• 16997 марта ўқилди
Давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахт ва буталарни кесиш ёки кўчириб ўтказишга доир рухсатномалар Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитасининг тегишли ҳудудий бўлинмалари томонидан расмийлаштирилади.
Булар Қорақалпоғистон Республикасидаги тегишли экология органи, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги Экология ва иқлим ўзгариши бош бошқармаларидир.
Жисмоний ёки юридик шахс рухсатнома олиш учун махсус электрон тизим орқали ариза беради.
• дарахт ёки бутанинг тури ва сони;
• жойлашган аниқ манзили;
• кесиш ёки кўчириб ўтказишдан мақсад;
• ариза берувчи ҳақидаги маълумотлар кўрсатилади.
Амалдаги тартиб бўйича аризани кўриб чиқиш муддати — 10 иш куни.
Рухсат бериш жараёнида дарахтнинг ҳолати жойига чиққан ҳолда ўрганилиши, уни сақлаб қолиш ёки кўчириб ўтказиш имконияти баҳоланиши ҳамда қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда жамоатчилик эшитуви ўтказилиши мумкин.
Қуриган ёки касал дарахт учун ҳам рухсатнома керакми?
Қуриган ёки касалланган дарахтни танасидан ёки таг қисмидан санитария мақсадида кесиш махсус комиссия хулосаси асосида тўловсиз рухсатнома билан амалга оширилади.
Дарахт ва буталарнинг фақат шохларини санитария мақсадида кесиш ёки буташ учун рухсатнома талаб этилмайди.
Эслатма: дарахтнинг шохини санитария мақсадида буташ билан унинг танасини ёки таг қисмини кесиб ташлаш бир хил тартиб эмас. Дарахтни бутунлай кесишдан олдин рухсатнома талаб этилишини текшириш зарур.

• 16996 количество просмотров
Разрешение на вырубку или пересадку деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, оформляется соответствующими территориальными подразделениями Национального комитета по экологии и изменению климата.
Это соответствующий экологический орган Республики Каракалпакстан, а также главные управления по экологии и изменению климата областей и города Ташкента.
Физическое или юридическое лицо подает заявление на получение разрешения через специальную электронную систему.
• вид и количество деревьев или кустарников;
• точное место их нахождения;
• цель вырубки или пересадки;
• сведения о заявителе.
Срок рассмотрения заявления по действующему порядку составляет 10 рабочих дней.
При рассмотрении вопроса состояние дерева может изучаться на месте, оценивается возможность его сохранения или пересадки, а в предусмотренных законодательством случаях проводится общественное слушание.
Нужно ли разрешение для сухого или больного дерева?
Санитарная вырубка ствола или основания сухого либо больного дерева осуществляется на основании решения соответствующей комиссии с выдачей бесплатного разрешения.
Обратите внимание: санитарная обрезка ветвей и полная вырубка ствола или основания дерева являются разными процедурами. Перед полной вырубкой необходимо проверить необходимость получения разрешения.