Ҳужжат ва маълумотларни талаб қилиш ҳуқуқи
Юридик хизмат давлат органи ёки ташкилотига келиб тушадиган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар билан танишиш ва уларни хизматда фойдаланиш учун биринчи навбатда олиш ҳуқуқига эга.
Шунингдек, ташкилот ва унинг тизимига кирувчи тузилмалар мансабдор шахсларидан ўз вазифаларини бажариш учун зарур ҳужжатлар ва маълумотларни талаб қилиб олиши мумкин.
Ҳуқуқий масалаларда иштирок этиш
Юридик хизмат:
• ҳуқуқий масалалар кўриб чиқиладиган йиғилиш, кенгаш ва мажлисларда иштирок этиш;
• зарур ҳолларда бошқа тузилмалар ходимларини ҳужжатлар лойиҳаларини тайёрлаш ва ҳуқуқий ишларга жалб қилиш;
• қонунчиликка зид ёки қонунчилик техникаси талабларига жавоб бермайдиган ҳужжат лойиҳаларини қайта ишлаш учун ижрочига қайтариш;
• аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича ҳуқуқий хулоса бериш ҳуқуқига эга.
Юридик хизмат, шунингдек, тизимдаги тузилмаларда қонунчиликка риоя қилиниши ҳолатини ўрганиш, текширишлар ва хатловларда иштирок этиш ҳамда аниқланган ҳуқуқбузарликлар юзасидан ҳуқуқий хулоса бериш ҳуқуқига эга.
Мукофот олиш ҳуқуқи
Юридик хизмат ходимлари давлат органи ёки ташкилоти фойдасига судгача ёки суд тартибида ҳал қилинган низолар бўйича ундирилган сумманинг 5 фоизи, бироқ 50 БҲМдан кўп бўлмаган миқдорда мукофотланади.

• 3676 количество просмотров
Юридическая служба вправе знакомиться с нормативно-правовыми актами, поступающими в государственный орган или организацию, и в первоочередном порядке получать их для использования в работе.
Она также вправе получать от должностных лиц организации и входящих в ее систему структур документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных задач и функций.
Участие в решении правовых вопросов
Юридическая служба вправе:
• участвовать в совещаниях, советах и заседаниях по правовым вопросам;
• привлекать в установленном порядке работников других подразделений к подготовке проектов документов и иной правовой работе;
• возвращать исполнителям на доработку проекты, противоречащие законодательству или не отвечающие требованиям юридической техники;
• давать правовые заключения об устранении выявленных недостатков.
Юридическая служба также вправе изучать соблюдение законодательства в структурных подразделениях, участвовать в проверках, ревизиях и инвентаризациях и давать правовые заключения по выявленным нарушениям.
Право на вознаграждение
Работники юридической службы за разрешенные в пользу государственного органа или организации в досудебном либо судебном порядке споры получают вознаграждение в размере 5 процентов взысканной суммы, но не более 50 БРВ.