• 44808 марта ўқилди
Олий таълим муассасаларида иккинчи ва ундан кейинги таълимни олиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
• Унга кўра, олий маълумотга эга бўлган бакалавр (дипломли мутахассис) даражасига эга шахслар бакалавриат таълим йўналишлари бўйича иккинчи ва ундан кейинги олий таълимни олишлари мумкин.
Ўқишга кириш учун абитуриентлар ҳар йили 10 июлдан 10 августгача (шу куни ҳам) онлайн рўйхатдан ўтади.
• Эътиборли жойи, давлат грантида ўқиганлар дипломнинг кўчирмаси билан ҳам рўйхатдан ўта олади. Ҳозир кучда бўлган Низомга кўра, фақат дипломнинг асли талаб этилар, натижада бюджетда ўқиганлар 3 йил ўтмасдан ҳужжат топширолмасди.
Қабул натижалари ҳар йили 30 августгача ОТМ томонидан эълон қилинади.
• Иккинчи ва ундан кейинги олий таълимда ўқиш 2-курсдан бошланади. Ўқиш давомийлиги бакалавриат таълим йўналишидан 1 йилга кам этиб белгиланади.

• 44811 количество просмотров
• Согласно Положению, лица, имеющие степень бакалавра (дипломированный специалист) с высшим образованием, могут получить второе и последующее высшее образование по направлениям бакалавриата.
Параметры приема на второе и последующее высшее образование определяются Советом вуза.
• Для поступления абитуриенты регистрируются ежегодно с 10 июля по 10 августа (и в этот день также) через специальную электронную систему, разработанную Министерством высшего и среднего специального образования.
• Стоит отметить, что лица, обучающиеся по государственному гранту, также могут зарегистрироваться с копией диплома. Согласно действующему Положению требовался только оригинал диплома, в результате чего те, кто учился на бюджетной основе, не могли подать документ до истечения 3 лет.
Результаты приема будут объявляться университетом до 30 августа каждого года.
• Обучение во втором и последующих высших учебных заведениях начинается со 2-го курса. Срок обучения - менее 1 года бакалавриата.