Ўзбекистонда сайловларни ташкил этиш ва ўтказиш учун қуйидаги сайлов комиссиялари фаолият юритади:
• халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашларига сайлов ўтказиш бўйича округ сайлов комиссиялари;
Сайлов комиссиялари ўз фаолиятини давлат органлари, жамоат бирлашмалари ва мансабдор шахслардан мустақил амалга оширади. Уларнинг фаолиятига аралашишга йўл қўйилмайди.
Масалалар комиссиялар томонидан коллегиал тарзда кўриб чиқилади ва қарорлар қабул қилинади. Комиссиялар фаолияти очиқ ва ошкора амалга оширилади.
Коллегиаллик — масалалар бир шахс томонидан эмас, комиссия аъзолари иштирокида биргаликда муҳокама қилиниб, қарор қабул қилиниши.
Марказий сайлов комиссияси қандай тузилади?
Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари томонидан 9 нафар аъзодан иборат таркибда тузилади ва доимий асосда фаолият юритади.
Комиссиянинг бир нафар аъзоси Қорақалпоғистон Республикаси вакили бўлади.
Марказий сайлов комиссияси аъзолари Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашларининг тавсияларига кўра Олий Мажлиснинг Қонунчилик палатаси ва Сенати томонидан сайланади.
Комиссия раиси қандай сайланади?
Марказий сайлов комиссиясининг раиси Ўзбекистон Республикаси Президентининг тақдимномасига биноан комиссия аъзолари орасидан комиссия мажлисида 5 йил муддатга сайланади.
Айни бир шахс сурункасига 2 муддатдан ортиқ Марказий сайлов комиссияси раиси этиб сайланиши мумкин эмас.
Раиснинг ўринбосари ва комиссия котиби комиссия аъзолари орасидан комиссия мажлисида сайланади.
Марказий сайлов комиссияси аъзосига қўйиладиган талаблар
Марказий сайлов комиссияси аъзоси бўлиши мумкин бўлган шахс:
• 25 ёшга тўлган бўлиши;
• қоида тариқасида олий маълумотга эга бўлиши;
• сайловларни ташкил этиш ва ўтказиш соҳасида иш тажрибасига эга бўлиши;
• жамоатчилик ўртасида обрў-эътибор қозонган бўлиши;
• камида охирги 5 йил Ўзбекистон ҳудудида доимий яшаган бўлиши керак.
Марказий сайлов комиссиясининг асосий вазифалари
Марказий сайлов комиссияси, жумладан:
• Президент, Олий Мажлис ва маҳаллий Кенгашларга сайловларни ташкил этади;
• сайлов комиссиялари тизимига бошчилик қилади;
• сайлов кампанияси бошланганлигини эълон қилади;
• сайлов комиссиялари фаолиятини услубий жиҳатдан таъминлайди;
• Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизими ва Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатидан фойдаланишни мувофиқлаштиради;
• Қонунчилик палатаси депутатлари сайлови учун сайлов округларини тузади;
• ҳудудий сайлов комиссияларини тузади;
• Президентликка номзодларни ва қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда партия рўйхатларини рўйхатга олади;
• чет давлатлар ва халқаро ташкилотлар кузатувчиларига мандатлар беради;
• қонунчиликка зид сайлов комиссиялари қарорларини белгиланган тартибда бекор қилади.
Комиссия қарорлари
Марказий сайлов комиссияси мажлисида комиссия аъзолари умумий сонининг камида учдан икки қисми иштирок этса, мажлис ваколатли ҳисобланади.
Қарорлар очиқ овоз бериш йўли билан комиссия аъзолари умумий сонининг кўпчилик овози билан қабул қилинади. Овозлар тенг бўлиб қолса, раиснинг овози ҳал қилувчи ҳисобланади.
Марказий сайлов комиссиясининг ўз ваколатлари доирасида қабул қилган қарорлари сайлов комиссиялари, давлат органлари, сиёсий партиялар, ташкилотлар ва бошқа тегишли субъектлар учун мажбурийдир.
Эслатма: сайлов комиссиялари ўз фаолиятида мустақилдир. Давлат органлари, мансабдор шахслар ёки бошқа ташкилотларнинг улар фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашишига йўл қўйилмайди.

Система избирательных комиссий
• окружные избирательные комиссии по выборам депутатов областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов;
Избирательные комиссии осуществляют свою деятельность независимо от государственных органов, общественных объединений и должностных лиц. Вмешательство в их деятельность не допускается.
Вопросы рассматриваются и решения принимаются комиссиями коллегиально. Деятельность избирательных комиссий осуществляется открыто и гласно.
Коллегиальность — порядок, при котором вопросы рассматриваются и решения принимаются совместно членами комиссии, а не единолично одним лицом.
Как формируется Центральная избирательная комиссия?
Центральная избирательная комиссия образуется палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан в составе 9 членов и осуществляет деятельность на постоянной основе.
Один член комиссии является представителем Республики Каракалпакстан.
Члены Центральной избирательной комиссии избираются Законодательной палатой и Сенатом по рекомендациям Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов.
Как избирается председатель комиссии?
Председатель Центральной избирательной комиссии избирается на заседании комиссии из числа ее членов по представлению Президента Республики Узбекистан сроком на 5 лет.
Одно и то же лицо не может избираться председателем Центральной избирательной комиссии более двух сроков подряд.
Заместитель председателя и секретарь избираются на заседании комиссии из числа ее членов.
Требования к члену Центральной избирательной комиссии
Членом Центральной избирательной комиссии может быть гражданин:
• достигший 25 лет;
• как правило, имеющий высшее образование;
• имеющий опыт работы по организации и проведению выборов;
• пользующийся авторитетом среди общественности;
• постоянно проживающий на территории Узбекистана не менее последних 5 лет.
Основные полномочия Центральной избирательной комиссии
Центральная избирательная комиссия, в частности:
• организует выборы Президента, в Олий Мажлис и местные Кенгаши;
• возглавляет систему избирательных комиссий;
• объявляет начало избирательной кампании;
• осуществляет методическое обеспечение деятельности избирательных комиссий;
• координирует использование Информационной системы управления избирательным процессом и Единого электронного списка избирателей;
• образует избирательные округа по выборам депутатов Законодательной палаты;
• образует территориальные избирательные комиссии;
• регистрирует кандидатов в Президенты и в предусмотренных законодательством случаях партийные списки;
• выдает мандаты наблюдателям иностранных государств и международных организаций;
• в предусмотренном порядке отменяет решения избирательных комиссий, противоречащие законодательству.
Решения комиссии
Заседание Центральной избирательной комиссии правомочно, если в нем участвует не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
Решения принимаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
Решения Центральной избирательной комиссии, принятые в пределах ее полномочий, обязательны для избирательных комиссий, государственных органов, политических партий, организаций и иных соответствующих субъектов.
Обратите внимание: избирательные комиссии независимы при осуществлении своей деятельности. Незаконное вмешательство государственных органов, должностных лиц или иных организаций в их деятельность не допускается.