• 19154 марта ўқилди
Ҳа. Сайлов жараёнида комиссия аъзоси бўлган, лекин доимий иш жойига эга бўлмаган шахслар ва пенсионерларга Ягона тариф сеткаси бўйича ҳақ ҳисобланади:
• комиссия раисига — 9-разряд;
• раис ўринбосарига — 8-разряд;
• котиб ва бошқа аъзоларга — 4-разряд бўйича.
Шунингдек, тегишли сайлов комиссиялари аъзоларига транспорт, овқатланиш ва бошқа харажатларни қоплаш учун белгиланган тартибда бир марталик компенсация тўланиши назарда тутилган.
Овоз бериш учун шахсни тасдиқловчи ҳужжат керакми?
Ҳа. Сайловчи участка сайлов комиссияси аъзосига шахсини тасдиқловчи ҳужжатини кўрсатади. Сайловчилар рўйхатида фуқаронинг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган санаси ва яшаш жойи манзили ҳақидаги маълумотлар бўлади.
Ҳар бир сайловчи фақат битта сайловчилар рўйхатига киритилиши мумкин.
Агар сайловчининг маълумотлари рўйхатда бўлмаса, белгиланган тартибда участка сайлов комиссиясига мурожаат қилиб, маълумотларни текшириш ва рўйхатга тегишли ўзгартиш киритиш масаласини ҳал қилиш мумкин.
Бюллетенни мустақил тўлдира олмасам, кимдир ёрдам бериши мумкинми?
Ҳа. Бюллетенни мустақил равишда тўлдира олмайдиган сайловчи ўз хоҳишига кўра кабина ёки хонага бошқа шахсни таклиф қилиши мумкин.
Бироқ:
• сайлов комиссияси аъзоси;
• кузатувчи;
• оммавий ахборот воситаси вакили сайловчига бундай ёрдам бериши мумкин эмас.
Бюллетенни хато тўлдириб қўйсам нима бўлади?
Агар сайловчи бюллетенни тўлдиришда хато қилиб уни бузиб қўйса, унинг илтимосига кўра бюллетень янгисига алмаштириб берилиши мумкин.
Бузилган бюллетень алоҳида ҳисобга олинади ва унга тегишли белги қўйилади.
Кўзи ожиз сайловчилар қандай овоз беради?
Кўзи ожиз сайловчининг илтимосига кўра унга бюллетенни тўлдириш учун Брайль алифбоси асосида тайёрланган трафарет берилади. Бунинг учун алоҳида «Брайль бюллетени» бўлиши шарт эмас — трафарет оддий сайлов бюллетенини мустақил тўлдиришга ёрдам беради.
Тўлдирилган бюллетенни суратга олиш мумкинми?
Тўлдирилган сайлов бюллетенини ёки уни тўлдириш жараёнини:
• суратга олиш;
• видеога олиш;
• олинган тасвирни тарқатиш;
• ижтимоий тармоққа жойлаштириш тақиқланади.
Бу талаб яширин овоз бериш принципини таъминлашга қаратилган.
Бошқа сайлов участкасига бориб овоз бериш мумкинми?
Ҳар бир сайловчи фақат битта сайловчилар рўйхатига киритилади.
Сайловчи доимий ёки вақтинча рўйхатга олинган яшаш жойига мувофиқ тегишли сайлов участкасида овоз беради. Агар шахс бошқа участкада овоз берган бўлса ёки мурожаат қилган участка унинг доимий ёки вақтинча яшаш жойига тўғри келмаса, рўйхатга киритиш рад этилиши мумкин.
Эслатма: тўлдирилган бюллетенни ҳатто ўз танловингизни кўрсатиш мақсадида ҳам суратга ёки видеога олиш мумкин эмас.

• 19152 количество просмотров
Да. Лицам, являющимся членами избирательных комиссий, но не имеющим постоянного места работы, а также пенсионерам оплата начисляется по Единой тарифной сетке:
• председателю комиссии — по 9-му разряду;
• заместителю председателя — по 8-му разряду;
• секретарю и другим членам комиссии — по 4-му разряду.
Кроме того, для членов соответствующих избирательных комиссий предусмотрена выплата единовременной компенсации на возмещение транспортных расходов, питания и других расходов в установленном порядке.
Нужен ли документ, удостоверяющий личность?
Да. Избиратель предъявляет члену участковой избирательной комиссии документ, удостоверяющий личность. В список избирателей включаются фамилия, имя, отчество, дата рождения и адрес места жительства гражданина.
Каждый избиратель может быть включен только в один список избирателей.
Если сведения об избирателе отсутствуют в списке, он вправе обратиться в участковую избирательную комиссию для проверки данных и решения вопроса о внесении необходимых изменений в установленном порядке.
Можно ли воспользоваться помощью при заполнении бюллетеня?
Да. Избиратель, который не может самостоятельно заполнить бюллетень, вправе по своему усмотрению пригласить другое лицо в кабину или комнату для тайного голосования.
Однако таким помощником не может быть:
• член избирательной комиссии;
• наблюдатель;
• представитель средства массовой информации.
Что делать, если бюллетень заполнен ошибочно?
Если избиратель допустил ошибку и испортил бюллетень, по его просьбе он может быть заменен новым.
Испорченный бюллетень учитывается отдельно, и на нем проставляется соответствующая отметка.
Как голосуют незрячие избиратели?
По просьбе незрячего избирателя ему предоставляется трафарет, изготовленный на основе азбуки Брайля, с помощью которого можно самостоятельно заполнить обычный избирательный бюллетень.
Можно ли фотографировать заполненный бюллетень?
• фотографировать заполненный бюллетень;
• снимать на видео процесс его заполнения;
• распространять полученные изображения;
• размещать их в социальных сетях.
Это требование направлено на обеспечение тайны голосования.
Можно ли проголосовать на другом избирательном участке?
Каждый избиратель включается только в один список избирателей.
Голосование осуществляется на участке в соответствии с постоянным или временным местом жительства избирателя. Если гражданин уже проголосовал на другом участке либо обратился на участок, не соответствующий его постоянному или временному месту проживания, во включении в список этого участка может быть отказано.
Обратите внимание: фотографировать или снимать на видео заполненный бюллетень нельзя даже с целью публично показать собственный выбор.