• 64858 marta o'qildi
To‘lov — pul majburiyatini naqd pul mablag‘lari bilan bajarish yoxud pul mablag‘larini to‘lov vositalaridan foydalangan holda o‘tkazish.
To‘lov tizimi to‘lovlarni to‘lov tizimining operatori, to‘lov tizimi ishtirokchilari va (yoki) to‘lov tashkilotlarining to‘lov tizimi operatori tomonidan belgilangan to‘lov tizimining tartib-taomillarini, infratuzilmasini va qoidalarini qo‘llash vositasida hamkorlik qilish yo‘li bilan amalga oshirishni ta’minlaydigan munosabatlar majmuidir.
• To‘lov tizimi operatori bilan hisob-kitoblarni amalga oshiruvchi va to‘lov tizimida ishtirok etish to‘g‘risida shartnoma tuzgan banklar to‘lov tizimining ishtirokchilari hisoblanadi.
To‘lov tizimining qoidalari quyidagilarni o‘z ichiga olishi kerak:
• to‘lov tizimining ishlash tartib-taomillari, shu jumladan to‘lov tizimida to‘lovlarni amalga oshirish, to‘lov xabarnomalari formatlarining qo‘llanilish tartibi, to‘lov tizimining ish jadvali va to‘lov tizimidagi tavakkalchiliklarni boshqarish tizimi;
• to‘lov tizimi operatori ko‘rsatayotgan xizmatlarning va to‘lov tizimida amalga oshirilayotgan operatsiyalarning tavsifi;
• to‘lov tizimida ishtirok etish shartlari;
• axborot xavfsizligi va kiberxavfsizlik talablariga rioya etish tartibi;
• to‘lov tizimi ishtirokchilarining to‘lov tizimi operatori bilan hamkorligi tartibi va boshqalar.
Quyidagilar bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish to‘lov xizmatlari jumlasiga kiradi:
• bank hisobvarag‘idan foydalangan holda to‘lovlarni qabul qilish va amalga oshirish;
• naqd pul mablag‘larini bank hisobvaraqlariga, shu jumladan uchinchi shaxslarning hisobvaraqlariga o‘tkazish uchun qabul qilish;
• to‘lovchi tomonidan bank hisobvarag‘ini ochmagan holda to‘lovni amalga oshirish uchun naqd pul mablag‘larini qabul qilish;
• elektron pullarni chiqarish va qoplash;
• bank kartalarini chiqarish;
• elektron pullarni va bank kartalarini realizatsiya qilish va boshqalar.
O‘zbekiston Respublikasi hududida to‘lovlar quyidagilar orqali amalga oshiriladi:
• naqd pul mablag‘larini o‘tkazish;
• elektron pullarni o‘tkazish;
• pul mablag‘larini to‘lov vositalaridan foydalangan holda o‘tkazish;
• pul majburiyatini yoki pul mablag‘larini to‘lash to‘g‘risidagi farmoyishni o‘z ichiga olgan to‘lov hujjatini berish;
• elektron to‘lov vositalaridan foydalanish.
Elektron to‘lov vositasi o‘ziga taqdim etilgan to‘lov xizmatlaridan foydalanuvchi elektron to‘lov vositasidan uni berish va undan foydalanish shartlariga muvofiq foydalanishi, shuningdek to‘lov xizmatlarini etkazib beruvchini yoki u tomonidan ko‘rsatilgan shaxsni to‘lov vositasi yo‘qolganligi, o‘g‘irlanganligi, o‘zlashtirilganligi yoki undan ruxsatsiz foydalanilganligi to‘g‘risida darhol xabardor etishi shart.

• 53328 количество просмотров
Платеж - исполнение денежного обязательства наличными денежными средствами либо перевод денежных средств с использованием платежных инструментов.
Платежной системой является совокупность отношений, обеспечивающих осуществление платежей путем взаимодействия оператора платежной системы, участников платежной системы и (или) платежных организаций посредством применения процедур, инфраструктуры и правил платежной системы, установленных оператором платежной системы.
• Участниками платежной системы являются банки, осуществляющие расчеты и заключившие с оператором платежной системы договор об участии в платежной системе.
Правила платежной системы должны содержать
• процедуры функционирования платежной системы, в том числе порядок осуществления платежей в платежной системе, применения форматов платежных сообщений, график работы платежной системы и систему управления рисками в платежной системе;
• описание услуг, оказываемых оператором платежной системы, и операций, осуществляемых в платежной системе;
• условия участия в платежной системе;
• порядок взаимодействия участников платежной системы с оператором платежной системы и другие.
К платежным услугам относятся услуги по
• приему и осуществлению платежей с использованием банковского счета;
• приему наличных денежных средств для зачисления на банковские счета, в том числе третьих лиц;
• приему наличных денежных средств для осуществления платежа без открытия банковского счета плательщиком;
• выпуску и погашению электронных денег;
• выпуску банковских карт;
• реализации электронных денег и банковских карт и другие.
Платежи на территории Республики Узбекистан осуществляются путем
• передачи наличных денежных средств;
• перевода электронных денег;
• перевода денежных средств с использованием платежных инструментов;
• выдачи платежного документа, содержащего денежное обязательство или распоряжение о выплате денежных средств;
• использования средств электронного платежа.
Пользователь платежных услуг, которому предоставлено средство электронного платежа, обязан использовать средство электронного платежа в соответствии с условиями его выдачи и использования, а также незамедлительно уведомлять поставщика платежных услуг или лицо, указанное им, о потере, краже, присвоении или несанкционированном использовании платежного инструмента.