• 24191 марта ўқилди
• фуқаролик ишлари бўйича суднинг, иқтисодий суднинг ёки ҳакамлик судининг иш юритувида айни бир тарафлар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан иш мавжуд бўлса;
• тарафлар ўртасида ушбу низони ҳал қилиш учун ҳакамлик судига топшириш тўғрисида ҳакамлик битими тузилган бўлса;
• ишни ўзининг иштирокисиз муҳокама қилишни илтимос қилмаган тарафлар иккинчи чақирув бўйича ҳам узрли сабабларсиз судга келмаса, суд эса ишга оид мавжуд материаллар асосида ишни ҳал қилиш мумкин эмас, деб ҳисобласа;
• ишни ўзининг иштирокисиз муҳокама қилишни илтимос қилмаган даъвогар иккинчи чақирув бўйича судга келмаса, жавобгар эса ишни мазмунан кўришни талаб қилмаса;
• алоҳида тартибда юритиладиган ишни муҳокама қилиш вақтида судга тааллуқли ҳуқуқ тўғрисида низо келиб чиқса;
• хотини ҳомиладор бўлган вақтда ёки бола туғилганидан кейин бир йил давомида эр хотинининг розилигисиз никоҳни бекор қилиш тўғрисида даъво тақдим этган бўлса;
• даъвогар томонидан аризани кўрмасдан қолдириш тўғрисида ариза берилган бўлса;
• даъвогар томонидан низони жавобгар билан судгача ҳал қилиш тартибига риоя қилинмаган, башарти бу қонунда ёки шартномада назарда тутилган бўлса;
• даъвогар низони жавобгар билан медиация тартиб-таомилини амалга ошириш орқали ҳал қилиш тартибига риоя этмаган бўлса, башарти бу мазкур тоифадаги низолар учун қонунда ёки шартномада назарда тутилган бўлса;
• медиация тартиб-таомилини амалга ошириш ҳақида илтимоснома билан арз қилган тарафлар уни амалга ошириш муддати тугаганидан сўнг суд мажлисига узрли сабабларсиз келмаса;
• тарафлар ўртасида медиатив келишув тузилган бўлса;
• мол-мулкни (ашёни) эгасиз деб топиш тўғрисидаги ариза қонунда белгиланган муддатдан олдин ёки эгасиз мол-мулкни (ашёни) аниқлаш ва ҳисобга олишнинг қонунда назарда тутилган тартиби бузилган ҳолда берилган бўлса.
Аризани кўрмасдан қолдириш тўғрисида суд ажрим чиқаради. Ажримда суд ишнинг ҳал этилишига тўсқинлик қилаётган ҳолатларни бартараф этиш йўлларини кўрсатиши шарт.
Суд ФПКда назарда тутилган асослар бўйича аризани кўрмасдан қолдириб, ажримда давлат божини қайтариш ва даъвони таъминлаш юзасидан кўрилган чораларни бекор қилиш ҳақида кўрсатади.
ФПКда тутилган асослар бўйича аризани кўрмасдан қолдириш ҳақидаги суд ажрими устидан хусусий шикоят (протест) берилиши мумкин.
Аризани кўрмасдан қолдириш учун асос бўлган ҳолатлар бартараф этилганидан кейин манфаатдор шахс судга ариза билан умумий тартибда янгидан мурожаат қилишга ҳақли.

• 24190 количество просмотров
• в производстве суда по гражданским делам, экономического суда либо третейского суда имеется дело по спору между теми же сторонами, о том же предмете и по тем же основаниям;
• между сторонами заключено третейское соглашение о передаче данного спора на разрешение третейского суда;
• стороны, не просившие о разбирательстве дела в их отсутствие, не явились без уважительных причин по вторичному вызову, а суд не считает возможным разрешить дело по имеющимся в деле материалам;
• истец, не просивший о разбирательстве дела в его отсутствие, не явился в суд по вторичному вызову, а ответчик не требует разбирательства дела по существу;
• во время разбирательства дела особого производства возник спор о праве, подведомственный суду;
• муж предъявил иск о расторжении брака без согласия жены во время ее беременности или в течение года после рождения ребенка;
• истцом подано заявление об оставлении заявления без рассмотрения;
• истцом не соблюден досудебный порядок урегулирования спора с ответчиком, когда это предусмотрено законом или договором;
• истцом не соблюден порядок урегулирования спора с проведением процедуры медиации с ответчиком, когда это предусмотрено законом для данной категории споров или договором;
• стороны, заявившие ходатайство о проведении процедуры медиации, по истечении срока ее проведения не явились на заседание суда без уважительных причин;
• между сторонами заключено медиативное соглашение;
• заявление о признании имущества (вещи) бесхозяйным подано ранее срока, установленного законом, или с нарушением предусмотренного законом порядка выявления и учета имущества (вещи) бесхозяйным.
Об оставлении заявления без рассмотрения суд выносит определение. В определении суд обязан указать как устранить обстоятельства, препятствующие рассмотрению дела.
Оставляя заявление без рассмотрения по основаниям, суд в определении указывает о возврате государственной пошлины и об отмене принятых мер по обеспечению иска.
На определение суда об оставлении заявления без рассмотрения, по основаниям, может быть подана частная жалоба (протест).
После устранения обстоятельств, послуживших основанием для оставления заявления без рассмотрения, заинтересованное лицо вправе вновь обратиться в суд с заявлением в общем порядке.