• 32442 марта ўқилди
Автобус, такси, йўналишли такси, метрополитен ва шаҳар электр транспортида тамаки маҳсулотини истеъмол қилиш тақиқланади.
Ушбу ҳуқуқбузарлик учун БҲМнинг учдан бир қисми миқдорида жарима солинади.
Транспортдан чиқинди ташлаш
Поезд вагони, автотранспорт воситаси, шаҳар йўловчилар транспорти ёки сув транспортидан ахлат ёки бошқа нарсаларни ташлаб юбориш:
• 1 БҲМ миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Муҳим: мазкур жарима автобус, енгил автомобиль ва бошқа автотранспорт воситасидан йўлга ёки атрофга чиқинди ташланган ҳолатларга ҳам татбиқ этилади.
Багаж ҳақини тўламаслик
Троллейбус, трамвай, шаҳар ичидаги ёки шаҳар атрофига қатнайдиган автобус ва йўналишли таксида тўлов талаб қилинадиган багажни ҳақ тўламасдан олиб юриш:
• ҳар бир багаж жойи учун БҲМнинг ўндан бир қисми миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Жарима тўлангани йўловчини багаж ташиш ҳақини тўлашдан озод қилмайди.
Шаҳарлараро автобусда чиптасиз юриш
Шаҳарлараро қатнайдиган автобусда чиптасиз юриш учун:
• 1 БҲМ миқдорида жарима солинади.
Шаҳар ва шаҳар атрофи транспортида чиптасиз юриш
Йўловчининг:
• троллейбусда;
• трамвайда;
• шаҳар ичидаги автобусда;
• шаҳар атрофига қатнайдиган автобусда чиптасиз юриши:
БҲМнинг ўндан бир қисми миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Жарима йўл ҳақининг ўрнини босмайди
Йўловчига жарима солинганда унга ундирилган сумма кўрсатилган квитанция ёки электрон тўлов тасдиғи берилиши керак.
Муҳим: жаримани тўлаш йўловчини йўл чиптасини сотиб олиш ёки багаж ҳақини тўлаш мажбуриятидан озод қилмайди.
Жарима тўғрисидаги қарорга норози бўлган шахс унинг устидан қонунчиликда белгиланган маъмурий ёки суд тартибида шикоят қилиш ҳуқуқига эга.
Жавобгарлик чоралари Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 56¹, 123, 143 ва 144-моддаларида белгиланган.

• 32439 количество просмотров
Употребление табачной продукции запрещается в автобусах, такси, маршрутных такси, метрополитене и городском электрическом транспорте.
За данное правонарушение налагается штраф в размере одной трети БРВ.
Выбрасывание мусора из транспорта
Выбрасывание мусора или иных предметов из вагона поезда, автотранспортного средства, городского пассажирского или водного транспорта влечет штраф:
• в размере 1 БРВ.
Важно: ответственность распространяется в том числе на выбрасывание мусора на дорогу или прилегающую территорию из автобуса, легкового автомобиля и другого автотранспорта.
Неоплата провоза багажа
Провоз подлежащего оплате багажа без внесения соответствующей платы в троллейбусе, трамвае, городском или пригородном автобусе и маршрутном такси влечет штраф:
• в размере одной десятой БРВ за каждое место багажа.
Уплата штрафа не освобождает пассажира от обязанности оплатить провоз багажа.
Безбилетный проезд в междугородном автобусе
За безбилетный проезд в междугородном автобусе налагается штраф:
Безбилетный проезд в городском и пригородном транспорте
Безбилетный проезд пассажира:
• в троллейбусе;
• трамвае;
• городском автобусе;
• пригородном автобусе влечет штраф в размере одной десятой БРВ.
Штраф не заменяет оплату проезда
При взыскании штрафа пассажиру должна быть выдана квитанция или электронное подтверждение с указанием взысканной суммы.
Важно: уплата штрафа не освобождает пассажира от обязанности приобрести билет или оплатить провоз багажа.
Лицо, не согласное с постановлением о наложении штрафа, вправе обжаловать его в административном или судебном порядке.
Меры ответственности предусмотрены статьями 56¹, 123, 143 и 144 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.