбекистан и постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2023 года № 550.