Ҳукумат қарори (352-сон, 30.06.2026 й.) билан “Давлат органлари ва ташкилотларининг архив ҳужжатларини Ягона миллий архив ахборот тизимида электрон шаклда сақлаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низом республика ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ҳамда хўжалик бирлашмалари, шунингдек, бошқа давлат ташкилотларининг архив ишига оид ҳужжатларини электрон шаклда шакллантириш ва юритиш ҳамда Ягона миллий архив ахборот тизимидан фойдаланиш тартибини белгилайди.
Низомга кўра, архив ахборот тизимидан давлат органлари ва ташкилотлари ҳамда оператор ўртасида тузиладиган шартномага асосан фойдаланилади.
Давлат органлари ва ташкилотлари Архив ахборот тизимига уланиш учун аризани Архив ахборот тизимида сўров юборишга мўлжалланган махсус ойна орқали операторга юборади.
Оператор ариза келиб тушган кундан бошлаб 2 иш кунида уни кўриб чиқади.
Ариза мазкур Низом талабларига мувофиқ бўлган тақдирда, оператор давлат органлари ва ташкилотларини Архив ахборот тизимига улаш юзасидан шартномани уларга электрон шаклда юборади.
Давлат органлари ва ташкилотлари шартномани имзолаб, унда кўрсатилган тўловларни тўлагандан сўнг оператор фойдаланувчини 2 иш куни ичида Архив ахборот тизимига улаш чораларини кўради.

• 703 количество просмотров
Постановлением Правительства (№352 от 30.06.2026 г.) утверждено Положение «О порядке хранения архивных документов государственных органов и организаций в Единой национальной архивной информационной системе в электронной форме».
Положение определяет порядок формирования и ведения в электронной форме документов по архивному делу республиканских и местных органов исполнительной власти, хозяйственных объединений, а также иных государственных организаций, а также порядок использования Единой национальной архивной информационной системы.
Согласно Положению, использование архивной информационной системы осуществляется на основании договора, заключаемого между государственными органами и организациями и оператором.
Для подключения к архивной информационной системе государственные органы и организации направляют оператору заявку через специальное окно системы, предназначенное для отправки запросов.
Оператор рассматривает заявку в течение 2 рабочих дней со дня её поступления.
В случае соответствия заявки требованиям настоящего Положения оператор направляет государственным органам и организациям договор на подключение к архивной информационной системе в электронной форме.
После подписания договора и оплаты предусмотренных в нём платежей оператор в течение 2 рабочих дней принимает меры по подключению пользователя к архивной информационной системе.