• 13900 марта ўқилди
Ядро полигонларида ва бошқа ядровий-радиация объектларида ҳарбий хизматни ўтаган пенсия ёшидаги шахслар жумласига кирувчи ногиронлиги бўлган шахсларга саломатлигини тиклаш учун ҳар йили бир йўла моддий ёрдам тўланади.
Моддий ёрдам:
• ишламаётган ногиронлиги бўлган шахсларга — яшаш жойидаги Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг туман ёки шаҳар бўлими томонидан;
• ишлаётган ногиронлиги бўлган шахсларга — асосий иш жойи бўйича тўланади.
Ҳар йилги бир йўла моддий ёрдам қуйидаги миқдорларда белгиланган:
• I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баравари миқдорида;
• III гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга — базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида.
Ушбу имтиёзлар ядро полигонларида ва бошқа ядровий-радиация объектларида ҳарбий хизматни ўтаганлигини тасдиқловчи белгиланган намунадаги гувоҳномага эга бўлган шахсларга, улар пенсия ёшига етганидан кейин татбиқ этилади.

• 13896 количество просмотров
Лицам с инвалидностью из числа лиц пенсионного возраста, проходивших военную службу на ядерных полигонах и других радиационно-ядерных объектах, выплачивается ежегодная единовременная материальная помощь на восстановление здоровья.
Материальная помощь выплачивается:
• неработающим лицам с инвалидностью — районным или городским отделом внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан по месту жительства;
• работающим лицам с инвалидностью — по основному месту работы.
Ежегодная единовременная материальная помощь установлена в следующих размерах:
• лицам с инвалидностью I и II групп — в размере трех базовых расчетных величин;
• лицам с инвалидностью III группы — в размере двух базовых расчетных величин.
Указанные льготы предоставляются лицам, имеющим удостоверение установленного образца, подтверждающее прохождение военной службы на ядерных полигонах и других радиационно-ядерных объектах, после достижения ими пенсионного возраста.