• 19102 марта ўқилди
Спорт вазирлиги тизимида Нукус, Самарқанд ва Фарғона шаҳарларида Гимнастика спорт турларига тайёрлаш марказлари фаолият юритади.
Улар юридик шахс мақомига эга ихтисослаштирилган давлат спорт-таълим муассасалари бўлиб, қобилиятли ва иқтидорли ёшларни саралаш ва уларни терма жамоаларга номзод сифатида тайёрлашга ихтисослашган.
Марказларда 1–11-синф ўқувчилари таълим олади, умумий контингент 132 нафар этиб белгиланган. Умумтаълим фанлари яқин жойлашган умумий ўрта таълим мактабларида ўқитилади.
Ўқув дастурини ўзлаштириб, якуний давлат аттестациясидан ўтган 11-синф битирувчиларига давлат намунасидаги диплом берилади.

• 19097 количество просмотров
В Нукусе, Самарканде и Фергане действуют специализированные государственные центры подготовки по гимнастическим видам спорта.
Их деятельность направлена на отбор талантливых юных спортсменов и их подготовку в качестве кандидатов в сборные команды.
В центрах обучаются учащиеся 1–11 классов, общая численность установлена в размере 132 человек. Общеобразовательные предметы изучаются в ближайших общеобразовательных школах.
Выпускникам 11 класса, освоившим программу и прошедшим итоговую государственную аттестацию, выдается диплом государственного образца.