• 15918 marta o'qildi
2023-yil 1 sentyabrdan boshlab nogironligi bo‘lgan shaxslarni protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalari bilan ta’minlashda nogironligi bo‘lgan shaxslardan tibbiy xulosa talab qilish bekor qilindi.
• fuqarolarni tibbiy-ijtimoiy ekspertizadan o‘tkazish va nogironlikni belgilash bilan bir vaqtda tegishli protez-ortopediya moslamalari hamda reabilitatsiya qilishning texnik vositalarini olish uchun tibbiy xulosa tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari tomonidan «Tibbiy-ijtimoiy ekspertiza» elektron axborot tizimiga kiritiladi;
• protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalarini olish uchun talab etiladigan tibbiy xulosaning mavjudligi o‘zaro axborot almashinuvi orqali aniqlanadi;
• «Tibbiy-ijtimoiy ekspertiza» elektron axborot tizimiga kiritilgan tibbiy xulosa asosida mazkur axborot tizimiga integratsiya qilingan «Ijtimoiy xizmat» elektron platformasida nogironligi belgilangan shaxsning murojaati (shu jumladan, elektron tartibda) asosida protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalarini olish uchun elektron sertifikat shakllantiriladi;
Nogironligi bo‘lgan shaxslarni «Ijtimoiy xizmat» elektron platformasi orqali shu jumladan zamonaviy protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalari bilan ta’minlashda joriy etiladigan shaffof elektron navbat doirasida «Ijtimoiy himoya yagona reestri»ga kiritilgan nogironligi bo‘lgan shaxslarga ustuvorlik beriladi.
Bunda, protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalari bilan ta’minlash uchun so‘rovnomalar «Ijtimoiy himoya yagona reestri»ga kiritilgan nogironligi bo‘lgan shaxslar ro‘yxatidan bitta so‘rovnoma va umumiy ro‘yxatdan bitta so‘rovnoma tartibida navbatma-navbat shakllantiriladi.

• 16057 количество просмотров
С 1 сентября 2023 года отменено истребование медицинского заключения при обеспечении лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации.
• медицинское заключение для получения соответствующих протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации вносится медико-социальными экспертными комиссиями в электронную информационную систему «Медико-социальная экспертиза» одновременно с проведением медико-социальной экспертизы и установления инвалидности граждан;
• наличие медицинского заключения, требуемого для получения протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации, определяется путем взаимного обмена данными;
• на основании обращения (в том числе в электронной форме) лица, инвалидность которого установлена, а также медицинского заключения, внесенного в электронную информационную систему «Медико-социальная экспертиза», на электронной платформе «Социальная услуга», интегрированной с указанной информационной системой, формируется электронный сертификат на получение протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации;
В рамках внедряемой прозрачной электронной очереди при обеспечении лиц с инвалидностью современными протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации посредством электронной платформы «Социальная услуга» отдается приоритет лицам с инвалидностью, включенным в «Единый реестр социальной защиты».
При этом заявки на обеспечение протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации формируются поочередно в порядке — одна заявка из списка лиц с инвалидностью, включенных в «Единый реестр социальной защиты», и одна заявка из общего списка.