• 28588 марта ўқилди
Биринчи курс талабаларига ўқув йилининг 1-семестри якуни бўйича фанлардан ўзлаштириш кўрсаткичлари (баҳолари) маълум бўлгунга қадар стипендиянинг базавий миқдорида стипендия тайинланади ва тўланади.
Аввалги ўқув семестри натижаларига кўра стипендиялар қуйидаги тартибда тайинланади ва тўланади
• барча фанлар бўйича ўзлаштириш кўрсаткичи фақат «аъло» баҳо (рейтинг кўрсаткичи — 86 балл ва ундан юқори) бўлган талабаларга стипендиянинг базавий миқдори 20 фоизга оширилган ҳолда;
• фанлардан ўзлаштириш кўрсаткичларининг 30 фоизидан кам қисмини «қониқарли» баҳога (рейтинг кўрсаткичи — 71 баллдан кам) ўзлаштираётган талабаларга — стипендиянинг базавий миқдорида;
• фанлардан ўзлаштириш кўрсаткичларининг 30 фоизи ва ундан ортиқ қисми «қониқарли» баҳо (рейтинг кўрсаткичи — 71 баллдан кам) бўлган талабаларга (тўлиқ давлат таъминотида бўлган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар сирасига кирувчи ҳамда 1 ва 2-гуруҳ ногиронлиги бўлган талабалар бундан мустасно) навбатдаги ўқув семестри мобайнида стипендия тайинланмайди.
2020 йил 1 февралдан
• давлат гранти, шунингдек, стипендияли тўлов-контаркт асосида ўқитишнинг ишлаб чиқаришдан ажралган ҳолдаги шакли бўйича таълим олаётган талабалар қатъий белгиланган стипендия билан таъминланади (2019/2020 ўқув йилида давлат гранти асосида таълим олаётган битирувчи курс талабалари бундан мустасно);
• семестр якуни бўйича фанлардан фақат аълога ўзлаштирган (86 балл ва ундан юқори) талабаларнинг стипендиялари базавий стипендияга нисбатан 20 фоизга оширилади;
• семестр якуни бўйича фанлардан 30 фоиз ва ундан ортиқ қисми қониқарли бўлган (рейтинг кўрсаткичи – 71 баллдан кам) давлат гранти асосида таҳсил олаётган талабаларга кейинги семестрда стипендия тўланмайди (2019/2020 ўқув йилида давлат гранти асосида таълим олаётган битирувчи курс талабалари бундан мустасно).
• ОТМларда талабаларга стипендиялар тайинлаш учун ҳар бир ўқув йилида ўқув ишлари бўйича проректор раислигида стипендия комиссияси ташкил этилади.
• Стипендия комиссияси тавсия этган талабаларнинг рўйхати ОТМ ректорининг буйруғи билан тасдиқланади.
• Стипендияларнинг белгиланган миқдорлари билан танишиш учун ҳаволага ўтинг.
• 2019/2020 ўқув йилида давлат гранти асосида таълим олаётган битирувчи курс талабаларига тўланадиган стипендиялар миқдорлари билан танишиш учун ҳаволага ўтинг.

• 28593 количество просмотров
Студентам первого курса назначается и выплачивается стипендия в базовом размере основного размера стипендии до конца 1 семестра учебного года до тех пор, пока не станут известны показатели (оценки) освоения дисциплин.
По результатам предыдущего учебного семестра стипендии назначаются и выплачиваются в следующем порядке:
• для студентов с оценками только на «отлично» по всем предметам (рейтинг - 86 баллов и выше) с увеличением базовой суммы стипендии на 20%;
• для студентов, освоивших менее 30% предметов по «удовлетворительной» оценке (рейтинг - менее 71 балла) - в базовом размере стипендии;
• стипендии не будут предоставляться студентам с «удовлетворительной» оценкой (рейтинговый балл - менее 71 балла) по 30% и более предметам (кроме дете-сирот, детей лишенных родительской опеки и учащихся с ограниченными возможностями 1 и 2 групп) в следующем академическом семестре.
С 1 февраля 2020 г
• cтудентам, обучающимся по государственной стипендии, а также по стипендиально-контрактной форме обучения в децентрализованной форме производства предоставляется фиксированная стипендия (за исключением аспирантов, обучающихся по государственной стипендии в 2019/2020 учебном году);
• стипендии студентов, по итогам семестра освоивших предметы только на отлично (86 баллов и выше), будут увеличены на 20% по сравнению с базовой стипендией;
• стипендии не будут выплачиваться в следующем семестре студентам, обучающимся на основе государственного гранта с удовлетворительным результатом по 30% и более предметам в конце семестра (рейтинг - менее 71 балла) (за исключением аспирантов, обучающихся по государственному гранту в 2019/2020 учебном году).
Для присуждения стипендий студентам высших учебных заведений каждый учебный год создается стипендиальная комиссия под председательством проректора по учебной работе.
• Список студентов, рекомендованных стипендиальной комиссией, утверждается приказом ректора университета.
• Чтобы ознакомиться с указанными суммами стипендий, перейдите по ссылке.
• Чтобы ознакомиться с размером стипендий, выплачиваемых аспирантам, обучающимся на основе государственных грантов в 2019/2020 учебном году, перейдите по ссылке.