• ойналар тусини ўзгартириш учун тегишли рухсатнома;
Белгиланган ҳолларда ушбу ҳужжатларнинг мавжуд эмаслиги транспорт воситасини бошқарган ҳайдовчига 1 БҲМ миқдорида жарима солинишига сабаб бўлади.
ID-карта ёки биометрик паспорт мавжуд бўлганда
Ҳайдовчининг ёнида Ўзбекистон Республикаси ваколатли органлари томонидан берилган биометрик паспорт ёки ID-карта бўлса, Кодексда кўрсатилган бир қатор ҳужжатларни қоғоз кўринишида олиб юриш талаб этилмайди.
Улар ҳақидаги маълумот ваколатли ходим томонидан электрон ахборот тизимлари орқали текширилади. 2025 йилда мазкур истиснога ойналар тусини ўзгартириш (қорайтириш) учун тегишли рухсатнома ҳам киритилган.
Ҳайдовчилик гувоҳномасини уйда қолдириб кетиш билан умуман транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқига эга бўлмаслик бир хил ҳолат эмас.
Бошқариш ҳуқуқига эга бўлмаган шахс
Транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқига умуман эга бўлмаган ёки айнан шу тоифадаги транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқини берувчи ҳужжатга эга бўлмаган шахснинг транспорт воситасини бошқариши, шунингдек бошқаришни шундай шахсга топшириш 5 БҲМ жаримага сабаб бўлади.

• 269610 количество просмотров
В предусмотренных законодательством случаях у водителя должны быть соответствующие документы на право управления, регистрацию автомобиля, владение или пользование транспортным средством, страховой полис, а также необходимые лицензионные, таможенные и иные документы.
Управление транспортным средством без документов, наличие которых непосредственно требуется законодательством, влечет штраф в размере 1 БРВ.
Биометрический паспорт или ID-карта
При наличии у водителя выданного уполномоченными органами Республики Узбекистан биометрического паспорта или ID-карты сведения о ряде документов проверяются в электронном виде.
К числу таких сведений относится также соответствующее разрешение на тонировку (затемнение) стекол.
Отсутствие водительского удостоверения при себе и отсутствие у лица самого права управления транспортным средством — юридически разные ситуации.
Отсутствие права управления
Управление транспортным средством лицом, не имеющим права управления либо документов, дающих ему право управлять именно данным видом транспортного средства, а также передача управления такому лицу влекут штраф в размере 5 БРВ.