• 31303 марта ўқилди
Давлат олий таълим ташкилотларининг магистратура босқичига тўлов-контракт асосида қабул қилинган ва таҳсил олаётган хотин-қизлар учун бир ўқув йилига белгиланган контрактнинг тўлиқ суммаси Давлат бюджети ҳисобидан қоплаб берилади.
Тартиб, шунингдек:
— Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси;
— Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси;
— Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Бизнес ва тадбиркорлик олий мактаби;
— Банк-молия академияси магистратурасида контракт асосида ўқиётган хотин-қизларга ҳам татбиқ этилади.
Қанча маблағ қопланади
Талабгорнинг ўқув йили учун белгиланган оддий тўлов-контрактнинг тўлиқ суммаси бюджетдан қопланади ва ушбу маблағни кейинчалик қайтариш талаб этилмайди.
Табақалаштирилган тўлов-контракт суммалари ушбу тартиб бўйича қопланмайди.
Табақалаштирилган тўлов-контракт — қонунчиликда белгиланган ҳолларда базавий контрактдан юқори миқдорда белгиланадиган тўлов.
Талаба ўзи таълим олаётган ОТМ ректори ёки филиал директори номига 15 сентябрга қадар ариза беради.
Ушбу муддатдан кейин берилган аризалар кўриб чиқилмайди.
ОТМ аризаларни 3 иш куни ичида кўриб чиқади ва умумлаштиради. Шундан кейин талабгорлар рўйхати тегишли вазирлик ёки идорага юборилади.
Қоплаб бериладиган маблағлар белгиланган тартибда ОТМнинг тегишли ғазна ҳисобварағига ўтказилади.
Кимларга татбиқ этилмайди
2026 йил июндан ушбу тартиб Низомий номидаги Ўзбекистон миллий педагогика университетида умумий ўрта таълим ташкилотларининг олий малака тоифасига эга ўқитувчилари учун мақсадли ташкил этилган магистратура талабаларига татбиқ этилмайди.
Бошқа давлат ОТМларида контракт асосида магистратурада ўқиётган хотин-қизлар учун умумий имтиёз сақланади.

• 31302 количество просмотров
Женщинам, принятым и обучающимся на платно-контрактной основе в магистратуре государственных организаций высшего образования, полностью возмещается сумма контракта за учебный год за счет Государственного бюджета.
Порядок также распространяется на магистранток:
— Академии государственного управления при Президенте;
— Правоохранительной академии;
— Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров;
— Банковско-финансовой академии.
Какая сумма покрывается
За счет бюджета возмещается полная сумма обычного платного контракта за учебный год. Возвращать государству эти средства впоследствии не требуется.
Дифференцированный платный контракт данным порядком не покрывается.
Дифференцированный платный контракт — повышенный размер оплаты обучения, устанавливаемый в предусмотренных законодательством случаях.
Как подать заявление
Студентка подает заявление на имя ректора вуза или директора филиала до 15 сентября.
Заявления, поступившие после установленного срока, не рассматриваются.
Вуз рассматривает и обобщает заявления в течение 3 рабочих дней, после чего список претенденток направляется в соответствующее министерство или ведомство.
Средства перечисляются в установленном порядке на соответствующий казначейский счет образовательной организации.
С июня 2026 года данный порядок не распространяется на студентов целевой магистратуры Узбекского национального педагогического университета имени Низами, организованной для учителей общеобразовательных школ с высшей квалификационной категорией.
Для женщин, обучающихся на контрактной основе в магистратуре других государственных вузов, общая льгота сохраняется.