• 13057 марта ўқилди
Туризм ва меҳмонхона хўжалиги соҳасида кадрлар тайёрлаш давлат олий таълим муассасаларида уч йиллик таълим дастурлари асосида дуал таълимнинг блок-модуль шаклида ташкил этилади.
Ўқиш ва амалиёт нисбати:
• биринчи курсда — 80 фоиз назария ва 20 фоиз амалиёт;
• иккинчи курсда — 50 фоиз назария ва 50 фоиз амалиёт;
• учинчи курсда — 30 фоиз назария ва 70 фоиз амалиёт.
Амалиёт базаларига қандай имтиёз берилган?
Таълим муассасаларига туризм соҳасида амалий кўникмаларни шакллантириш учун юридик шахс ташкил этмаган ҳолда амалиёт базаларини ташкил этишга рухсат берилган.
2027 йил 1 январга қадар бундай амалиёт базаларида хизмат кўрсатишдан олинган фойда бўйича фойда солиғи белгиланган ставкага нисбатан 50 фоизга камайтирилган ставкада қўлланади. Тежалган маблағлар амалиёт базаларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлашга йўналтирилади.
Гид-таржимонларни тайёрлаш
Хорижий тилларни биладиган гид-таржимонларни тайёрлаш учун махсус ўқув курсларини ташкил этиш назарда тутилган.
Белгиланган олий таълим муассасаларида бундай курсларни ташкил этиш харажатларининг 30 фоизи, 2024 йил 1 октябрдан бошлаб уч йил давомида, Туризмни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланиши белгиланган.

• 12951 количество просмотров
Подготовка кадров в сфере туризма и гостиничного хозяйства в государственных высших образовательных учреждениях осуществляется по трехлетним образовательным программам с применением блочно-модульной формы дуального обучения.
Соотношение теоретического обучения и практики составляет:
• на первом курсе — 80 процентов теории и 20 процентов практики;
• на втором курсе — 50 процентов теории и 50 процентов практики;
• на третьем курсе — 30 процентов теории и 70 процентов практики.
Какие льготы предусмотрены для баз практики?
Образовательным учреждениям разрешено создавать базы практики без образования отдельного юридического лица для формирования практических навыков обучающихся в сфере туризма.
До 1 января 2027 года прибыль, полученная от оказания услуг на таких базах практики, облагается налогом на прибыль по ставке, сниженной на 50 процентов относительно установленной ставки. Высвобождаемые средства направляются на укрепление материально-технической базы.
Подготовка гидов-переводчиков
Предусмотрена организация специальных учебных курсов по подготовке гидов-переводчиков, владеющих иностранными языками.
30 процентов расходов на организацию таких курсов в определенных высших образовательных учреждениях с 1 октября 2024 года в течение трех лет покрываются за счет средств Фонда поддержки туризма.