• 90037 марта ўқилди
Олий таълим ташкилоти ўзининг илмий-педагогик салоҳияти, моддий-техник базаси ва сифатли таълим бериш имкониятидан келиб чиқиб, белгиланган асосий қабул параметрларидан ташқари:
қўшимча қабул;
табақалаштирилган тўлов-контракт асосида абитуриентларни ўқишга қабул қилиши мумкин.
Бу имконият автоматик ҳуқуқ эмас. ОТМда тегишли имконият бўлиши ва абитуриентнинг бали Давлат комиссияси белгилаган минимал баллдан кам бўлмаслиги талаб қилинади.
4,05 баллгача етмаганлар учун қўшимча қабул
Асосий қабул чегарасига оз миқдорда балл етмаган абитуриентлар учун қуйидаги тўлов миқдорлари белгиланган:
1,05 баллгача етмаган бўлса — базавий контрактнинг 1,5 баравари;
1,06–2,05 балл етмаган бўлса — 2 баравари;
2,06–3,05 балл етмаган бўлса — 2,5 баравари;
3,06–4,05 балл етмаган бўлса — 3 баравари.
Қўшимча қабулда абитуриентлар тўплаган баллар кетма-кетлиги бўйича қабул қилинади.
Эслатма: эски материалларда учрайдиган «56,7 баллдан юқори бўлса 8–25 баравар супер-контракт» каби жадвални амалдаги тартиб сифатида қўллаш тўғри эмас. Янги Низом қўшимча қабул ва табақалаштирилган контрактни бошқача тартибга солади.
Табақалаштирилган тўлов-контракт
Кириш имтиҳонида тўпланган балли Давлат комиссияси белгилаган минимал баллдан кам бўлмаган, аммо:
— асосий қабул параметрларига кирмаган;
— қўшимча қабул бўйича ҳам қабул қилинмаган
абитуриент ўқиш истагини билдирса, унга табақалаштирилган тўлов-контракт асосида қабул қилиш имконияти берилиши мумкин.
Бундай ҳолатда биринчи ўқув йили учун табақалаштирилган контракт миқдорини амалдаги базавий контрактга нисбатан ОТМ ректори ёки директори белгилайди.
Шунинг учун барча ОТМ ва йўналишлар учун ягона қатъий «супер-контракт нархи» мавжуд эмас.
Қачон талаба сафига қабул қилинади
Қўшимча қабул ёки табақалаштирилган контракт бўйича ўқиш истагини билдирган абитуриент Давлат комиссияси белгилаган муддатда биринчи ўқув йили учун контракт суммасининг камида 50 фоизини тўлаши керак.
Шундан кейингина ОТМ ректори ёки директори буйруғи билан талабалар сафига қабул қилинади.
Кейинги курсларда
Қўшимча ёки табақалаштирилган тўлов-контракт асосида қабул қилинган талаба биринчи ўқув йилини муваффақиятли тугатса, кейинги ўқув йилидан ўқишни умумий белгиланган тартибда давом эттиради.
Агар табақалаштирилган контракт асосида қабул қилинган талаба биринчи босқичда талабалар сафидан четлаштирилса ва кейин ўқишини тикласа, биринчи йил учун белгиланган табақалаштирилган контрактнинг тўланмай қолган қисми ҳам тўланади.

• 90036 количество просмотров
Для абитуриентов, которым до основного проходного результата не хватает до 4,05 балла, установлены конкретные коэффициенты. В других случаях размер дифференцированного контракта на первый год устанавливает ректор (директор) вуза.
Что такое дополнительный прием
С учетом научно-педагогического потенциала, материальной базы и возможности обеспечить качественное обучение вуз вправе сверх основных параметров осуществлять:
дополнительный прием;
— прием на основе дифференцированного платного контракта.
Это не безусловное право каждого абитуриента. Вуз должен иметь соответствующие возможности, а результат поступающего не может быть ниже минимального балла, установленного Государственной комиссией.
Дополнительный прием при нехватке до 4,05 балла
Если до основного проходного результата не хватает:
— до 1,05 балла — контракт составляет 1,5 базового размера;
1,06–2,05 балла2 базовых размера;
2,06–3,05 балла2,5 базового размера;
3,06–4,05 балла3 базовых размера.
При дополнительном приеме соблюдается очередность по количеству набранных баллов.
Обратите внимание: встречающуюся в старых материалах шкалу «при результате выше 56,7 балла — супер-контракт в 8–25 раз» не следует указывать как действующий порядок. Новое Положение регулирует дополнительный и дифференцированный прием иначе.
Дифференцированный контракт
Если абитуриент набрал не меньше минимального результата Государственной комиссии, но:
— не поступил в пределах основных параметров;
— не был принят по дополнительному приему,
он при желании может быть принят на условиях дифференцированного платного контракта.
Размер такого контракта на первый учебный год относительно действующего базового контракта определяет ректор или директор соответствующего вуза.
Поэтому единой фиксированной стоимости «супер-контракта» для всех вузов и направлений сейчас нет.
Когда оформляется зачисление
Для зачисления по дополнительному или дифференцированному контракту поступающий должен в срок, установленный Государственной комиссией, выполнить условия оплаты не менее 50 процентов стоимости первого учебного года.
После этого зачисление оформляется приказом ректора или директора.
Обучение на последующих курсах
После успешного завершения первого учебного года студент, принятый по дополнительному или дифференцированному контракту, со следующего учебного года продолжает обучение в общем установленном порядке.
Если студент, поступивший по дифференцированному контракту, был отчислен на первом этапе обучения и впоследствии восстанавливается, ему необходимо оплатить оставшуюся часть установленного на первый год дифференцированного контракта.