• 60557 марта ўқилди
Давлат пенсиясини олиш ҳуқуқига эга бўлмаган ёки зарур иш стажи етарли бўлмаган шахсларга қуйидаги нафақалар тайинланиши мумкин:
• парваришлаш нафақаси.
Нафақа — қонунчиликда белгиланган шартларга мувофиқ ижтимоий ҳимояга муҳтож шахсга тайинланадиган ойлик пул тўлови.
Бир вақтнинг ўзида бир нечта нафақа олиш ҳуқуқига эга шахсга, қоида тариқасида, унинг танловига кўра нафақанинг битта тури тўланади.
Ёшга доир нафақа давлат пенсиясини тайинлаш учун зарур иш стажига эга бўлмаган шахсларга:
• эркакларга — 65 ёшга тўлганда;
• аёлларга — 60 ёшга тўлганда;
• болаликдан ногиронлиги бўлган фарзанди бор ёки бўлган оналарга — 55 ёшга тўлганда тайинланади.
Ёшга доир нафақа — давлат пенсиясини олиш учун зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги шахсга тайинланадиган тўлов.
Ногиронлик нафақаси
Ногиронлик нафақаси давлат пенсиясини тайинлаш учун зарур иш стажига эга бўлмаган I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга тайинланади.
Ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларга нафақа ногиронлик белгиланганлиги ҳақидаги электрон маълумотлар асосида проактив шаклда тайинланади.
Парваришлаш нафақаси ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган 18 ёшгача боланинг қонуний вакилига тайинланади.
Парваришлаш нафақаси — ўзгалар ёрдамига муҳтож ногиронлиги бўлган болани парваришлаётган қонуний вакилга бериладиган ойлик тўлов.
Мазкур нафақа ҳам тегишли электрон маълумотлар асосида, қоида тариқасида, алоҳида аризасиз тайинланади.
Боқувчисини йўқотганлик нафақаси
Боқувчисини йўқотганлик нафақаси вафот этган шахс давлат пенсиясини олиш ҳуқуқига эга бўлмаган тақдирда унинг қарамоғида бўлган меҳнатга лаёқатсиз оила аъзоларига тайинланади.
Оиланинг меҳнатга лаёқатсиз аъзолари доираси пенсия тўғрисидаги қонунчиликда белгиланади.
Ёшга доир, ногиронлик ва боқувчисини йўқотганлик нафақаларини тайинлаш учун:
• Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилиш мумкин.
Зарур маълумотлар давлат органларининг ахборот тизимлари орқали текширилади. Қонунчиликда назарда тутилмаган қўшимча ҳужжатларни талаб қилишга йўл қўйилмайди.
Нафақани тайинлаш рад этилган ёки тўлов билан боғлиқ қарордан норози шахс юқори турувчи органга ёки судга шикоят қилиш ҳуқуқига эга.

• 60554 количество просмотров
Пособие — ежемесячная денежная выплата, назначаемая нуждающемуся в социальной защите лицу на условиях, установленных законодательством.
Лицу, одновременно имеющему право на несколько пособий, как правило, выплачивается один вид пособия по его выбору.
Пособие назначается лицам, не имеющим необходимого стажа для государственной пенсии:
• матерям, имеющим или имевшим ребенка с инвалидностью с детства, — по достижении 55 лет.
Пособие по возрасту — выплата престарелому лицу, не имеющему необходимого стажа для назначения государственной пенсии.
Пособие назначается лицам с инвалидностью I и II группы, не имеющим необходимого стажа для получения государственной пенсии.
Детям с инвалидностью до 18 лет пособие назначается проактивно на основании электронных сведений об установлении инвалидности.
Пособие по уходу назначается законному представителю ребенка с инвалидностью до 18 лет, нуждающегося в постороннем уходе.
Пособие по уходу — ежемесячная выплата законному представителю, осуществляющему уход за ребенком с инвалидностью, нуждающимся в посторонней помощи.
Как правило, пособие назначается без отдельного заявления на основании электронных данных.
Пособие назначается нетрудоспособным членам семьи, находившимся на иждивении умершего, если умерший не имел права на государственную пенсию.
Круг нетрудоспособных членов семьи определяется законодательством о пенсионном обеспечении.
За назначением пособия по возрасту, инвалидности или потере кормильца можно обратиться:
Сведения проверяются через государственные информационные системы. Требовать документы, не предусмотренные законодательством, не допускается.
Отказ в назначении пособия или другое решение по выплате можно обжаловать в вышестоящий орган либо в суд.