• 101283 marta o'qildi
Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini majburiy ijro etish O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Majburiy ijro byurosi (MIB) tomonidan amalga oshiriladi.
Byuroning asosiy vazifalari hisoblanadi:
• sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarining so‘zsiz ijrosini ta’minlash, ijro hujjatlari hamda undirilgan mablag‘larning haqqoniy hisobini yuritish, ijro ishi yuritishda sansalorlik va suiste’molchilik holatlarini oldini olish;
• elektr, gaz uzatish va gaz taqsimlash tarmoqlariga noqonuniy ulanish, talon-toroj holatlarini aniqlash, bartaraf etish va oldini olish;
• elektr energiyasi va tabiiy gaz (keyingi o‘rinlarda energiya resurslari deb ataladi) uchun to‘lovlarning, qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish uchun aholidan kelib tushadigan majburiy to‘lovlarning o‘z vaqtida va to‘liq undirilishini, iste’molchilarning qarzdorligi kamaytirilishini ta’minlash;
• energiya resurslari iste’molini nazorat qilish va hisobga olishning zamonaviy avtomatlashtirilgan tizimlari, shuningdek, muqobil energiya manbalarining joriy etilishi ustidan monitoring o‘tkazish;
• energiya resurslarini sotish va iste’moli hisobini yuritishda ishtirok etish;
• energiya resurslarini ehtiyot qilish va ulardan oqilona foydalanish, shuningdek, qattiq maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish bo‘yicha iste’molchilarning mas’uliyati va huquqiy madaniyatini oshirish choralarini ko‘rish;
• kompleks tahlil o‘tkazish, tizimli muammolarni aniqlash, energiya resurslari to‘lovlari hisob-kitob qilinishini, qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish uchun aholidan kelib tushadigan majburiy to‘lovlarning to‘lanishini ta’minlash, majburiy ijro tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
• qonun hujjatlarida belgilangan tartibda ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni yuritish, surishtiruv va tezkor-qidiruv faoliyatini amalga oshirish.
Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarining ijrosini ta’minlashdagi vazifalari:
• sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarining ijrosini ta’minlash;
• ijro hujjatlari hamda undirilgan mablag‘larning hisobini yuritish;
• ijro ishi yuritishda sansalorlik va suiste’molchilik holatlarini oldini olish.
Byuro quyidagilar uchun javobgardir:
• sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarning o‘z vaqtida va to‘liq ijro etilishini ta’minlash;
• energiya resurslari uchun to‘lovlar, shuningdek, qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish uchun majburiy to‘lovlarning o‘z vaqtida va to‘liq undirilishini, iste’molchilarning qarzdorligi kamaytirilishini ta’minlash;
• energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish holatlarini, shuningdek, bevosita iste’molchilar tomonidan foydalanilgan va tegishli hududlar chegarasidagi tarmoqlarga etkazib berilgan energiya resurslari hajmi o‘rtasidagi tafovutlarni aniqlash, bartaraf etish va oldini olish;
• energiya resurslari hajmi o‘rtasidagi aniqlangan tafovutlarni bartaraf qilish mexanizmi bo‘yicha takliflar kiritish hamda aybdor shaxslarni javobgarlikka tortish choralarini ko‘rish;

• 97918 количество просмотров
Принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов возлагается на государственных исполнителей органов Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан (БПИ).
Основные задачи БПИ:
• обеспечение безусловного исполнения судебных актов и актов иных органов, ведение достоверного учета исполнительных документов, взысканных средств, предупреждение фактов волокиты и злоупотреблений в исполнительном производстве;
• выявление, пресечение и предупреждение фактов хищений, незаконных подключений к электрическим, газотранспортным и газораспределительным сетям;
• обеспечение полноты и своевременности платежей за электрическую энергию и природный газ (далее — энергоресурсы), поступления от населения обязательных платежей за сбор и вывоз твердых бытовых отходов, сокращения задолженности потребителей;
• проведение мониторинга за процессами внедрения современных автоматизированных систем контроля и учета потребления энергоресурсов, а также альтернативных источников энергии;
• участие в осуществлении учета сбыта и потребления энергоресурсов;
• принятие мер по повышению ответственности и правовой культуры потребителей по бережному отношению и рациональному использованию энергоресурсов, а также по обращению с твердыми бытовыми отходами;
• проведение комплексного анализа, выявление системных проблем, выработка предложений по совершенствованию системы принудительного исполнения, обеспечения расчетов за энергоресурсы, внесения населением обязательных платежей за сбор и вывоз твердых бытовых отходов;
• ведение производства по делам об административных правонарушениях, осуществление дознания и оперативно-розыскной деятельности в порядке, установленном законодательством.
Задачи в обеспечении исполнения судебных актов и иных органов:
• обеспечивает принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов;
• ведение достоверного учета исполнительных документов, взысканных средств;
• предупреждение фактов волокиты и злоупотреблений в исполнительном производстве.
Бюро несет ответственность за:
• обеспечение своевременного и полного исполнения судебных актов и актов иных органов;
• обеспечение полноты и своевременности поступления платежей за энергоресурсы, поступления от населения обязательных платежей за сбор и вывоз твердых бытовых отходов, сокращение задолженности потребителей;
• выявление, пресечение и предупреждение фактов незаконного потребления энергоресурсов, а также расхождений между объемами потребления энергоресурсов непосредственно потребителями и объемами, поставленными в сети на границах соответствующих участков;
• внесение предложений по механизму устранения выявленных расхождений между объемами потребления энергоресурсов, а также принятие мер по привлечению к ответственности виновных лиц;