• 5786 marta o'qildi
Manzil: 100070 Toshkent sh., Yakkasaroy tumani, Sh.Rustaveli ko‘chasi, 8 A (mo‘ljal: sobiq “Rossiya” mexmonxonasi), ishonch telefoni - 1253
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi
Pochta manzili: bp@prokuratura.uz, ishonch telefoni - 1007;
O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati;
Manzil: Toshkent sh., Mirzo-Ulug‘bek tumani, prospekt. Mirzo Ulug‘bek, 102 A, telefon: (71) 233 09 94;
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi;
Manzil: indeks 100029, Toshkent sh. Yunus Rajabiy 1-uy, telefon 102, ishonch telefoni - 1002;
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi;
Manzil: 100047, Toshkent sh. Sayilgox, 5, ishonch telefoni - 1008;
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti.
Manzil: Toshkent shahri, M.Ulugbek tumani, ko‘ch. Akademik Ya.G‘ulomova D-39A, telefon 71-233 10 07.
Korruptsiyaga qarshi kurash qonun hujjatlariga muvofiq boshqa davlat organlari tomonidan ham amalga oshiriladi.
Korruptsiya haqida Telegram bot https://t.me/antikor_uzb orqali xabar berish mumkin
Veb-sayt: https://anticorruption.uz/uzc
2. Korruptsiya to‘g‘risida xabar berish uchun qanday imtiyozlar taqdim etiladi?
Korruptsiyaga qarshi kurashishda faol ishtirok etish — tayyorgarlik ko‘rilayotgan, sodir etilayotgan yoki sodir etilgan korruptsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar berish yoxud korruptsiyaga oid jinoyatlarni sodir etganligi uchun qonun hujjatlariga muvofiq qidiruv e’lon qilingan shaxslarni topishda yordam ko‘rsatish.
Korruptsiyaga haqida xabar berganlik shaxslarga bir martalik pul mukofotlari:
3. Pora olganlik uchun qanday jazo choralari ko‘riladi?
Pora olish, ya’ni davlat organi, davlat ishtirokidagi tashkilot yoki fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organi mansabdor shaxsining o‘z xizmat mavqeidan foydalangan holda sodir etishi lozim yoki mumkin bo‘lgan muayyan harakatni pora berayotgan shaxsning manfaatlarini ko‘zlab bajarishi yoki bajarmasligi evaziga shaxsan o‘zi yoki vositachi orqali qonunga xilof ekanligini bila turib, moddiy qimmatliklar olishi yoxud mulkiy manfaatdor bo‘lishi - bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravaridan 100 baravarigacha miqdorda jarima yoki muayyan huquqdan mahrum etilgan holda 2 yildan 5 yilgacha ozodlikni cheklash yoxud 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Pora olish:
a) takroran, xavfli retsidivist yoki ilgari Jinoyat Kodeksning 211 yoki 212-moddalarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etgan shaxs tomonidan;
b) ko‘p miqdorda;
v) tamagirlik yo‘li bilan;
g) bir guruh mansabdor shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib sodir etilgan bo‘lsa - 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
a) juda ko‘p miqdorda;
b) uyushgan guruh manfaatlarini ko‘zlab sodir etilgan bo‘lsa - 10 yildan 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
4. Davlat xizmatchisi sovg‘a olishi mumkinmi?
Davlat fuqarolik xizmatida davlat fuqarolik xizmatchisiga (uning oila a’zolariga) bepul berilgan, moddiy qimmatga ega bo‘lgan mol-mulk yoki davlat fuqarolik xizmatchisiga (uning oila a’zolariga) beg‘araz ko‘rsatilgan xizmat sovg‘a hisoblanadi.
Davlat fuqarolik xizmatchisining xizmat vakolatlarini jismoniy va yuridik shaxslar manfaatlarini ko‘zlab bajarish yoki bajarmaslik evaziga ulardan har qanday sovg‘alar olish taqiqlanadi. Bundan davlat fuqarolik xizmatchisi tomonidan alohida xizmatlari uchun davlat organining tegishli qarori asosida olingan sovg‘alar, shuningdek musobaqalar va tanlovlarda erishgan yutuqlari, davlat bayramlari, nishonlanadigan sanalar hamda boshqa rasmiy tadbirlar munosabati bilan mukofotlash natijasida olingan sovg‘alar mustasno.
Davlat fuqarolik xizmatchilari xizmat safarlari vaqtida, shuningdek xalqaro va boshqa rasmiy tadbirlar munosabati bilan sovg‘alar olishi mumkin.
Davlat fuqarolik xizmatchisi tomonidan xizmat safarlari, xalqaro va boshqa rasmiy tadbirlar munosabati bilan olinishi mumkin bo‘lgan sovg‘a qiymati, shuningdek uni tasarruf etish tartibi korruptsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha maxsus vakolatli davlat organi tomonidan belgilanadi.
Davlat fuqarolik xizmatchisi tomonidan xalqaro va boshqa rasmiy tadbirlarda sovg‘a olish tartibi
5. Tovlamachilik uchun qanday javobgarlik nazarda tutilgan?
Tovlamachilik, ya’ni jabrlanuvchiga yoki uning yaqin kishilariga zo‘rlik ishlatish, mulkiga shikast etkazish yoki uni nobud qilish yoxud jabrlanuvchining axborot resursini yo‘q qilish, o‘zgartirish, egallab olish yoki to‘sib qo‘yish yoki jabrlanuvchi uchun sir saqlanishi lozim bo‘lgan ma’lumotlarni oshkor qilish, uni sharmanda qiladigan uydirmalar tarqatish bilan qo‘rqitib o‘zgadan mulkni yoki mulkiy huquqni topshirishni, mulkiy manfaatlar berishni yoxud mulkiy yo‘sindagi harakatlar sodir etishni talab qilish yoxud jabrlanuvchini o‘zining mulkini yoki mulkka bo‘lgan huquqini berishga majbur qiladigan sharoitga solib qo‘yish —
3 yildan 5 yilgacha ozodlikni cheklash yoxud 3 yildan 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.

• 5657 количество просмотров
Ответ: Государственными органами, непосредственно осуществляющими деятельность по противодействию коррупции, являются:
Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан
Адрес: 100070 Ташкент, Яккасарайский район, улица Ш. Руставели, 8 А (ориентир: отель Grand Mir); телефон: (+998) 71 202 04 02 (431), тел доверия 1253;
Генеральная прокуратура Республики Узбекистан
Почтовый адрес: bp@prokuratura.uz, телефон доверия - 1007;
Служба государственной безопасности Республики Узбекистан
Адрес:  г.Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, просп. Мирзо Улугбека, 102 А, телефон: (71) 233 09 94;
Министерство внутренних дел Республики Узбекистан
Адрес: индекс 100029, г. Ташкент, ул. Юнус Ражабий 1 дом, телефон 102, тел. доверия 1002;
Адрес: 100047, г. Ташкент, ул. Сайилгох, 5, тел. доверия 1008;
Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан
Адрес: г.Ташкент, район М.Улуғбек, ул. Академика Я.Ғуломова Д-39A, телефон 71-233 10 07.
Деятельность по противодействию коррупции осуществляют и иные государственные органы в соответствии с законодательством.
Сообщить о коррупции можно через Telegram бот @antikorbot
Сайт: https://anticorruption.uz/ru.
2. Какие поощрения предусмотрены за сообщение о коррупции?
3. Какая ответственность предусмотрена за получение взятки?
Ответ: Получение взятки, то есть заведомо незаконное принятие должностным лицом государственного органа, организации с государственным участием или органа самоуправления граждан лично или через посредника материальных ценностей либо извлечение имущественной выгоды за выполнение или невыполнение в интересах дающего взятку определенного действия, которое должностное лицо должно было или могло совершить с использованием своего служебного положения, - наказывается штрафом от 50 до 100 БРВ или ограничением свободы от 2-х до 5 лет либо лишением свободы до 5 лет с лишением определенного права.
Получение взятки:
а) повторно, опасным рецидивистом или лицом, ранее совершившим преступления, предусмотренные статьями 211 или 212 Уголовного Кодекса РУз;
б) в крупном размере;
в) путем вымогательства;
г) по предварительному сговору группой должностных лиц - наказывается лишением свободы от пяти до десяти лет.
а) в особо крупном размере;
б) в интересах организованной группы, - наказывается лишением свободы от 10 до 15  лет.
4. Может ли государственный служащий получать подарки?
На государственной гражданской службе подарком считается имущество, имеющее материальную ценность, переданное государственному гражданскому служащему (членам его семьи) бесплатно, или услуга, оказанная безвозмездно государственному гражданскому служащему (членам его семьи).
Запрещается принимать любые подарки от физических и юридических лиц за выполнение или невыполнение служебных полномочий государственного гражданского служащего в их интересах. Исключением являются подарки, полученные государственным гражданским служащим за особые заслуги на основании соответствующего решения государственного органа, а также подарки, полученные в результате достижений в первенствах и конкурсах, награждения в связи с государственными праздниками, знаменательными датами и другими официальными мероприятиями.
Государственные гражданские служащие могут получать подарки во время служебных командировок, а также в связи с международными и другими официальными мероприятиями.
Стоимость подарка, который может быть получен в связи со служебными командировками, международными и другими официальными мероприятиями государственным гражданским служащим, а также порядок распоряжения им устанавливаются специально уполномоченным государственным органом по противодействию коррупции.
Порядок получения подарка государственным гражданским служащим на международных и других официальных мероприятиях
5. Какая ответственность предусмотрена за вымогательство?
Вымогательство, то есть требование передачи чужого имущества или права на чужое имущество, предоставления имущественных выгод либо совершения действий имущественного характера под угрозой применения насилия над личностью потерпевшего или близких ему лиц, повреждения или уничтожения имущества, или оглашения сведений, которые они желают сохранить в тайне либо путем создания обстановки, вынуждающей потерпевшего передать имущество или право на имущество, - наказывается ограничением свободы от 3-х до 5 лет либо лишением свободы от 3-х до 5 лет.