• 25541 марта ўқилди
Маҳаллий Кенгашларга сайлов ҳудудий бир мандатли сайлов округлари бўйича кўппартиявийлик асосида 5 йил муддатга ўтказилади.
• Депутатликка номзодлар кўрсатиш учун сиёсий партия сайловга камида 70 кун қолганида тегишли вилоят, туман, шаҳар сайлов комиссиясига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этиши керак.
Сайлов комиссияси тақдим этилган ҳужжатлар асосида 5 кунлик муддатда партиянинг сайловда иштирок этишига ижозат бериш тўғрисида узил-кесил қарор қабул қилади. Сайловда иштирок этувчи партиялар рўйхати аризаларнинг келиб тушиш навбати тартибига қараб матбуотда эълон қилинади.
Маҳаллий Кенгашлар депутатлигига номзодларга қўйиладиган талаблар
Сайлов куни 21 ёшга тўлган ҳамда камида 5 йил Ўзбекистон Республикаси ҳудудида муқим яшаётган фуқаролар маҳаллий Кенгашлар депутатлигига сайланиш ҳуқуқига эга.
• содир этган оғир ёки ўта оғир жинояти учун судланганлик ҳолати тугалланмаган ёхуд судланганлиги олиб ташланмаган фуқаролар;
• сайлов кунига қадар сўнгги 5 йил мобайнида Ўзбекистон Республикаси ҳудудида муқим яшамаган фуқаролар;
• Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг ҳарбий хизматчилари, Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизматининг, Миллий гвардиясининг, Ички ишлар вазирлигининг, Давлат божхона қўмитасининг, бошқа ҳарбийлаштирилган бўлинмаларнинг ходимлари;
• диний ташкилотлар ва бирлашмаларнинг профессионал хизматчилари маҳаллий Кенгашлар депутатлигига номзод этиб рўйхатга олинмайди.
Судьялар, прокуратура органларининг ва ижро этувчи ҳокимият органларининг мансабдор шахслари (бундан вилоят, туман ва шаҳар ҳокимлари мустасно) депутат этиб сайланган тақдирда, эгаллаб турган лавозимидан бўшаш тўғрисида ариза бериш шарти билан маҳаллий Кенгашлар депутатлигига номзод этиб рўйхатга олинади.
Маҳаллий Кенгашларнинг депутатлигига номзодлар кўрсатиш сайловга 65 кун қолганида бошланади ва сайловга 45 кун қолганида тугалланади.
Аёлларнинг сони сиёсий партиядан кўрсатилган маҳаллий Кенгашлар депутатлигига номзодлар умумий сонининг камида 40 фоизини ташкил этиши керак.
Бўшаб қолган ўринларга маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайловини ўтказиш
• Депутатларнинг ваколатлари муддатидан олдин тугатилган ҳолларда тегишли сайлов округларида янги сайлов ўтказилади.
• Сайлов Марказий сайлов комиссияси томонидан сайлов ўтказилишига камида 1 ой қолганида тайинланади ва ушбу Кодекснинг талабларига риоя этилган ҳолда ташкил этилади. Сайловга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказишга доир тадбирларни амалга ошириш муддатлари Марказий сайлов комиссияси томонидан белгиланади.
• Тегишли маҳаллий Кенгашнинг ваколат муддати тугашига 6 ойдан кам вақт қолганида депутатнинг ўрни бўшаб қолган тақдирда, бўшаб қолган ўринга янги депутат сайлови ўтказилмаслиги мумкин.
Округ бўйича сайлов натижаларини аниқлаш
Округ бўйича сайлов натижалари фақат участка сайлов комиссияларининг тақдим этилган баённомалари асосида аниқланади. Округ сайлов комиссияси:
• округ бўйича сайловчилар рўйхатига киритилган сайловчиларнинг умумий сонини;
• сайлов бюллетенларини олган сайловчилар сонини;
• овоз беришда иштирок этган сайловчилар сонини;
• ҳар бир номзодни ёқлаб берилган овозлар сонини;
• ҳақиқий эмас деб топилган сайлов бюллетенлари сонини аниқлайди.
Участка сайлов комиссиясининг баённомасида акс эттирилган, овозларни санаб чиқиш чоғида номувофиқликлар аниқланган тақдирда, округ сайлов комиссияси ўз мажлисида участка комиссиясига ушбу номувофиқликларни бартараф этишни таклиф қилишга ҳақли.
Маҳаллий Кенгашларга ўтказилган сайловни ҳақиқий эмас деб топиш тўғрисидаги қарор тегишли сайлов комиссияси томонидан қабул қилинади ва овоз бериш якунлари эълон қилинган кундан эътиборан 5 кун ичида бу қарор устидан судга шикоят қилиниши мумкин.

• 24293 количество просмотров
Выборы в местные Кенгаши проводятся по территориальным одномандатным избирательным округам на многопартийной основе сроком на 5 лет.
• Для выдвижения кандидатов в депутаты политическая партия должна не менее чем за 70 до выборов представить в соответствующую областную, районную, городскую избирательную комиссию следующие документы.
На основании представленных документов избирательная комиссия в 15 - дневный срок принимает окончательное решение о допущении партии к участию в выборах. Список партий, участвующих в выборах, в порядке очередности поступления заявлений публикуется в печати.
Требования, предъявляемые к кандидатам в депутаты местных Кенгашей
Правом быть избранными в депутаты местных Кенгашей обладают граждане, достигшие ко дню выборов 21 года и постоянно проживающие на территории Республики Узбекистан не менее 5 лет.
Не подлежат регистрации кандидатами в депутаты местных Кенгашей:
• граждане, имеющие непогашенную или неснятую судимость за совершенные тяжкие либо особо тяжкие преступления;
• граждане, которые последние 5 лет до дня выборов постоянно не проживали на территории Республики Узбекистан;
• военнослужащие Вооруженных Сил Республики Узбекистан, сотрудники Службы государственной безопасности, Национальной гвардии, Министерства внутренних дел, Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, других военизированных подразделений;
• профессиональные служители религиозных организаций и объединений.
Судьи, должностные лица органов прокуратуры и исполнительных органов власти (за исключением хокимов областей, районов и городов) регистрируются кандидатами в депутаты местных Кенгашей при условии подачи ими заявления об освобождении от занимаемой должности в случае избрания депутатами.
Выдвижение кандидатов в депутаты местных Кенгашей начинается за 65 дней до выборов и заканчивается за 45 дней до выборов.
Число женщин должно составлять не менее 30 процентов от общего числа кандидатов в депутаты местных Кенгашей, выдвинутых от политической партии.
Проведение выборов депутатов местных Кенгашей вместо выбывших
• В случае досрочного прекращения депутатских полномочий в соответствующих избирательных округах проводятся новые выборы.
• Выборы назначаются соответствующим местным Кенгашем не позднее чем за месяц до их проведения и организуются с соблюдением требований настоящего Кодекса. При этом окружная избирательная комиссия образуется за 25 дней, а участковые - за 15 дней до выборов.
• В случае выбытия депутата менее чем за 6 месяцев до истечения срока полномочий соответствующего местного Кенгаша выборы нового депутата вместо выбывшего могут не проводиться.
Определение результатов выборов по округу
Результаты выборов по округу определяются только на основании представленных протоколов участковых избирательных комиссий. Окружная избирательная комиссия определяет:
• общее число избирателей, включенных в список по округу;
• число избирателей, получивших избирательные бюллетени;
• число избирателей, принявших участие в голосовании;
• число голосов, поданных за каждого кандидата;
• число избирательных бюллетеней, признанных недействительными.
Окружная избирательная комиссия в случае обнаружения несоответствий в подсчете голосов, отраженных в протоколе участковой избирательной комиссии, вправе предложить участковой комиссии на своем заседании устранить их.
Результаты выборов по округу определяются на заседании окружной избирательной комиссии и заносятся в протокол.
• Решение о признании выборов в местные Кенгаши недействительными принимается соответствующей избирательной комиссией и может быть обжаловано в суд в течение 5 дней со дня опубликования итогов выборов.