• 13362 марта ўқилди
Фуқаролар йиғини раиси сайловида иштирок этиш ихтиёрий ва эркин. Ҳеч ким фуқарони сайловда иштирок этишга ёки иштирок этмасликка мажбур қилиши, унинг хоҳиш-иродасини эркин билдиришига таъсир кўрсатиши мумкин эмас.
Сайлов куни 18 ёшга тўлган ва тегишли маҳалла, шаҳарча, қишлоқ ёки овул ҳудудида доимий яшаётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари раисни сайлаш ҳуқуқига эга. Суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқаролар сайловда иштирок этмайди.
Раисликка номзод:
• сайловга қадар камида 5 йил тегишли ҳудудда доимий яшаган бўлиши;
• ташкилотчилик қобилияти, тегишли иш ва ҳаётий тажрибага;
• аҳоли ўртасида обрў-эътиборга эга бўлиши керак.
Муомалага лаёқатсиз деб топилган, оғир ёки ўта оғир жиноят учун судланганлиги тугалланмаган ёки олиб ташланмаган, озодликдан маҳрум этиш жойида сақланаётган, ҳақиқий ҳарбий хизматдаги шахслар ҳамда диний ташкилотларнинг профессионал хизматчилари номзод этиб кўрсатилмайди.
Сайлов қандай ташкил этилади?
Сайловни ўтказиш муддатлари сайлов бошланишидан камида 2 ой олдин Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари томонидан белгиланади.
Ҳар бир фуқаролар йиғинида сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш учун ишчи гуруҳ фаолият юритади. У йиғиннинг сана, вақт ва жойини белгилаб, аҳолини бу ҳақда камида 5 кун олдин хабардор қилади. Келишилган номзодлар ҳақидаги ахборот ҳам сайловдан камида 5 кун олдин фуқаролар йиғини биноси ва гузарларда эълон қилинади.
Овоз бериш ва натижа қандай аниқланади?
Фуқаролар йиғини раиси яширин овоз бериш йўли билан сайланади. Бюллетенда номзодлар фамилияси, исми ва отасининг исми алифбо тартибида кўрсатилади.
Овоз беришда иштирок этган фуқароларнинг ярмидан кўпроғининг овозини олган номзод сайланган ҳисобланади. Агар зарур миқдорда овоз олинмаса, қонунда белгиланган ҳолларда такрорий овоз бериш ёки такрорий сайлов ўтказилади.
Раис 5 йил муддатга сайланади. Сайлов натижалари бўйича фуқаролар йиғинининг қарори устидан судга шикоят қилиш мумкин.

• 13358 количество просмотров
Участие в выборах председателя схода граждан является добровольным и свободным. Никто не вправе принуждать гражданина к участию или неучастию в выборах либо воздействовать на его свободное волеизъявление.
Право избирать председателя имеют граждане Республики Узбекистан, достигшие 18 лет ко дню выборов и постоянно проживающие на территории соответствующей махалли, поселка, кишлака или аула. Граждане, признанные судом недееспособными, в выборах не участвуют.
Какие требования предъявляются к кандидату?
Кандидат на должность председателя должен:
• обладать организаторскими способностями, соответствующим трудовым и жизненным опытом;
• пользоваться авторитетом среди населения.
Не могут быть выдвинуты кандидатами лица, признанные недееспособными, имеющие непогашенную или неснятую судимость за тяжкие либо особо тяжкие преступления, находящиеся в местах лишения свободы, проходящие действительную военную службу, а также профессиональные служители религиозных организаций.
Как организуются выборы?
Сроки проведения выборов определяются Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, областными и Ташкентским городским Кенгашами народных депутатов не позднее чем за 2 месяца до начала выборов.
Для подготовки и проведения выборов в каждом сходе действует рабочая группа. Она устанавливает дату, время и место проведения схода и извещает жителей не менее чем за 5 дней. Информация о согласованных кандидатах также размещается в здании схода граждан и гузарах не менее чем за 5 дней до выборов.
Как проводится голосование и определяется результат?
Председатель схода граждан избирается путем тайного голосования. В бюллетень фамилии, имена и отчества кандидатов вносятся в алфавитном порядке.
Избранным считается кандидат, получивший более половины голосов граждан, участвовавших в голосовании. Если необходимого числа голосов никто не получил, в предусмотренных законом случаях проводится повторное голосование либо повторные выборы.
Председатель избирается на 5 лет. Решение схода граждан по итогам выборов может быть обжаловано в суд.