• 33916 марта ўқилди
Хорижий фуқароларнинг ўқишини хорижий олий таълим муассасаларидан Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига кўчириш (тиклаш) суҳбат асосида амалга оширилади. Уларнинг тўлов-контракт маблағлари миқдори қонунчилигига мувофиқ белгиланади.
• Хорижий олий таълим муассасаларидан ўқишни кўчириш тўлов-контракт асосида амалга оширилади.
Хорижий олий таълим муассасаларидан ўқишини Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига кўчириш ва кўчириб қайта тиклаш истагини билдирган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари тизимида олий таълим муассасалари мавжуд вазирлик ва идораларда ташкил қилинган комиссияларда ўқиши кўчирилаётган олий таълим муассасаларининг муайян таълим йўналишидаги ўқишга кириш фанлари бўйича ўқийдиган тилида махсус синов (комиссия томонидан белгиланган тест ёки ёзма иш ёки касбий (ижодий) имтиҳон шаклида) топширади.
Турмуш ўртоғи ёки ота-онаси хорижий давлатдаги давлат хизматини ўташ жойи Ташқи ишлар вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикасига ўтказилган, Ҳукумат қарорлари ва топшириқлари ҳамда олий таълим муассасаларига эга вазирлик ва идоралар томонидан давлат буюртмаси билан хорижга ўқишга юборилганларнинг ўқишини Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига кўчириш махсус синовларсиз Давлат комиссияси қарорига асосан амалга оширилади.
Хорижий олий таълим муассасаларининг магистратура босқичида таҳсил олаётган талабалар ўқишини Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига кўчирилишига рухсат этилмайди.

• 33915 количество просмотров
Перевод обучения из-за границы осуществляется решением Государственной комиссии по высшим учебным заведениям Республики Узбекистан из аккредитованных высших учебных заведений зарубежных стран.
• Перевод обучения из зарубежных вузов осуществляется на платной основе.
В системе граждан Республики Узбекистан, желающих перевести и перенаправить свое образование из зарубежных высших учебных заведений в высшие учебные заведения Республики Узбекистан, проводится специальный тест по языку обучения в виде определенного (теста, письменной работы или профессионального (творческого) экзамена).
Место работы государственной службы супруга или родителя в зарубежном государстве переведен в  Республику Узбекистан Министерством иностранных дел, по правительственному постановлению и поручению, а также министерств и ведомств, имеющих высшие учебные заведения по государственному заказу отправленные в зарубежные обучение перевод в высшие учебные заведения Республики Узбекистан осуществляется в соответствии с решением Государственной комиссии без проведения специальных испытаний.
Перевод студентов зарубежных высших учебных заведений, обучающихся в магистратуре, в высшие учебные заведения Республики Узбекистан не допускается.