• 16588 марта ўқилди
Ўзбекистон давлат спорт академияси Олий спорт маҳорати институти негизида ташкил этилган. Академияда ўқув жараёни 2025/2026 ўқув йилидан амалга оширилмоқда.
Талабалар қандай қабул қилинади?
Қабул параметрлари олий таълим муассасалари учун белгиланадиган давлат буюртмаси доирасида шакллантирилади.
Талабалар контингенти биринчи навбатда Жаҳон, Осиё ва Ўзбекистон чемпионатларида юқори натижа кўрсатган битирувчилар орасидан спорт натижаларига қараб саралаш асосида шакллантирилади.
Олимпия ва паралимпия коллежларидан сараланган битирувчилар Академияга тўғридан-тўғри иккинчи босқичга қабул қилинади.

• 16585 количество просмотров
Учебный процесс в Государственной спортивной академии Узбекистана осуществляется с 2025/2026 учебного года.
Параметры приема определяются в рамках государственного заказа на прием в высшие образовательные организации. Контингент формируется прежде всего из выпускников, имеющих высокие результаты на чемпионатах мира, Азии и Узбекистана.
Отобранные выпускники олимпийских и паралимпийских колледжей принимаются непосредственно на второй курс Академии.
Выпускникам выдаются диплом государственного образца и квалификационный сертификат для тренерской деятельности сроком на 6 лет.