• 55535 марта ўқилди
Чет эл фуқароси — Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигига эга бўлмаган, бошқа давлат фуқаролигига ва ўзининг бошқа давлат фуқаролигига мансублигига доир далилга эга бўлган шахс.
Фуқаролиги бўлмаган шахс — Ўзбекистон Республикасининг фуқароси бўлмаган ва ўзининг чет давлат фуқаролигига мансублигига доир далилга эга бўлмаган шахс.
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудидаги чет эл фуқароларининг ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари халқаро ҳуқуқ нормаларига мувофиқ таъминланади. Улар Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси, қонунлари ва халқаро шартномалари билан белгиланган мажбуриятларни ўз зиммасига олади.
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудидаги чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар жинси, ирқи, миллати, тили, дини, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди, шахсий ва ижтимоий мавқеидан қатъи назар, Ўзбекистон Республикасининг қонуни олдида тенгдирлар.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида вақтинча турган, бошқа давлатлар ҳудудида доимий яшайдиган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ўз танловига кўра ўзининг амалдаги ҳаракатланиш ҳужжатлари бўйича жойлаштириш жойларида ёки бошқа уй-жой майдонида, шунингдек даволаш муассасаларида вақтинча яшаши мумкин.
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида доимий яшаш жойи бўйича доимий рўйхатга олинган чет эл фуқароларига ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга Ўзбекистон Республикаси ҳудудида доимий яшайдиган чет эл фуқаросининг ва фуқаролиги бўлмаган шахснинг идентификацияловчи картаси берилади.
Идентификацияловчи картани бериш тартиби
Идентификацияловчи картанинг амал қилиш муддати
• янги туғилган бир ёшгача бўлган болаларга — 2 йилга;
• бир ёшдан ўн олти ёшгача бўлган шахсларга — 5 йилга;
• ўн олти ёшдан олтмиш ёшгача бўлган шахсларга — 5 йилга;
• олтмиш ёшдан ошган шахсларга — 10 йилга.
Идентификацияловчи картани бекор қилиш
Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар Ўзбекистон Республикаси Президенти, давлат ҳокимияти вакиллик органлари сайловларида сайловчилар сифатида иштирок этиши мумкин эмас, давлат ҳокимияти органларига сайланиши (тайинланиши) мумкин эмас, Ўзбекистон Республикасининг референдумида, шунингдек фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари сайловида иштирок этиш ҳуқуқига эга эмас.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида турган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар:
• Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига, қонунларига ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларига риоя этиши;
• Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг, шунингдек Ўзбекистон Республикаси ҳудудида турган чет эл фуқароларининг ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари, шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиши;

• 55534 количество просмотров
Иностранный гражданин - лицо, не имеющее гражданства Республики Узбекистан, имеющее гражданство и доказательство своей принадлежности к гражданству (подданству) другого государства.
Лицо без гражданства - лицо, не являющееся гражданином Республики Узбекистан и не имеющее доказательства своей принадлежности к гражданству иностранного государства.
• Иностранным гражданам и лицам без гражданства, находящимся на территории Республики Узбекистан, обеспечиваются права и свободы в соответствии с нормами международного права. Они несут обязанности, установленные Конституцией Республики Узбекистан, законами и международными договорами Республики Узбекистан.
• Иностранные граждане и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Узбекистан, равны перед законом Республики Узбекистан без различия пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения.
Временно пребывающие на территории Республики Узбекистан иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории других государств, могут временно проживать по своим действующим проездным документам в средствах размещения или иной жилой площади по своему выбору, а также лечебных учреждениях.
• Иностранным гражданам и лицам без гражданства, постоянно зарегистрированным по месту постоянного проживания на территории Республики Узбекистан, выдается идентификационная карта иностранного гражданина и лица без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Узбекистан.
Идентификационная карта выдается.
Идентификационная карта выдается на следующие сроки действия:
• новорожденным в возрасте до 1 года — на 2 года;
• лицам в возрасте от 1 года до 16 лет — на 5 лет;
• лицам в возрасте от 16 до 60 лет — на 5 лет;
• лицам старше 60 лет — на 10 лет.
Идентификационная карта аннулируется в случаях.
Иностранные граждане и лица без гражданства не могут участвовать в выборах Президента Республики Узбекистан, в представительные органы государственной власти в качестве избирателей, не могут быть избранными (назначенными) в органы государственной власти, не имеют права участвовать в референдуме Республики Узбекистан, а также в выборах в органы самоуправления граждан.
Иностранные граждане и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Узбекистан, обязаны:
• соблюдать Конституцию, законы и иные нормативно-правовые акты Республики Узбекистан;
• уважать права, свободы, честь и достоинство граждан Республики Узбекистан, а также иностранных граждан и лиц без гражданства, находящихся на территории Республики Узбекистан;