Ҳукумат қарори (85-сон, 28.02.2026 й.) билан “Атроф-муҳитга таъсир кўрсатиш бўйича I ва II тоифаларга мансуб саноат корхоналарининг атроф табиий муҳитга таъсирини камайтириш ҳаракатларини рағбатлантириш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Қарорга кўра, саноат корхоналарининг атроф табиий муҳитга таъсирини камайтириш ҳаракатлари қуйидаги тартибда рағбатлантирилади:
✅ 1-босқичда - атмосфера ҳавоси ифлосланиши фон мониторинги станциясини (мониторинг станцияси) ўрнатган саноат корхонасига:
➖ табиатга зарар етказиш бўйича компенсация тўловларидан шаклланган қарздорликдан воз кечилади;
➖ табиатга зарар етказиш бўйича республика бюджетига йўналтириладиган компенсация тўловларининг 50 фоизи 2 йил давомида қайтарилади;
✅ 2-босқичда - мониторинг станциясини ўрнатган саноат корхонаси келгуси 1 йил давомида чанг-газ ва локал оқова сув тозалаш ускуналарини ўрнатганда, табиатга зарар етказиш бўйича республика бюджетига йўналтириладиган компенсация тўловларининг 70 фоизи 2 йил давомида қайтарилади.
Саноат корхонаси мониторинг станцияси, чанг-газ ва (ёки) локал оқова сув тозалаш ускунасини ўрнатгани тўғрисида Давлат хизматлари марказлари ёки ЯИДХП (my.gov.uz) орқали Экология қўмитасига хабарнома юборади.
Хабарнома ва унга илова қилинган ҳужжатлар Экология қўмитаси томонидан хабарнома келиб тушган кундан бошлаб 15 иш кунидан ошмаган муддатда кўриб чиқилади.
Ўрганиб чиқиш натижаси бўйича саноат корхонасини рағбатлантириш тўғрисида Экология қўмитасининг хулосаси расмийлаштирилади.

• 2841 количество просмотров
Постановлением Правительства №85 от 28.02.2026 утверждено Положение «О порядке стимулирования мер по снижению воздействия на окружающую природную среду промышленными предприятиями, относящимися к I и II категориям воздействия на окружающую среду».
Согласно постановлению, меры по снижению воздействия промышленными предприятиями на окружающую природную среду стимулируются в следующем порядке:
1-й этап – для промышленного предприятия, установившего станцию фонового мониторинга загрязнения атмосферного воздуха (мониторинговую станцию):
➖ списывается задолженность по компенсационным платежам за причинение вреда природе;
➖ 50% компенсационных платежей за причинение вреда природе, направляемых в республиканский бюджет, возвращаются в течение 2 лет.
2-й этап – если предприятие, установившее мониторинговую станцию, в течение следующего 1 года устанавливает пылегазоочистные и локальные очистные сооружения сточных вод, то 70% компенсационных платежей, направляемых в республиканский бюджет, возвращаются в течение 2 лет.
Промышленное предприятие направляет уведомление об установке мониторинговой станции, пылегазоочистного и (или) локального очистного оборудования в Комитет по экологии через Центры государственных услуг или портал ЕПИГУ (my.gov.uz).
Уведомление и приложенные к нему документы рассматриваются Комитетом по экологии в срок не более 15 рабочих дней со дня их поступления.
По результатам рассмотрения оформляется заключение Комитета по экологии о стимулировании промышленного предприятия.