• 15137 марта ўқилди
Мерос қолдирувчининг вояга етмаган ёки меҳнатга қобилиятсиз болалари, шу жумладан фарзандликка олган болалари, шунингдек меҳнатга қобилиятсиз эри (хотини) ва ота-онаси, шу жумладан уни фарзандликка олганлар, васиятноманинг мазмунидан қатъи назар, қонун бўйича ворис бўлганларида улардан ҳар бирига тегиши лозим бўлган улушнинг камида ярмини (мажбурий улуш) мерос қилиб оладилар.
Хизматни олиш учун зарур бўлган ҳўжжатлар рўйхати, нусхалари сони ва асл ҳужжатларни тақдим этиш зарурлиги кўрсатилган:
1. Фуқароларнинг шахси қуйидаги ҳужжатларга асосан аниқланади:
2. Мерос қолдирувчининг ўлим ҳақидаги гувоҳнома ёки далолатнома ёзувидан кўчирма;
3. Мерос қолдирувчининг охирги доимий яшаш (доимий прописка қилинган) жойи ҳақидаги ички ишлар органларининг маълумотномаси ёки ўлим ҳақидаги далолатнома ёзувидан кўчирма ёхуд уй дафтаридан кўчирма;
4. Мерос таркибининг мерос қолдирувчига тегишли эканлигини тасдиқловчи ҳужжат;
5. Меросхўрларнинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномалари ва никоҳ тузилганлиги ҳақидаги гувоҳномалари (Ф.И.О. ўзгарган тақдирда) ёки далолатнома ёзувларидан кўчирмалар ёхуд қариндошлик муносабатларининг ҳақиқийлигини белгиловчи суд ҳужжати;
6. Мерос қолдирувчининг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси ва никоҳ тузилганлиги ҳақидаги гувоҳномаси (ажрашганлик ҳақидаги гувоҳнома) ёки далолатнома ёзувидан кўчирма.
7. Меросни қабул қилиш учун ишочнома (агар меросхўрнинг ўзи мерос ҳуқуқи тўғрисидаги гувоҳномани олишда иштирок этаолмаса).
8. Меҳнатга қобилиятсиз шахсларга қуйидагилар киради:
• мерос очилган кунга келиб 55 ёшга кирган аёллар, 60 ёшга кирган эркаклар;
• мерос очилган кунга келиб белгиланган тартибда биринчи ёки иккинчи гуруҳ ногиронлари деб топилган шахслар.
9. Бошқа ҳужжатлар (зарур бўлса).
Нотариал ҳаракатни иштирокчилари:
Меросдан мажбурий улуш олиш тўғрисидаги гувоҳнома куйидаги меросхўрларга берилади:
• Мерос қолдирувчининг вояга етмаган ёки меҳнатга қобилиятсиз болалари, шу жумладан фарзандликка олган болалари;
• Мерос қолдирувчининг меҳнатга қобилиятсиз эри (хотини) ва ота-онаси, шу жумладан уни фарзандликка олганлар.
Мерохўрлар Муомалага лаёқатсиз/муомала лаёқати чекланган/вояга етмаган бўлган ҳолларда, уларнинг қонуний вакиллари уларнинг номидан ва (ёки) уларнинг ҳузурида ҳаракат қилишади.
Хизматни олиш муддати:
Меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳнома мерос очилган кундан эътиборан 6 ой ўтганидан кейин берилади.
Қонун бўйича мерос олинганида ҳам, васиятнома бўйича мерос олинганида ҳам, агар нотариус тегишли мол-мулкка ёхуд бутун меросга нисбатан гувоҳнома беришни сўраб мурожаат этган шахслардан бошқа меросхўрлар йўқлиги тўғрисида маълумотларга эга бўлса, гувоҳнома юқорида кўрсатилган муддат тугамасидан олдин берилиши мумкин.

• 15259 количество просмотров
Несовершеннолетние или нетрудоспособные дети наследодателя, в том числе усыновленные, а также его нетрудоспособные супруг и родители, в том числе усыновители наследуют, независимо от содержания завещания, не менее половины доли, которая причиталась бы каждому из них при наследовании по закону (обязательная доля).
Перечень документов, требуемых для получения услуги с указанием количества копий и необходимости предъявления оригинальных документов:
1. Документы сторон, удостоверяющие их личность:
• личность граждан Узбекистана - национальный паспорт;
• личность граждан, не достигших 16 летнего возраста, - свидетельство о рождении;
• личность военнослужащих - удостоверение личности, выдаваемое командованием воинских частей и военных учреждений, или военный билет (за исключением военных билетов военнообязанных граждан);
• личность иностранных граждан - их национальный паспорт (согласно законодательству иностранные граждане должны пройти регистрацию в соответствующих органах внутренних дел) или вид на жительство в Республике Узбекистан
• для лица без гражданства - вид на жительство в Республике Узбекистан.
2. Свидетельство о смерти наследодателя или выписка из актовой записи.
3. Справку органов внутренних дел о последнем месте постоянного жительства (постоянной приписки) наследодателя или выписку из актовой записи о смерти или выписку из домовой книги.
4. Документ, подтверждающий принадлежность состава наследства наследодателю;
5. Свидетельства о рождении и свидетельства о браке (в случае изменения Ф.И.О.) наследников или выписки из актовых записей или судебный документ, устанавливающий подлинность родственных связей;
6. Свидетельство о рождении и свидетельство о браке (свидетельство о разводе) наследодателя или выписку из актовой записи.
7. Доверенность на принятия наследства (если сам наследник не имеет возможности присутствовать при получении Свидетельство о праве на обязательную долю в наследстве).
8. К нетрудоспособным относятся следующие лица:
• женщины, достигшие 55 лет, мужчины достигшие 60 лет ко дню открытия наследства;
• лица, которые ко дню открытия наследства в установленном порядке признаны инвалидами первой или второй группы.
9. Другие документы по необходимости.
Участники нотариального действия:
Свидетельство о праве на обязательную долю в наследстве выдается:
• Несовершеннолетним или нетрудоспособным детям наследодателя, в том числе усыновленным;
• нетрудоспособным супругам и родителям, в том числе усыновителям наследодателя.
В случаях когда наследниками являются несовершеннолетние/недееспособные/ограниченно дееспособные, то от их имени и (или) в их присутствии выступают их законные представители.
Сроки получения услуги:
• Свидетельство о праве на наследство выдается по истечении 6 месяцев со дня открытия наследства.
• При наследовании как по закону, так и по завещанию свидетельство может быть выдано до истечения указанного срока, если у нотариуса имеются данные о том, что кроме лиц, обратившихся за выдачей свидетельства, других наследников в отношении соответствующего имущества либо всего наследства не имеется.