Театрлар, музейлар, кинотеатрлар, ахборот-кутубхона муассасалари, ахборот-ресурс марказлари, маданият ва истироҳат боғлари ногиронлиги бўлган шахслар фойдаланиши учун қулай бўлиши керак.
Ташкилотларнинг мажбуриятлари
Ташкилотлар ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари иштирокида:
• ногиронлиги бўлган шахслар ва уларнинг оилаларининг маданий, спорт ҳамда туристик тадбирларда иштирок этишига кўмаклашади;
• нодавлат нотижорат ташкилотлари билан шерикликда маданий, спорт ва кўнгилочар тадбирларни ташкил этади;
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт билан шуғулланиши, спорт мусобақаларини ўтказиши ва уларда иштирок этиши учун зарур шарт-шароитлар ҳамда имкониятлар яратади;
• ногиронлиги бўлган шахсларни спорт билан шуғулланишга ва жамиятнинг маданий ҳаётига жалб этишга қаратилган нодавлат нотижорат ташкилотларига кўмаклашади;
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг барча даражадаги спорт тадбирларида иштирок этишини тарғиб қилиш ва рағбатлантиришда иштирок этади.
Объектлардан бепул фойдаланиш
Ташкилотлар ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт иншоотлари, дам олиш ва туристик объектлардан, шу жумладан бепул асосда фойдаланиши учун шарт-шароитлар яратади.
Давлат мулки бўлган жисмоний тарбия-соғломлаштириш ва спорт иншоотлари ногиронлиги бўлган шахсларга спорт билан шуғулланиш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки Вазирлар Маҳкамаси ҳужжатларида белгиланган тартибда бепул тақдим этилади.
Паралимпия спортини қўллаб-қувватлаш
Давлат спортнинг паралимпия турлари бўйича:
• мураббийларни;
• ҳакамларни;
• бошқа мутахассисларни
ўқитиш ва тайёрлашни таъминлайди.
Давлат органлари нодавлат нотижорат ташкилотлари, шу жумладан ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари билан биргаликда ҳар йили ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт билан шуғулланиши учун шарт-шароитлар яратиш ва уларни спортга жалб этишга доир дастурларни ишлаб чиқади ҳамда амалга оширади.
Давлат ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт билан шуғулланишини моддий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш тизимини яратади.

• объектам материального культурного наследия;
Театры, музеи, кинотеатры, информационно-библиотечные учреждения, информационно-ресурсные центры, парки культуры и отдыха должны быть доступны для пользования лицами с инвалидностью.
Обязанности организаций
Организации независимо от их организационно-правовой формы с участием общественных объединений лиц с инвалидностью:
• содействуют участию лиц с инвалидностью и членов их семей в культурных, спортивных и туристских мероприятиях;
• в партнерстве с негосударственными некоммерческими организациями организуют культурные, спортивные и развлекательные мероприятия;
• создают необходимые условия и возможности для занятия спортом, проведения спортивных соревнований и участия в них;
• оказывают содействие негосударственным некоммерческим организациям, деятельность которых направлена на вовлечение лиц с инвалидностью в спорт и культурную жизнь общества;
• участвуют в пропаганде и поощрении участия лиц с инвалидностью в спортивных мероприятиях всех уровней.
Бесплатное пользование объектами
Организации создают условия для пользования лицами с инвалидностью спортивными сооружениями, объектами отдыха и туристскими объектами, в том числе на бесплатной основе.
Физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения, являющиеся государственной собственностью, предоставляются лицам с инвалидностью для занятия спортом бесплатно в порядке, установленном актами Президента Республики Узбекистан или Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Поддержка паралимпийского спорта
Государство обеспечивает обучение и подготовку:
• тренеров;
• других специалистов
по паралимпийским видам спорта.
Государственные органы совместно с негосударственными некоммерческими организациями, в том числе общественными объединениями лиц с инвалидностью, ежегодно разрабатывают и реализуют программы по созданию условий для занятия спортом и привлечению лиц с инвалидностью к спортивной деятельности.