• 35164 марта ўқилди
Абитуриентлар ҳар йили 5 июндан 25 июнга қадар ЯИДХП ёки Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг электрон тизими орқали рўйхатдан ўтади.
Биринчи босқичда абитуриент:
— тест топшириш тилини;
— тест топширадиган ҳудудни;
— касбий ёки ижодий имтиҳон мавжуд бўлса, тегишли олий таълим ташкилотини танлайди.
Фанлар мажмуаси — муайян бакалавриат йўналишига қабулда баҳоланадиган белгиланган тест фанлари тўплами.
Кириш синовлари
Рўйхатдан ўтиш якунланганидан кейин белгиланган муддатларда тест синовлари, касбий ёки ижодий имтиҳонлар ўтказилади.
Тест натижасида тўпланган балл абитуриентнинг кейинги босқичда қайси олий таълим ташкилоти ва йўналишларни танлашида асос бўлади.
Тест натижаси, қоида тариқасида, синов ўтказилган куннинг эртасига эълон қилинади.
Иккинчи босқич — ОТМ ва йўналишни танлаш
Барча тест синовлари тўлиқ якунланганидан кейин абитуриентларга 15 кун давомида олий таълим ташкилоти ва таълим йўналишларини танлаш имконияти берилади.
Абитуриент:
— олий таълим ташкилотини;
— бакалавриат йўналишини;
— таълим шаклини;
— танлов устуворлигини белгилайди.
Бир хил фанлар мажмуаси ва уларнинг кетма-кетлигига мос келадиган 5 тагача бакалавриат йўналиши ва таълим шаклини танлаш мумкин.
Хорижий тил сертификати бўлса
Хорижий тил биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига ҳужжат топшириш учун камида B1 даражадаги миллий ёки халқаро тан олинган сертификат талаб этилади.
Хорижий тил фанлар мажмуасига киритилган йўналишларда:
B1 сертификати бўлса — ушбу фандан белгиланган максимал баллнинг 75 фоизи;
B2 ёки ундан юқори даражадаги сертификат бўлса — максимал балл берилади.
Бу тартиб 2026 йилда аниқлаштирилган.
Якуний натижа
Абитуриент иккинчи босқичда ўз танловларини белгиланган муддат ичида тасдиқлаши лозим.
Талабаликка тавсия этиш бўйича якуний натижа иккинчи босқич якунланганидан кейин бир ҳафта ичида эълон қилинади.
Танлов устуворлиги — абитуриент танлаган йўналишлар орасида қайси мезон асосида биринчи навбатда танловда иштирок этишини белгилаши.

• 35162 количество просмотров
Абитуриенты ежегодно регистрируются с 5 по 25 июня через ЕПИГУ или электронную систему Агентства по оценке знаний и квалификаций.
На первом этапе абитуриент выбирает:
— язык тестирования;
— соответствующий вуз, если по направлению предусмотрен профессиональный или творческий экзамен.
Комплекс предметов — установленный набор тестовых предметов, по которым оценивается поступающий на соответствующее направление бакалавриата.
После завершения регистрации в установленные сроки проводятся тестовые, профессиональные или творческие испытания.
Полученный результат является основанием для последующего выбора вузов и направлений.
Результат тестирования, как правило, объявляется на следующий день после проведения испытания.
Второй этап — выбор вуза и направления
После полного завершения всех тестовых испытаний абитуриенту предоставляется 15 дней для выбора образовательных организаций и направлений.
Он определяет:
— организацию высшего образования;
— направление бакалавриата;
— форму обучения;
— приоритет выбора.
Можно выбрать до 5 направлений бакалавриата и форм обучения, которым соответствуют одинаковый комплекс и последовательность предметов.
Если имеется сертификат иностранного языка
Если иностранный язык установлен первым предметом, для участия в приеме требуется национальный или международно признанный сертификат не ниже уровня B1.
Если иностранный язык входит в комплекс предметов:
— сертификат B1 дает 75 процентов максимального балла по соответствующему предмету;
— сертификат B2 или выше дает максимальный балл.
Данный порядок уточнен в 2026 году.
Итоговый результат
Абитуриент должен подтвердить свой выбор в течение установленного срока второго этапа.
Окончательный результат рекомендации к зачислению объявляется в течение одной недели после завершения второго этапа.
Приоритет выбора — установленная абитуриентом очередность участия в конкурсе по выбранным направлениям.