• 19256 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi hududlarni obodonlashtirish sohasidagi muammolar o‘rganish va metodologik ta’minlash uchun mas’ul organ etib belgilandi.
2019-yil 1 oktyabrdan boshlab yangi tartib o‘rnatilmoqda.
yuridik va jismoniy shaxslar — aholi punktidagi binolar va inshootlarning mulkdorlari yoki ulardan foydalanuvchilar, shu jumladan, ijaraga oluvchilar o‘ziga biriktirilgan hududni obodonlashtirish ishlari o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi uchun mas’ul hisoblanadi;
obodonlashtiriladigan hududning maydoni mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan belgilanadi. Bunda biriktirilgan hudud maydoni tegishli yer uchastkasi maydonidan katta bo‘lishi mumkin emas;
biriktirilgan hududni obodonlashtirish ishlari binolar va inshootlarning mulkdorlari yoki ulardan foydalanuvchilar tomonidan belgilangan shaharsozlik normalari va qoidalariga, shaharlar va aholi punktlarining tashqi ko‘rinishiga qo‘yiladigan talablarga muvofiq amalga oshiriladi.
2020-yil 1 yanvardan boshlab, yangi tartib joriy etilmoqda:
Shahar ko‘chalarini qurish va rekonstruktsiya qilish bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlari parametrlarida ushbu ko‘chalarning tutash hududlarini obodonlashtirish (irrigatsiya tarmoqlari, yoritish elementlari, ko‘kalamzorlashtirish, yo‘laklar, axlat qutilari, kichik me’moriy shakllar va boshqalar) bo‘yicha kompleks tadbirlar majburiy tartibda nazarda tutiladi;
yo‘l qatlami va obodonlashtirishning boshqa ob’ektlari ostida joylashgan yer osti muhandislik kommunikatsiyalarini qurish, rekonstruktsiya qilish va kapital ta’mirlash qo‘shma grafiklar asosida obodonlashtirish ob’ektlarida loyiha va pudrat ishlari bilan o‘zaro bog‘liq holda amalga oshiriladi;
yangi qurilgan ob’ektlarni, rekonstruktsiya qilingan va kapital ta’mirlangan binolar yoki inshootlarni tutash hududlarni obodonlashtirmasdan turib foydalanishga qabul qilish taqiqlanadi.
Quyidagi imkoniyatlarni beruvchi «Obod hudud» axborot tizimi yaratilmoqda:
• fuqarolar tomonidan obodonlashtirish sohasidagi mavjud muammolar bo‘yicha murojaatlar yuborish va jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, shuningdek, ular uchun qayta aloqani, shu jumladan bajarilgan ish natijalarini «avval» va «keyin» formatida taqqoslash imkoniyatini ta’minlash;
• aholi bilan hamkorlikda obodonlashtirish ishlarini rejalashtirish, bunda mavjud moddiy resurslar va infratuzilma imkoniyatlaridan samarali va oqilona foydalanishni hisobga olish;
• fuqarolar bilan hududlarni obodonlashtirish holati to‘g‘risida axborot almashish, qurilish, ta’mirlash va obodonlashtirish ob’ektlari bo‘yicha takliflarni yo‘naltirish orqali ularni obodonlashtirish loyihalarini amalga oshirishga jalb qilish;
• obodonlashtirish, ko‘kalamzorlashtirish va sanitariya holatidan kelib chiqib hududlar reytingini belgilash;
• maxsus onlayn-maydonchada loyihalashtirish va obodonlashtirish bo‘yicha yo‘riqnomalar va qo‘llanmalar, hududlarni obodonlashtirishning namunaviy loyihalari, shuningdek, standartlar, shaharsozlik normalari va qoidalarini joylashtirish.
Kamchiliklar to‘g‘risida xabar berish bo‘yicha maxsus telegram-bot:
Bosh prokuratura tomonidan “Obod qishloq” va “Obod mahalla” Dasturlari ijrosi yuzasidan jamoatchilik nazoratini yo‘lga qo‘yish maqsadida maxsus telegram-bot dasturi (@obod_mahalla_dasturi_bot) ishlab chiqildi.
Bosh prokuratura mazkur bot islohotlar muvaffaqiyatli ko‘p jihatdan har bir tuman, shahar, qishloq va mahallada jamoatchilik, ya’ni, xalq nazoratining qay darajada yo‘lga qo‘yilganiga ham bog‘liq ekani bilan izohladi.
Shu bois, ushbu dasturlar doirasidagi ishlarning barcha bosqichlarini onlayn kuzatib borish imkonini beruvchi elektron dastur ishga tushirilib, dasturlar ijrosi yuzasidan jamoatchilik nazoratini yo‘lga qo‘yish maqsadida maxsus telegram-bot (@obod_mahalla_dasturi_bot) dasturi ham ishlab chiqilgan.
“Agar Siz yashayotgan hududda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida qurilayotgan bino-inshootlarda kamchiliklarni payqasangiz, qurilish ishlarining sifatsiz olib borilayotgani yoki to‘xtab qolganining guvohi bo‘lsangiz, asl holatni suratga oling va maxsus telegramm-botga joylashtiring”, deyiladi Bosh prokuratura xabarida.
Buning uchun mavjud kamchilikni suratga olasiz va maxsus telegramm-botga kirib, ob’ekt joylashgan hududni belgilab, “Yuborish” tugmasini bosish kerak.
Elektron dastur “Ishchi guruh”ni avtomatik tarzda qizil belgi bilan kelib tushgan murojaat haqida xabardor qiladi.

• 16802 количество просмотров
Министерство жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан является органом, ответственным за изучение проблем и методологическое обеспечение сферы благоустройства территорий.
С 1 октября 2019 года введен определенный порядок.
Согласно порядку:
• юридические и физические лица - собственники или пользователи, в том числе арендаторы, зданий и сооружений в населенном пункте несут ответственность за своевременное и качественное осуществление работ по благоустройству на закрепленной за ними территории;
• площадь благоустраиваемой территории определяется органами государственной власти на местах. При этом площадь закрепленной территории не может быть больше площади соответствующего земельного участка;
• работы по благоустройству закрепленной территории осуществляются собственниками или пользователями зданий и сооружений строго в соответствии с установленными градостроительными нормами и правилами, требованиями к внешнему облику городов и населенных пунктов.
С 1 января 2020 г. веден порядок, в соответствии с которым:
• в параметрах проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию городских улиц в обязательном порядке предусматриваются комплексные мероприятия по благоустройству прилегающих к ним территорий (ирригационные сети, элементы освещения, озеленение, тротуары, урны, малые архитектурные формы и др.);
• строительство, реконструкция и капитальный ремонт подземных инженерных коммуникаций, расположенных под дорожным полотном и другими объектами благоустройства, осуществляются во взаимоувязке на основе совмещенных графиков с проектными и подрядными работами на объектах благоустройства;
• приемка в эксплуатацию объектов нового строительства, реконструкции и капитального ремонта зданий или сооружений без проведения благоустройства прилегающей территории запрещается.
Информационная система «Благоустроенная территория», позволяет:
• гражданам направлять обращения и осуществлять общественный контроль по имеющимся проблемам в сфере благоустройства, а также обеспечивать обратную связь, в том числе проводить сравнение результатов выполненной работы в формате «до» и «после»;
• совместно с населением планировать работу по благоустройству, учитывая при этом эффективное и рациональное использование имеющихся материальных ресурсов и инфраструктурных возможностей;
• обмениваться информацией с гражданами о состоянии благоустройства территорий с привлечением их к участию в реализации проектов по благоустройству путем направления предложений по объектам строительства, ремонта и благоустройства;
• определять рейтинг территорий исходя из степени благоустроенности, озеленения и санитарного состояния;
• размещать на специальной онлайн-площадке инструкции и руководства по проектированию и благоустройству, типовые проекты благоустройства территорий, а также стандарты, градостроительные нормы и правила.
Специальный Telegram-бот о выявленных недостатках
Генеральная прокуратура Узбекистана запустила специальный Telegram-бот, через который можно контролировать реализацию программ "Обод кишлок" ("Благоустроенное село") и "Обод махалля" ("Благоустроенная махалля").
• В 2021 году строительные, ремонтные и благоустроительные работы будут проведены в 7794 сёлах и махаллях, на что будет потрачено 20,8 трлн сумов, уточнили в Генпрокуратуре.
Через сервис @obod_mahalla_dasturi_bot пользователи смогут следить за всеми этапами реализации программ и сообщать о выявленных недостатках. Для этого необходимо сфотографировать место, указать регион, где расположен объект, и отправить снимок.
• Бот оповещает о поступлении обращения рабочую группу, которая займётся устранением недостатков, говорится в сообщении ведомства.