Божхона органлари тизимига Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Божхона қўмитаси, унинг ҳудудий тузилмалари, божхона комплекслари ва божхона постлари киради.
Божхона органлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳисобланади. Улар ўз ваколатлари доирасида қабул қилган қарорлар юридик ва жисмоний шахслар томонидан бажарилиши шарт.
Божхона органлари:
Ўз вазифаларини бажариш учун божхона органлари қонунчиликда белгиланган доирада товарлар ва транспорт воситаларини текшириши, зарур ҳужжат ва маълумотларни талаб қилиши, божхона назоратини амалга ошириши ва белгиланган ҳолларда бошқа назорат чораларини қўллаши мумкин.
Божхона органларининг ҳаракатлари ва қарорлари қонунчиликда белгиланган тартибда амалга оширилиши шарт. Шахс божхона органининг қарори ёки мансабдор шахсининг ҳаракати (ҳаракатсизлиги) устидан белгиланган тартибда шикоят қилиш ҳуқуқига эга.

• 50494 количество просмотров
В систему таможенных органов входят Таможенный комитет при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан, его территориальные подразделения, таможенные комплексы и таможенные посты.
Таможенные органы являются правоохранительными органами. Решения, принимаемые ими в пределах своих полномочий, обязательны для исполнения юридическими и физическими лицами.
Основные задачи таможенных органов
Таможенные органы:
• защищают права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
• участвуют в защите экономических интересов и обеспечении экономической безопасности страны;
• контролируют соблюдение таможенного законодательства;
• обеспечивают правильное исчисление и взимание таможенных платежей;
• принимают меры по выявлению и предупреждению правонарушений в таможенной сфере.
Какими правами обладают таможенные органы?
Для выполнения своих задач таможенные органы вправе в пределах, установленных законодательством, проверять товары и транспортные средства, требовать необходимые документы и сведения, проводить таможенный контроль и применять иные предусмотренные законом меры контроля.
Действия и решения таможенных органов должны осуществляться в установленном законодательством порядке. Лицо вправе обжаловать решение таможенного органа либо действие (бездействие) его должностного лица в установленном порядке.