• 15849 марта ўқилди
Фуқаролик-ҳуқуқий муносабатларда далилни кейинчалик тақдим этиш мумкин бўлмай қолиши ёки қийинлашиши мумкин бўлса, манфаатдор шахс нотариусдан далилни олдиндан қайд этиш ва сақлашни сўраши мумкин.
Амалдаги тартибга кўра нотариус далилларни судга мурожаат қилишдан олдин ҳам, суд жараёни давомида ҳам таъминлаши мумкин.
Нотариус таъминлайдиган далиллар
«Нотариат тўғрисида»ги Қонунга мувофиқ нотариус:
• гувоҳларнинг кўрсатувларини ёзиб олади;
• ашёвий далилларни кўздан кечиради ва гувоҳлантиради;
• ёзма далилларни кўздан кечиради ва гувоҳлантиради;
• рақамли далилларни кўздан кечиради ва гувоҳлантиради;
• экспертиза тайинлайди;
• Интернет жаҳон ахборот тармоғидаги фактларни тасдиқлайди.
Ариза бериш
Манфаатдор шахс нотариусга ёзма ариза беради. Аризада:
• таъминланиши керак бўлган далил;
• у тасдиқлайдиган ҳолат;
• эҳтимолий ёки кўрилаётган низо;
• далилни кейинчалик тақдим этиш қийинлашиши сабаби;
• далил турган жой ёки Интернет манзили кўрсатилади.
Ариза нотариусга далиллардан нусха олиш, уларни ёзиб олиш, тўплаш ва сақлаш учун асос бўлади.
Тарафларни хабардор қилиш
Нотариус далилларни таъминлаш билан боғлиқ шахсларни ҳаракат ўтказиладиган жой ва вақт ҳақида хабардор қилади.
Далилни таъминлаш жараёни баённома билан расмийлаштирилади. Унда исботланиши керак бўлган ҳолат, далилнинг мазмуни, аризачининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари ҳамда нотариус амалга оширган ҳаракатлар кўрсатилади.
Далилларни таъминлаш доирасида амалга оширилган ҳар бир ҳаракат баённомада қайд этилади ва унда камида икки нафар холис иштирок этади.
Гувоҳ ва экспертиза
Гувоҳ келгусидаги суд жараёнида иштирок эта олмаслиги, саломатлиги оғир бўлиши ва нотариус томонидан сўров қилинишига рози бўлиши ҳолларида унинг кўрсатувлари олдиндан ёзиб олиниши мумкин.
Махсус билим талаб этилса, нотариус экспертиза тайинлаш ҳақида қарор қабул қилади. Қарор бир иш кунидан кечиктирмай тегишли эксперт ташкилоти ёки мутахассисга юборилади.
Гувоҳ ва эксперт ёлғон кўрсатув ёки ёлғон хулоса берганлик учун жиноий жавобгарлик ҳақида огоҳлантирилади.
Интернетдаги фактларни тасдиқлаш
Нотариус, жумладан, қуйидаги ҳолатларда веб-сайт ёки веб-саҳифадаги маълумотларни қайд этиши мумкин:
• доменни ноқонуний эгаллаб олиш;
• муаллифлик ҳуқуқи билан ҳимояланган матн, аудио ёки видеони ўзлаштириш;
• товар ёки хизмат кўрсатиш белгисидан ноқонуний фойдаланиш;
• қонунчиликка зид реклама жойлаштириш;
• шаън, қадр-қиммат ёки ишчанлик обрўсига путур етказувчи маълумотларни тарқатиш.
Аризада веб-сайт ёки веб-саҳифанинг аниқ манзили кўрсатилиши керак. Нотариус саҳифани кўздан кечиради, маълумотларни қоғозда чоп этади ва уларни баённомага илова қилади.
Муҳим! Интернетдаги маълумот ўчирилиши ёки ўзгартирилиши мумкин. Шу сабабли ҳуқуқ бузилиши аниқланганда далилни кечиктирмасдан таъминлаш мақсадга мувофиқ.
Далилларни таъминлаш тартиби Нотариуслар томонидан нотариал ҳаракатларни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги йўриқномада белгиланган.

• 15847 количество просмотров
Если имеются основания полагать, что позднее представить доказательство станет невозможно или затруднительно, заинтересованное лицо вправе обратиться к нотариусу для его предварительной фиксации и сохранения.
По действующим правилам нотариус может обеспечить доказательства как до обращения в суд, так и во время судебного разбирательства.
Виды обеспечиваемых доказательств
В соответствии с Законом «О нотариате» нотариус:
• записывает показания свидетелей;
• осматривает и удостоверяет вещественные доказательства;
• осматривает и удостоверяет письменные доказательства;
• осматривает и удостоверяет цифровые доказательства;
• назначает экспертизу;
• удостоверяет факты во всемирной информационной сети Интернет.
Заинтересованное лицо подает нотариусу письменное заявление. В нем указываются:
• доказательство, которое необходимо обеспечить;
• подтверждаемое им обстоятельство;
• предполагаемый или рассматриваемый спор;
• причины, по которым последующее представление доказательства может стать затруднительным;
• место нахождения доказательства или его интернет-адрес.
Заявление является основанием для копирования, записи, сбора и сохранения доказательств.
Извещение заинтересованных лиц
Нотариус извещает лиц, которых касается обеспечение доказательств, о месте и времени совершения соответствующих действий.
Процедура оформляется протоколом. В нем отражаются обстоятельство, подлежащее доказыванию, содержание доказательства, права и обязанности заявителя и все совершенные нотариусом действия.
Каждое действие, проводимое при обеспечении доказательств, фиксируется в протоколе с участием не менее двух понятых.
Показания свидетеля и экспертиза
Показания свидетеля могут быть записаны заранее, если он не сможет участвовать в будущем судебном процессе, находится в тяжелом состоянии здоровья и согласен на опрос нотариусом.
Если требуются специальные знания, нотариус принимает постановление о назначении экспертизы. Оно направляется соответствующей экспертной организации или специалисту не позднее одного рабочего дня.
Свидетель и эксперт предупреждаются об уголовной ответственности за ложные показания или заведомо ложное заключение.
Удостоверение фактов в Интернете
Нотариус может зафиксировать сведения на сайте или веб-странице, в частности, в случаях:
• незаконного завладения доменом;
• присвоения защищенного авторским правом текста, аудио- или видеоматериала;
• незаконного использования товарного знака или знака обслуживания;
• размещения рекламы с нарушением законодательства;
• распространения сведений, порочащих честь, достоинство или деловую репутацию.
В заявлении необходимо указать точный адрес сайта или веб-страницы. Нотариус осматривает страницу, распечатывает размещенную информацию и прилагает удостоверенные материалы к протоколу.
Важно! Информация в Интернете может быть быстро изменена или удалена. Поэтому при обнаружении нарушения рекомендуется обеспечить доказательство без промедления.