• 37052 marta o'qildi
Chet el fuqarosining daromadiga soliq solishda uning fuqaroligi emas, balki O‘zbekiston Respublikasining soliq rezidenti yoki norezidenti ekani asosiy ahamiyatga ega.
Chet el fuqarosi O‘zbekistonning soliq rezidenti deb e’tirof etilsa, uning daromadlariga rezident jismoniy shaxslar uchun belgilangan stavkalar qo‘llaniladi.
Muhim: har bir chet el fuqarosi avtomatik ravishda soliq norezidenti hisoblanmaydi.
Chet el fuqarosi qachon soliq rezidenti hisoblanadi?
Jismoniy shaxs tegishli soliq davri boshlanadigan yoki tugaydigan har qanday ketma-ket 12 oylik davrda O‘zbekistonda jami 183 kalendarь kundan ko‘proq haqiqatda bo‘lsa, soliq rezidenti deb e’tirof etiladi.
Ayrim hollarda shaxs O‘zbekistonda 183 kundan kam bo‘lsa ham, shu soliq davrida boshqa har qanday davlatga nisbatan O‘zbekistonda ko‘proq vaqt bo‘lgan bo‘lsa, soliq rezidenti deb e’tirof etilishi mumkin.
Soliq rezidenti bo‘lgan chet el fuqarosi uchun stavka
O‘zbekistonning soliq rezidenti bo‘lgan chet el fuqarosining soliq solinadigan daromadlariga, qoida tariqasida:
• ish haqi, xizmatlar va boshqa daromadlarga — 12 foiz;
• dividend va foizlarga — 5 foiz
stavkada soliq solinadi.
Soliq norezidenti uchun stavkalar
O‘zbekistonning soliq norezidenti bo‘lgan jismoniy shaxsning O‘zbekistondagi manbalardan olgan daromadlariga quyidagi stavkalar qo‘llaniladi:
• dividendlar va foizlarga — 10 foiz;
• xalqaro tashishlarda transport xizmatlari ko‘rsatishdan olingan fraxt daromadlariga — 6 foiz;
• mehnat shartnomasi, fuqarolik-huquqiy shartnoma va boshqa daromadlarga — 12 foiz.
E’tibor bering: norezidentning O‘zbekistondan tashqaridagi manbalardan olgan daromadlari emas, asosan O‘zbekistondagi manbalardan olgan daromadlari soliqqa tortiladi.
Qanday daromad O‘zbekistondagi manbadan olingan hisoblanadi?
Jumladan, quyidagilar O‘zbekistondagi manbalardan olingan daromad hisoblanishi mumkin:
• O‘zbekistonda bajarilgan mehnat uchun ish haqi;
• O‘zbekistonda ko‘rsatilgan xizmatlar uchun to‘lov;
• O‘zbekistondagi mol-mulkni ijaraga berishdan olingan daromad;
• O‘zbekiston tashkilotidan olingan dividend va foizlar;
• O‘zbekistondagi mol-mulkni sotishdan olingan soliq solinadigan daromad.
Soliqni kim ushlab qoladi?
Agar daromad O‘zbekistondagi tashkilot, ish beruvchi yoki boshqa soliq agenti tomonidan to‘lansa, soliqni:
• daromadni to‘lovchi shaxs hisoblaydi;
• to‘lov vaqtida ushlab qoladi;
• byudjetga o‘tkazadi.
Qonunchilikda nazarda tutilgan ayrim hollarda chet el fuqarosi soliq organida hisobga turishi, deklaratsiya taqdim etishi va soliqni mustaqil to‘lashi kerak bo‘lishi mumkin.
Xalqaro shartnoma bo‘lsa
O‘zbekiston bilan chet davlat o‘rtasida ikkiyoqlama soliq solishga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida xalqaro shartnoma mavjud bo‘lsa:
• kamaytirilgan soliq stavkasi;
• yoki soliqdan ozod qilish qoidasi qo‘llanilishi mumkin.
Buning uchun norezident, qoida tariqasida, daromad to‘lanadigan sanadan kechiktirmay o‘zining tegishli chet davlat soliq rezidenti ekanini tasdiqlovchi hujjatni soliq agentiga taqdim etishi kerak.

• 36998 количество просмотров
При налогообложении доходов иностранного гражданина основное значение имеет не гражданство, а его статус налогового резидента или нерезидента Республики Узбекистан.
Если иностранный гражданин признается налоговым резидентом Узбекистана, к его доходам применяются ставки, установленные для физических лиц — резидентов.
Важно: иностранное гражданство само по себе не означает, что лицо является налоговым нерезидентом.
Когда иностранный гражданин признается налоговым резидентом?
Физическое лицо признается налоговым резидентом, если оно фактически находилось в Узбекистане в совокупности более 183 календарных дней в течение любого последовательного 12-месячного периода, в котором начинается или заканчивается соответствующий налоговый период.
В отдельных случаях лицо может быть признано резидентом и при нахождении в Узбекистане менее 183 дней, если в соответствующем налоговом периоде оно находилось в Узбекистане дольше, чем в любом другом государстве.
Ставки для иностранного гражданина-резидента
Доходы иностранного гражданина, являющегося налоговым резидентом Узбекистана, как правило, облагаются:
• заработная плата, услуги и другие доходы — по ставке 12 процентов;
• дивиденды и проценты — по ставке 5 процентов.
Ставки для налогового нерезидента
Обратите внимание: у нерезидента в Узбекистане облагаются преимущественно доходы, полученные от источников в Республике Узбекистан.
Что считается доходом от источников в Узбекистане?
К таким доходам могут относиться:
• заработная плата за работу, выполненную в Узбекистане;
• оплата услуг, оказанных на территории Узбекистана;
• доход от сдачи в аренду имущества, находящегося в Узбекистане;
• дивиденды и проценты от узбекских организаций;
• облагаемый доход от реализации имущества в Узбекистане.
Кто удерживает налог?
Если доход выплачивает узбекская организация, работодатель или другой налоговый агент, он:
• исчисляет налог;
• удерживает его при выплате дохода;
• перечисляет сумму налога в бюджет.
В предусмотренных законодательством случаях иностранному гражданину необходимо самостоятельно встать на налоговый учет, представить декларацию и уплатить налог.
Если действует международный договор
Если между Узбекистаном и соответствующим государством заключен договор об избежании двойного налогообложения, может применяться:
• пониженная налоговая ставка;
• либо освобождение от налогообложения.
Для этого нерезидент, как правило, должен не позднее даты выплаты дохода представить налоговому агенту документ, подтверждающий его налоговое резидентство в соответствующем иностранном государстве.
Важно: без документа, подтверждающего налоговое резидентство, налог может быть удержан по общей ставке.