• 17383 marta o'qildi
O‘quvchilarning o‘qishini bir o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasidan boshqasiga ko‘chirish, shuningdek ilgari o‘qishdan chetlashtirilgan o‘quvchilarni o‘qishga qayta tiklash, qoidaga ko‘ra, yozgi ta’til davrida, tegishli kurs (semestr)da o‘quv mashg‘ulotlari boshlanishiga qadar amalga oshiriladi.
Quyidagi hollarda o‘qishni ko‘chirish va qayta tiklash Uzbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi ruxsati bilan amalga oshiriladi:
• boshqa davlatlarning ta’lim muassasalarida tahsil olgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining o‘qishini respublika o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalariga ko‘chirish;
• o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘quvchilarini ota-onalari bilan birgalikda doimiy yashash uchun O‘zbekiston Respublikasi tashqarisiga chiqib ketishi munosabati bilan o‘qishdan chetlashtirish;
• o‘quvchilarni bir mintaqadagi o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalaridan boshqa mintaqalarning (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri) o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalariga ko‘chirish;
• bir hudud doirasida o‘quvchilarni bir o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalaridan turli vazirliklar (idoralar) tasarrufidagi boshqa o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasiga ko‘chirish;
• o‘quvchilarni Tasniflagichga muvofiq bir bilim sohasidan boshqa bilim sohasiga ko‘chirish.
O‘quvchilarni ko‘chirish va qayta tiklash to‘g‘risidagi barcha arizalar bevosita o‘quvchilar o‘qiyotgan o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasida qabul qilinadi.
• Ko‘rib chiqish o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasi direktori vakolatiga kiradigan arizalar 20-avgustga qadar qabul qilinadi.
• Uzbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi vakolati doirasida ko‘rib chiqiladigan arizalar 1-avgustga qadar qabul qilinadi va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasi tomonidan hududiy viloyat boshqarmalariga yuboriladi.
Bir ta’lim muassasasidan boshqasiga ko‘chirishda taqdim etiladigan hujjatlar:
• o‘quvchining yozma arizasi, o‘quvchi voyaga etmagan bo‘lsa uning ota-onasidan birining (yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarning) arizasi;
• ta’lim muassasasining nomi, mutaxassislik, kurs, guruh ko‘rsatilgan holda ta’lim muassasasining gerbli muhri bilan tasdiqlangan reyting daftarcha nusxasi.
O‘qishni ko‘chirish to‘g‘risidagi ariza ta’lim muassasasi direktori, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi hududiy boshqarmasi yoki O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi tomonidan ariza berilgan kundan boshlab 15 kun mobaynida ko‘rib chiqiladi.
O‘quvchilarni o‘qishga qayta tiklash uchun o‘quvchi voyaga etmagan bo‘lsa uning ota-onasidan biri (yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar) chetlashtirish sabablarini ko‘rsatgan holda o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasi direktori nomiga ariza berishi kerak.
• O‘quvchini boshqa o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasiga o‘qishga qayta tiklashda u oldin o‘qigan o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasining roziligi talab etilmaydi.
• O‘quvchi oldin o‘qigan tayyorlov yo‘nalishi to‘xtatilgan bo‘lsa, uning xohishiga ko‘ra turdosh tayyorlov yo‘nalishiga o‘qishni tiklash mumkin.
O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasasi o‘quvchilari quyidagi hollarda o‘qishdan chetlashtiriladi:

• 17387 количество просмотров
Перевод учащихся из одного среднего специального, профессионального образовательного учреждения в другое, а также восстановление ранее отчисленных учащихся производится, как правило, в период летних каникул, до начала учебных занятий на соответствующем курсе (семестре).
Перевод и восстановление учащихся осуществляется по разрешению Центра среднего специального, профессионального образования Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан в следующих случаях:
• перевод в средние специальные, профессиональные образовательные учреждения граждан Республики Узбекистан, обучающихся в образовательных учреждениях других государств;
• отчисление учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений в связи с переездом вместе с родителями на постоянное жительство за пределы Республики Узбекистан;
• перевод учащихся из средних специальных, профессиональных образовательных учреждений одного региона в средние специальные, профессиональные образовательные учреждения других регионов (Республика Каракалпакстан, области и г. Ташкент);
• перевод учащихся из одних средних специальных, профессиональных образовательных учреждений в другие, находящиеся в ведении различных министерств (ведомств), в пределах одного региона;
• перевод учащихся из одной сферы знаний в другую согласно Классификатору.
Все заявления о переводе и восстановлении учащихся принимаются непосредственно в среднем специальном, профессиональном образовательном учреждении, где учится учащийся.
• Заявления, рассмотрение которых находится в компетенции директора среднего специального, профессионального образовательного учреждения, — принимаются до 20 августа.
• Заявления, рассмотрение которых находится в компетенции территориальных областных управлений и Центра среднего специального, профессионального образования Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, — принимаются до 1 августа и передаются средним специальным, профессиональным образовательным учреждением в территориальные областные управления.
Документы, необходимые для перевода из одного учебного заведения в другое:
• письменное заявление учащегося, а при его несовершеннолетии - заявление одного из родителей (или лиц, их заменяющих);
• копия рейтинговой книжки установленного образца с указанием наименования образовательного учреждения, специальности, курса, группы, заверенная гербовой печатью образовательного учреждения;
Заявление о переводе рассматривается директором образовательного учреждения, территориальным управлением среднего специального, профессионального образования или Центром среднего специального, профессионального образования в течение 15 дней со дня его подачи.
• Для восстановления на учебу учащийся, а при его несовершеннолетии - один из родителей (или лица, их заменяющие), должны написать заявление на имя директора среднего специального, профессионального образовательного учреждения с указанием причин отчисления.
• При закрытии направления подготовки, на котором ранее обучался заявитель, по его желанию возможно восстановление на другое родственное направление подготовки.
Учащиеся средних специальных, профессиональных учебных заведений исключаются из учебы в следующих случаях:
• оформление академического отпуска по состоянию здоровья (на основе заключения медицинской комиссии);