• 6012 marta o'qildi
Muhtoj shaxslarni protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning  texnik vositalari bilan ta’minlash tartibi belgilandi
Tuman (shahar) «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari tomonidan har yili 15-dekabrga qadar keyingi yil uchun muhtoj shaxslar (nogironligi bo‘lgan shaxslar, jumladan, nogironligi bo‘lgan bolalar hamda nogironlik guruhiga ega bo‘lmagan pensiya yoshidagi shaxslar)ning ro‘yxatini shakllantirish orqali ularni protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalari bilan ta’minlaydi.
Muhtoj shaxslarga protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalari Tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasining (TIEK) yoki Tibbiy-maslahat komissiyasining (TMK) mazkur Nizomga 3-ilovaga muvofiq shakldagi muhtoj shaxslarning protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalariga muhtojligi to‘g‘risidagi tibbiy xulosasi asosida beriladi.
Bunda tibbiy xulosalar muhtoj shaxslarning doimiy yashash joyi bo‘yicha:
• a) pensiya yoshidagi muhtoj shaxslarga TMK tomonidan;
• b) 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalarga — Pediatriya tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari (PTIEK) tomonidan;
• v) 18 yosh va undan katta yoshdagi nogironligi bo‘lgan shaxslarga — TIEK tomonidan beriladi.
18 yoshgacha bo‘lgan nogironligi bo‘lgan bolaga qonuniy vakilining arizasi hamda nogironlik to‘g‘risidagi ma’lumotnoma asosida, 18 yosh va undan katta yoshdagi nogironligi bo‘lgan shaxslarga nogironligi bo‘lgan shaxsning yoki qonuniy vakilining arizasi hamda nogironlik to‘g‘risidagi ma’lumotnoma asosida tibbiy xulosa rasmiylashtiriladi.
TIEK va PTIEK tomonidan shaxsni nogironligi bo‘lgan shaxs yoki 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bola deb topish bo‘yicha xulosa berish jarayonida ular muhtoj shaxs deb topilganda bir yo‘la protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalariga tibbiy xulosa rasmiylashtirib beriladi.
Protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalarini olish uchun sertifikat rasmiylashtirish.
Birinchi marta murojaat qilgan muhtoj shaxslarga sertifikat rasmiylashtirish muddati murojaat qilingan kundan boshlab 30 ish kunidan oshmasligi lozim.
• Muhtoj shaxs sertifikat asosida o‘zi tanlagan tashkilotga murojaat qiladi.
• Sertifikatning amal qilish muddati rasmiylashtirilgan yil uchun haqiqiy hisoblanib, keyingi yil uchun amal qilmaydi.
• Protez-ortopediya moslamalari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalarini tayyorlash va etkazib berishning so‘nggi sanasi har yilning 20 dekabridan kechikmasligi lozim.

• 6013 количество просмотров
Районные (городские) центры социального обслуживания «Инсон» обеспечат ежегодно до 15 декабря нуждающихся протезно-ортопедическими изделиями и предоставят технические средства реабилитации.
Протезно-ортопедические изделия и технические средства реабилитации для нуждающихся лиц на основании медицинского заключения Медико-социальной экспертной комиссии или Врачебно-консультативной комиссии о необходимости протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации. нуждающихся лиц по форме согласно приложению 3 к настоящему Положению.
При этом медицинские заключения по месту постоянного проживания нуждающихся лиц выдаются:
• а) врачебно-консультативной комиссией малообеспеченным лицам пенсионного возраста;
• б) детям-инвалидам в возрасте до 18 лет - педиатрическими медико-социальными экспертными комиссиями;
• в) лицам с инвалидностью в возрасте 18 лет и старше - Медико-социальной экспертной комиссией.
Ребенку с инвалидностью до 18 лет медицинское заключение выдается на основании заявления его законного представителя и справки об инвалидности, а лицам в возрасте 18 лет и старше, имеющим инвалидность, медицинское заключение выдается на основании заявления лица. инвалидом или его законным представителем и удостоверением инвалидности.
Выдача сертификата на приобретение протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации.
Срок выдачи справки нуждающимся лицам, обращающимся впервые, не должен превышать 30 рабочих дней со дня подачи заявления.
• Срок действия сертификата действителен на год выдачи и не действителен на следующий год.
• Срок изготовления и поставки протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации должен быть не позднее 20 декабря каждого года.