Муддатли ҳарбий хизмат ва сафарбарлик чақируви резервига чақирув йилига бир марта — март–апрель ойларида ўтказилади.
Президентнинг чақирув ҳақидаги қарори чақирув бошланишидан камида 1 ой олдин эълон қилинади.
ОТМнинг кундузги таълим шаклида ўқиётган талабага ўқишни тамомлагунга қадар чақирув кечиктирилади.
Кечки таълим шаклининг ўзи бундай кечиктириш ҳуқуқини бермайди. Кундузги ва кечки таълим талабалари ўз розилиги билан СЧРга олиниши мумкин.
Шахслар СЧРга 27 ёшга тўлгунга қадар олинади.
Хизмат ҳудудий принципда ташкил этилиб, одатда бир ойлик ҳарбий йиғинни ўташни назарда тутади.
2026 йил 1 февралдан Камбағал оилалар реестрига киритилган оилалар ёшлари СЧР хизматини бепул ўтайди.
Бошқа шахслар учун қонунчиликда белгиланган пул бадали тўлаш тартиби сақланади.
Қонунда ота-онанинг меҳнатга қобилиятсизлиги, оиладаги вояга етмаган фарзандлар, хизмат ўтаётган туғишган ака-ука ва бошқа муайян оилавий ҳолатлар учун чақирувни кечиктириш асослари белгиланган.
Кечиктириш ҳудудий комиссия қарори билан амалга оширилади.
Бу ҳуқуқ қурол-яроғдан фойдаланиш ва Қуролли Кучларда хизмат қилишни диний таълимоти тақиқлайдиган рўйхатдан ўтган диний ташкилот ҳисобида турган чақирилувчиларга берилади.

Призыв на срочную службу и службу в мобилизационном призывном резерве проводится один раз в год — в марте–апреле.
Решение Президента публикуется не менее чем за 1 месяц до начала призыва.
Студент дневной формы обучения получает отсрочку до окончания учебы.
Сама по себе вечерняя форма такого права не дает. При этом студенты дневной и вечерней форм с их согласия могут быть зачислены в МПР.
В мобилизационный призывной резерв зачисляют до достижения 27 лет.
Служба организуется по территориальному принципу и обычно предусматривает прохождение месячных военных сборов.
С 1 февраля 2026 года молодежь из семей, включенных в Реестр бедных семей, проходит службу в МПР бесплатно.
Для остальных сохраняется установленный законодательством порядок денежного взноса.
Закон предусматривает конкретные основания, связанные, в частности, с нетрудоспособностью родителей, несовершеннолетними детьми в семье, прохождением службы родным братом и другими семейными обстоятельствами.
Отсрочка предоставляется решением территориальной комиссии.
Она предназначена для призывников, состоящих в зарегистрированных религиозных организациях, вероучение которых не допускает применения оружия и службу в Вооруженных Силах.