• 17121 марта ўқилди
«Табиат ҳимоячиси» кўкрак нишони экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва табиатни асраш соҳасида салмоқли натижаларга эришган шахсларни рағбатлантириш учун таъсис этилган.
Кўкрак нишони билан Ўзбекистон фуқаролари, шунингдек Ўзбекистон фуқароси бўлмаган шахслар ҳам белгиланган тартибда тақдирланиши мумкин.
Номзодни ким ва қачон тақдим этади?
Номзодлар:
• вазирлик ва идоралар;
• маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари;
• нодавлат нотижорат ташкилотлари томонидан ҳар йили 1 майга қадар тақдим этилади.
Экология соҳасидаги амалдаги ваколатли орган — Ўзбекистон Республикаси Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитаси. Қўмита 2025 йилдаги қайта ташкил этиш натижасида тегишли ҳуқуқ ва мажбуриятлар бўйича ҳуқуқий ворис сифатида белгиланган.
Номзод бўйича қандай ҳужжатлар тақдим этилади?
Номзод учун:
• маълумотнома-объективка;
• унинг сўнгги 3 йил давомида экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги фаолияти ҳамда эришган натижаларини тавсифловчи маълумот тақдим этилади.
Номзодлар қандай баҳоланади?
Номзодларни кўриб чиқиш учун 5 нафардан иборат комиссия тузилади. Комиссия тақдим этилган ҳужжатлар ва номзоднинг соҳадаги натижаларини ўрганиб, ҳар йили 15 майга қадар якуний хулоса қабул қилади.
Тақдирлаш тўғрисидаги буйруқ 1 июнга қадар қабул қилинади. Кўкрак нишони, қоида тариқасида, 5 июнь — Бутунжаҳон атроф-муҳит куни арафасида ёки шу муносабат билан тантанали равишда топширилади.
Алоҳида ҳолларда белгиланган муддатлардан ташқари ҳам кўкрак нишони билан тақдирлаш мумкин.
Кўкрак нишони билан бирга пул мукофоти бериладими?
Ҳа. Кўкрак нишони билан тақдирланган шахсга 4 БҲМ миқдорида бир марталик пул мукофоти берилади.
Бир шахс «Табиат ҳимоячиси» кўкрак нишони билан бир марта тақдирланади.
2026 йилда кимлар учун янги механизмлар белгиланди?
«Яшил тадбиркор» мақомини олиш бўйича танлов доирасида белгиланган юқори натижаларга эришган тадбиркорлик субъектларининг 10 нафар вакили «Табиат ҳимоячиси» кўкрак нишони билан тақдирлаш учун тавсия этилади.
Шунингдек, 2026 йилги Давлат дастурида электромобилда такси хизматини кўрсатувчи ўзини ўзи банд қилган фуқаролар учун алоҳида рағбатлантириш механизми белгиланган. Такси хизматини 1 миллион километр давомида қоидабузарлик ва йўл-транспорт ҳодисасисиз амалга оширган фуқароларни «Табиат ҳимоячиси» кўкрак нишони билан тақдирлаш амалиётини йўлга қўйиш назарда тутилган.
Эслатма: «Яшил тадбиркор» бўйича белгиланган мезонга эришиш номзодни кўкрак нишонига тавсия этиш учун асос бўлади. Якуний тақдирлаш белгиланган расмий тартибда амалга оширилади.

• 17122 количество просмотров
Нагрудный знак «Защитник природы» учрежден для поощрения лиц, добившихся значительных результатов в сфере экологии, охраны окружающей среды, рационального использования природных ресурсов и сохранения природы.
Нагрудным знаком в установленном порядке могут награждаться как граждане Узбекистана, так и лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
Кто и в какой срок представляет кандидатов?
Кандидатуры представляются:
• министерствами и ведомствами;
• местными органами исполнительной власти;
• негосударственными некоммерческими организациями ежегодно до 1 мая.
Действующим уполномоченным государственным органом в сфере экологии является Национальный комитет Республики Узбекистан по экологии и изменению климата. В результате реорганизации 2025 года Комитет определен правопреемником по соответствующим правам и обязательствам.
Какие документы представляются на кандидата?
На кандидата представляются:
• характеристика его деятельности и достигнутых результатов в сфере экологии и охраны окружающей среды за последние 3 года.
Как оцениваются кандидаты?
Для рассмотрения кандидатур создается комиссия в составе 5 человек. Комиссия изучает представленные документы и результаты деятельности кандидата и ежегодно до 15 мая принимает итоговое заключение.
Приказ о награждении принимается до 1 июня. Нагрудный знак, как правило, вручается в торжественной обстановке в связи с 5 июня — Всемирным днем окружающей среды.
В особых случаях награждение допускается и вне установленных ежегодных сроков.
Выплачивается ли денежная премия?
Да. Лицу, награжденному нагрудным знаком, выплачивается единовременная денежная премия в размере 4 БРВ.
Одно и то же лицо может быть награждено нагрудным знаком «Защитник природы» один раз.
Какие новые механизмы предусмотрены в 2026 году?
В рамках конкурса на получение статуса «Зеленый предприниматель» 10 представителей субъектов предпринимательства, добившихся установленных высоких результатов, рекомендуются к награждению нагрудным знаком «Защитник природы».
Кроме того, Государственной программой на 2026 год предусмотрен отдельный механизм стимулирования самозанятых граждан, оказывающих услуги такси на электромобилях. Предусмотрено внедрение практики награждения знаком «Защитник природы» граждан, которые оказали услуги такси на протяжении 1 миллиона километров без правонарушений и дорожно-транспортных происшествий.
Обратите внимание: достижение предусмотренного показателя в рамках «Зеленого предпринимателя» является основанием для рекомендации кандидата к награждению. Окончательное награждение осуществляется в установленном официальном порядке.