• 171143 marta o'qildi
Pasportini yo‘qotib qo‘ygan fuqaro zudlik bilan doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olingan joyidagi ma’lumotlarni yig‘ish punktiga xabar berishi lozim.
• Vaqtincha xorijda bo‘lgan fuqarolar pasportini yo‘qotgan, pasporti yaroqsiz holga kelgan yoki uning amal qilish muddati tugagan hollarda O‘zbekiston Respublikasiga qaytish guvohnomasini olish uchun O‘zbekiston Respublikasining konsullik muassasasiga murojaat etadilar.
Konsullik muassasiga taqdim etiladigan hujjatlar:
• pasport nusxasi (agar bor bo‘lsa);
• O‘zbekistondan chiqish varaqasi nusxasi (MDH mamlakatlariga doimiy yashash uchun kelganlarga);
• pasport yo‘qolganligi yoki o‘g‘irlanganligini tasdiqlovchi mahalliy organlar tomonidan berilgan ma’lumotnoma;
• fotosurat – 2 dona (3,5x4,5 mm hajmda);
• konsullik to‘lovi.
• Agarda pasportlari yo‘qolgani haqida ariza bergan fuqarolar pasportlarini topib olsalar, pasport egalarining yozma arizalariga asosan pasport yo‘qolgani haqidagi ish yuritish tugatiladi. Agarda yo‘qolgan pasportlar yangi pasport berilganidan keyin topilgan taqdirda, fuqarolar topilgan pasportlarni zudlik bilan ichki ishlar organlariga topshirishlari lozim.
Pasportlar o‘g‘irlangan hollarda bu haqdagi arizalar jinoyat sodir etilgan joydagi yoki fuqaroning yashash joyidagi hududiy ichki ishlar organlarining navbatchilik qismlari xodimlari tomonidan qabul qilinadi. Bunday arizalar qabul qilinganligi haqida fuqarolarga ma’lumotnomalar beriladi va ular ma’muriy javobgarlikka tortilmaydi.
• Fuqaro pasport yo‘qolgani haqida ariza berilgan kundan boshlab 1 oy ichida yangi pasport belgilangan tartibda beriladi.
Pasportni qasddan yaroqsizlantirish yoki ehtiyot qilib saqlamaganligi oqibatida yo‘qotib qo‘yish ma’muriy javobgarlikka sabab bo‘ladi.

• 171145 количество просмотров
Гражданин, потерявший паспорт, должен незамедлительно уведомить пункт сбора данных по месту регистрации по месту постоянного проживания.
• В случае утери или истечения срока действия паспорта граждан, временно находящихся за границей, они обращаются в консульское учреждение Республики Узбекистан для получения справки о возвращении в Республику Узбекистан.
Документы для подачи в консульство:
• копия выездной карты из Узбекистана (для тех, кто выехал в страны СНГ на постоянное место жительство);
• фото - 2 шт (3,5х4,5 мм);
• В случае обнаружения паспорта гражданами, обратившимися с заявлением об утере паспорта, производство по делу об утере паспорта прекращается на основании письменных заявлений владельцев паспортов. Если утерянные паспорта обнаружены после выдачи нового паспорта, граждане должны немедленно сдать найденные паспорта в органы внутреих дел.
В случае кражи паспортов заявления принимаются сотрудниками дежурных частей территориальных правоохранительных органов на месте совершения преступления или по месту жительства гражданина. Гражданам будут выданы справки о получении таких заявлений, и они не будут привлечены к административной ответственности.
• Новый паспорт выдается в установленном порядке в течение 1 месяца со дня подачи заявления об утере паспорта.
Утеря паспорта в результате умышленного признания его недействительным или небрежного хранения влечет административную ответственность.